Peking 6. februára (TASR) – Peking chce zmenšiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Čínski lídri prisľúbili, že prijmú celý rad opatrení, ktoré znížia sociálnu nerovnosť a podporia spotrebu, informovala agentúra DPA.
Kľúčovými súčasťami balíka opatrení má byť výrazné zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie platov manažérov. Štátne firmy zároveň budú musieť dávať viac na sociálne programy zo svojich ziskov. Počet chudobných sa má do roku 2015 znížiť na 50 miliónov, citovali čínske médiá plán, ktorý predložila Štátna rada v snahe o zníženie nerovnováh v druhej najväčšej svetovej ekonomike.
Podľa vlády je spravodlivejšie rozdeľovanie príjmov nevyhnutné na zachovanie sociálnej spravodlivosti a stability. Reforma distribúcie príjmov prichádza v čase narastajúcich obáv z prehlbovania majetkových rozdielov. Jej cieľom je pomoc rodinám so strednými príjmami, zníženie chudoby a obmedzenie "nadmerne vysokých a skrytých príjmov", uviedla Štátna rada.
Priemerný disponibilný príjem obyvateľa mesta v roku 2011 dosiahol približne 22.000 CNY (2608 eur), čo je trojnásobok oproti priemernému príjmu v dedinských oblastiach, kde predstavoval 7000 CNY, uviedla vláda.
Tempo rastu čínskej ekonomika vlani spomalilo na 7,8 % z 9,3 % v roku 2011 a bolo najnižšie od roku 1999. Príčinou bol pokles dopytu po čínskom exporte z dôvodu európskej dlhovej krízy, neistoty týkajúcej sa zotavovania americkej ekonomiky a nárastu výrobných nákladov v Číne.
Informovala o tom agentúra DPA.
(1 EUR = 8,4341 CNY)