“Najvýraznejším menom voľby sudcov je expremiér Robert Fico (Smer-SD). Polarizuje spoločnosť a polarizuje aj politiku. Ja sám si myslím, že bývalý politici by nemali byť ústavnými sudcami. V mojich očiach diskvalifikuje Roberta Fica to, ako pôsobil, a to, že je priamo zodpovedný za oligarchický a korupčný systém, ktorý tu roky udržiavame,” povedal Dostál.
Podľa jeho slov Fico nesplnil zákonom stanovené podmienky a preto by sa nemal uchádzať o post ústavného sudcu. Ústavnoprávny výbor riešil Ficovu 15-ročnú prax na viacero pokusov, napokon dostal zelenú a o jeho nominácii bude rozhodovať plénum.
“Je to možno náhoda, ale Robert Fico sa stal hlavnou témou pre niečo, čo je dôležité, a to sú pravidlá. Snaha vyhnúť sa pravidlám, nalomiť ich, alebo ohnúť vo svoj prospech sprevádza Fica celý jeho politický život. Fico mal už v minulosti zálusk na post Generálneho prokurátora SR. Nemohol sa ním stať, lebo nesplnil vekovú hranicu. Pri kandidatúre na sudcu Ústavného súdu SR je tu rovnaká situácia, Robert Fico nemá potrebnú právnickú prax,” doplnil Dostál.
Fico je však stále najvplyvnejším politikom vládnej koalície a má na to silu, aby si menil a ohýbal pravidlá vo svoj prospech. To je nehorázne,” dodal.
Na záver Dostál pripomenul, že Ústavný súd SR je jedným z pilierom demokracie a voľba nových deviatich sudcov je zrejme najdôležitejším bodom súčasného volebného obdobia.
Plénum pokračuje v rozprave k návrhu na voľbu ústavných sudcov. Nie je nateraz zrejmé, či budú poslanci o kandidátoch hlasovať ešte dnes. Parlament má za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.
Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. februára.