“Celá EÚ hovorí, že v prípade vystúpenia Grécka z eurozóny sa môže spomaliť hospodársky rast. Je aj preto väčší záujem, aby Grécko zostalo v eurozóne, ako keby vystúpilo. Slovensko nie je však tak prepojené na Grécko ako iné krajiny. Slovensko by preto Grexit pri našom vysokom hospodárskom raste, ktorý patrí k najvyšším v EÚ a dokonca bude na budúci rok pravdepodobne vôbec najvyšší, nemalo pocítiť nejako významnejšie,” priblížil premiér.
V prípade vystúpenia Grécka z eurozóny bude podľa neho treba riešiť iba to, ako sa SR postaví ku garanciám voči Grécku, ktoré by trvali desať, respektíve 20 rokov. “Bezprostredný priamy, nejaký viditeľne negatívny dopad by odchod Grécka z eurozóny nemal byť na stole,” doplnil Fico.
Pripomenul, že Grécko čaká v najbližších dňoch referendum o otázkach súvisiacich s eurom. “Referendum je na otázku, či ľudia súhlasia s negatívnym balíkom (opatrení), ktorý musí Grécko prijať, aby im zostalo euro. Mne referendum naznačuje, ako keby sa Gréci pripravovali na výstup z eurozóny, čo nie je dobré, pretože my sme chceli udržať eurozónu, nie však za každú cenu,” konštatoval.
“Myslím si, že to dopadne takto: mohlo by dôjsť k dohode s podmienkami. Povedali by sme, že toto sa naplní, ak to odsúhlasia ľudia v referende v Grécku. Ak to ľudia v referende v Grécku neodsúhlasia, tak Grécko skončilo a odchádza z eurozóny,” dodal predseda vlády SR.
Podľa premiéra Roberta Fica je potrebné spraviť poriadok v Líbyi a Iraku
Premiér Robert Fico (Smer-SD) odsúdil násilie šírené predstaviteľmi Islamského štátu. Takéto útoky budú podľa neho eskalovať, ak sa nezačne “robiť poriadok v krajinách ako Líbya či Irak”.
K útokom s islamistickým pozadím došlo v piatok (26.6.) vo Francúzsku, Kuvajte či Tunisku. V Tunisku sa nachádzali aj slovenskí dovolenkári, podľa orgánov SR o život neprišiel žiaden z nich.
“To, čo sa v piatok udialo, je jasný dôkaz toho, že nestačí len zlikvidovať nejaký režim a zabiť Kaddáfího, no musí prísť alternatíva B, čo bude ďalej v tej krajine,” uviedol premiér. Podotkol, že dnes nie je v Iraku či Lýbii žiadna kontrola. “Sú to krajiny rozbité použitím vojenskej sily a neboli tam nastolené režimy, ktoré by boli schopné tieto krajiny riešiť,” povedal. V Lýbii sa podľa neho sústreďuje veľa utečencov a je to hniezdo teroristov.
Fico zopakoval, že po Slovákov v Tunisku priletí vládny špeciál, slovenské orgány však momentálne žiadajú povolenie o prelet cez niektoré krajiny. O príchod na Slovensko má záujem asi 160 Slovákov.
Fico si vie predstaviť vojenské jednotky členských štátov EÚ v Líbyi
Premiér Robert Fico si vie predstaviť, po dohode s niekým v Líbyi, že by vojenské jednotky členských štátov EÚ boli v tejto krajine, aby sa tam vytvorila bezpečná zóna pre ľudí, ktorí utekajú pred násilím. Vyhlásil to dnes v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
“Nám ide o to, aby sa situácia riešila tam, odkiaľ prichádzajú migranti,” vyhlásil. Za reálnu považuje aj pomoc krajinám, ako sú Taliansko či Grécko, pokiaľ ide o prijímacie tábory. Slovensko by podľa jeho slov vedelo podporiť tieto tábory napríklad finančne, humanitárne, liekmi, zdravotníckymi pomôckami či zdravotníckym personálom.
Nevylučuje tiež, že Slovensko môže byť pre migrantov aj tranzitnou krajinou. Upozorňuje však, že by šlo len o ľudí, ktorých si sami vyberieme a skontrolujeme. “Aby sme mali istotu, že sem neprichádza nejaká vysunutá teroristická jednotka z Islamského štátu,” podotkol premiér. Ako tvrdí, musia sa presne oddeľovať migranti, ktorí idú do Európy za robotou, od tých, ktorí utekajú pred násilím či terorizmom.
Zrušenie povinných kvót v súvislosti s migrantmi považuje Fico za veľké diplomatické víťazstvo Slovenskej republiky. Podľa neho Slovensko viedlo skupinu krajín V4 do zásadného súboja, ktorý skončil odmietnutím povinných kvót. “Tak nepríjemnú noc a taký nátlak som v živote v Bruseli nezažil. Bol vyvíjaný na nás tlak len preto, že sme si dovolili povedať, že nesúhlasíme s povinnými kvótami,” priblížil Fico. Upozornil však, že by bolo chybou, ak by diskusia skončila len pri kvótach. Problém s migrantmi totiž podľa jeho slov naďalej trvá.