The Financial Times: „Rusko vytvára finančného „inšpektora budúcnosti“ a predbehlo celý svet vo výbere daní“

The Financial Times: „Rusko vytvára finančného „inšpektora budúcnosti“ a predbehlo celý svet vo výbere daní“

Londýn 5. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mstyslav Chernov)

 

„Moskva má technológie, ktoré umožňujú v reálnom čase sledovať peňažné operácie a vymeriavať dane. Rusko sa stáva lídrom v technologickom zabezpečení výberu daní. Podobný systém nemá ani Veľká Británia, ani USA, ani mnohé hospodársky silné krajiny. Tam o takomto systému zatiaľ iba snívajú,“ uvádza britský novinár a odborník vo finančníctve Chris Giles vo svojom článku „Rusko vytvára finančného inšpektora budúcnosti“ zverejnenom v britskom odbornom denníku The Financial Times

Ilustračné foto

Chris Giles uvádza, že v Moskve sa osobne oboznámil s tým, ako funguje ruský systém sledovania prúdov peňazí a platieb, ako aj výberu daní. Najprv navštívil Federálnu daňovú službu Ruska, ktorá sídli v centre Moskvy, iba pár stoviek metrov od Červeného námestia. Podotýka, že je to historická budova, prísne strážená ešte zo sovietskych čias.

Reklama

„Vnútri je všetko prepchaté najmodernejšími technológiami a po ničom sovietskom tam nezostal ani pach… Hlava daňovej služby Michail Mišustin sa postavil pred obrazovkou a demonštruje svoje možnosti. „Kde ste sa zastavili včera večer? V hoteli Budapešť? Pili ste kávu, však?…“ Jeho podriadení otvárajú okienko s účtami za jedlo a nápoje. „Vidíte, celkovo boli predané tri kapučína, jedno expreso a jedno latte. Jedna z týchto káv je vaša,“ hovorí Mišustin. A má úplnú pravdu,“ uvádza britský novinár.

„Toto je budúcnosť svetovej daňovej služby – digitálna, v režime reálneho času a nepotrebujete žiadne deklarácie, papiere. V priebehu nejakých 90 sekúnd úrady dostávajú správy o každom obchode, o každej zmluve v Rusku – od Petrohradu až po Vladivostok. Systém odhaľuje chyby, prípady podvodov a vyhýbanie sa plateniu DPH. Číže zisky vlády rastú rýchlejšie, ako celkové ekonomické ukazovatele Ruska,“ podotýka britský expert.

Reklama

Uvádza mienku riaditeľa parížskeho Centra pre daňovú politiku a administrovanie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Pascala Saint-Amansa, ktorý je presvedčený, že zavedenie nových technológií sa stane prevratným momentom. Upozorňuje na zabezpečenie zachovania diskrétnosti digitálnych informácií, ktoré získavajú daňové orgány, v opačnom prípade, ako prízvukuje, „sa dostanú do rúk Veľkému bratovi alebo štátom, ktoré potlačujú iné krajiny,“ cituje autor francúzskeho odborníka.

Chris Giles poukazuje na závislosť Ruska na ziskoch v ropnom a plynovom priemysle a na to, že ruský daňový systém „dozrel na reformy, aby sa zabránilo možným pokusom o pranie peňazí a korupciu.“ Prízvukuje, že samotný Vladimír Putin vymenoval Michaila Mišustina, aby riadil Daňovú službu Ruska. Podotýka, že Mišustin nikdy nepôsobil v politike, je to expert, technológ. Rozhodol sa zvýšiť príjmy štátu a preto zaviedol najmodernejší systém na svete. „Zvyčajne práve politici a ekonómovia sa musia naučiť viac o technológiách. U nás je to naopak: vytvorili sme technológiu a pomaly sa stávame ekonómami,“ cituje britský novinár Michaila Mišustina.

„Prvým cieľom je DPH. Ako prvé ju zaviedlo Francúzsko v 50. rokoch minulého storočia a odvtedy DPH dobyla celý svet. V súčasnosti sa vyberá v 165 krajinách a tvorí vyše 20% svetových daňových príjmov. Iba v najsilnejších štátoch ročne prináša do štátneho rozpočtu vyše 3 triliónov dolárov. Hlavé výhody DPH sú: vysoká ziskovosť a, ako sa domnievajú, lepšia ochrana pred podvodníkmi v porovnaní s daňami z predaja, ktoré dodnes vyberajú v USA,“ píše britský analytik a uvádza najčastejšie prípady podvodov s DPH: po prvé, predajcovia akosi „bez stopy zmiznú“ a štát stráca na daniach z predaja a po druhé, klienti sa dohodnú s predajcami alebo poskytovateľmi služieb o platbách bez dokladov a dane sa od konečného spotrebiteľa vôbec nevyberajú.

