Jeden východoeurópsky diplomat povedal napríklad FT, že stretnutie Rady Rusko-NATO nemá upokojiť Moskvu, ale samotný Západ, “ľudí, ktorí sa príliš boja naštvať Putina.” Rusko, podľa jeho výroku, sa iba “zahráva” s Alianciou.
“Slovná vojna” medzi NATO a Moskvou je “stále viac znepokojujúca a agresívna,” píše FT. NATO plánuje vážne posilnenie svojho východného krídla, na čo Moskva reagovala sľubom príslušnej odpovede. Britský generál Richard Shirreff navyše tento týždeň vyhlásil, že vojna s Ruskom môže vypuknúť do roka. Viac si môžete prečítať TU. Aliancia teraz dostala “záchvat sebepitvánia” ohľadne toho, ak je potrebné uvoľniť situáciu, komentuje denník.
Britský minister zahraničia Philip Hammond ostro skritizoval v rozhovore s FT Shirreffova slová a označil ich za “nezodpovedné.”
“Toto vyhlásenie je nadmieru špekulatívne a provokačné. Obávam sa, že súvisí so snahou upútať na seba maximálnu pozornosť,” povedal Hammond. Vyhlásil tiež, že dialóg je najlepším spôsobom odvrátiť “nadmerne ostrú reakciu” Moskvy na novú stratégiu NATO.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zase vyhlásil, že sa Aliancia snaží vyhnúť “neporozumeniu a mylným interpretáciám” vo vzťahoch s Ruskom, aby “sa situácia nevymkla kontrole.”
Zástupcovia Západu mnohokrát hovorili o hrozbách zo strany Ruska. Práve tým aliancia vysvetľuje nepretržité stupňovanie síl vo východnej Európe. Na začiatku mája napríklad šéf Pentagónu Ashton Carter vyhlásil, že NATO zvažuje možnosť rozmiestnenia štyroch práporov v pobaltských krajinách a Poľsku. Ruské vedenie neustále zdôrazňuje, že Moskva si neželá stupňovanie konfrontácie, je ale pripravená adekvátnym spôsobom na akcie Západu reagovať.