Michail Mišustin informoval, že pred zavedením reforiem rozdiel medzi ziskom z DPH, ktorý mal byť dosiahnutý podľa zákona, a tým, ktorý v skutočnosti mali, bol približne 20%. Podčiarkol, že je to problém aj pre všetky ekonomicky silné štáty. Napríklad, vo Veľkej Británii tento rozdiel, podľa údajov Kráľovskej daňovej a colnej služby, v rokoch 2017 – 2018 dosiahol 9,1%. „Rusko vybudovalo dve obrovské Centrá pre spracovanie údajov a nariadilo, aby spoločnosti podávali správy v súvislosti s každým účtom. Predajcovia si museli nakúpiť najmodernejšie pokladničné aparáty, ktoré sú priamo napojené na centrá spracovania údajov,“ uvádza britský novinár.

„V súčasnosti sa dá v reálnom čase preveriť každý účet a faktúra, aby sa kompetentní presvedčili, že daná suma DPH bola prevedená na účet štátu. Umelý intelekt umožňuje rýchlo objaviť v údajoch niektoré zákonitosti a prichytiť spoločnosti, ktoré podvádzajú… V dôsledku týchto opatrení 20-percentný nedoplatok na DPH sa v Rusku znížil na 1%, výber daní je neporovnateľne efektívnejší a do štátnej pokladnice pribúda oveľa viac finančných prostriedkov. V období 2014 – 2018 suma vybraných platieb DPH narástla o 64%. Pre porovnanie – nominálna spotreba domácností v rovnakom období narástla o 21%,“ podotýka.

Reklama

„Postačí iba pár klíkov a ruský systém ukáže nielen moju kávu, ale ceny v celej krajine. Umelý intelekt nielen objavuje podozrivých predajcov, čí je zisk menší, ako sa očakávalo kvôli nezaúčtovanej platbe na hotovosti, ale okrem toho tiež pripravuje celoštátnu štatistiku. „Ako vo Veľkej Británii vymeriavate infláciu?“ opýtal sa ma šéf rezortu. Vysvetlil som, že raz do mesiaca celá armáda úradníkov s fasciklami v rukách sa usadí, aby preverila ceny tovarov a služieb v celom kráľovstve. Mišustin sa zamračí: „Je to sprostosť. My vidíme všetko až po posledný nákup.“ Tento systém pre svetové média Mišustin prezentuje po prvý raz,“ prízvukuje Chris Giles.

Podotýka, že ruské úrady sa snažia zaviesť tieto najnovšie technológie do neformálneho hospodárstva, kde prekvitá individuálne podnikanie a uvádza konkrétne príklady. Cituje Mišustina, ktorý tvrdí, že väčšina ľudí sa snaží dodržiavať zákony. Hlava daňovej služby Ruska sa s viacerými spoločnosťami (ako napríklad, Uber, Airbnb a inými) dohodol, aby odvádzali dane prostredníctvom špeciálnej prílohy. „Chceme, aby nás zaradili do národného systému platcov daní a potom už nikdy nikoho nebudeme rušiť,“ cituje Michaila Mišustina

„Aj keď Rusko sa dostalo na prvé miesto, čo sa týka výberu daní, táto krajina vôbec nie je jediná, ktorá využíva údaje v režime reálneho času za účelom boja proti podvodníkom. Napájať pokladnice na daňovú službu začali viaceré krajiny, hlavne tie, v ktorých neplatenie daní sa stalo bičom hospodárstva. Jedným z prvých motiváciu za platenie DPH zaviedlo Portugalsko. Tí, ktorí uvádzajú daňové číslo v účtoch, sa môžu zúčastniť na lotérii, ktorá sa uskutočňuje raz do mesiaca a v ktorej sú lákavé ceny, napríklad, aj autá,“ podčiarkuje autor článku.

Chris Giles dodáva, že Rusko zavádza novinky vo viacerých oblastiach života, o ktorých v Európe a USA neinformujú ani odborníci, ani média. V súčasnosti nie je „moderný trend“ – hovoriť pozitívne veci o Rusku. Preto mnohí bývajú veľmi prekvapení, keď sa náhodou dozvedia o tom, aký je skutočný život v Rusku a čo všetko sa tam deje. Britský analytik prízvukuje, že v Rusku v oblasti výberu daní predbehli všetky ostatné krajiny – a vôbec to nie je jediná oblasť, v ktorej je Rusko príkladom pre ostatné štáty.

Eugen Rusnák

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali