Fanatickí vítači pritvrdzujú alebo sedem citových manipulácií slovenských slniečkarov

Bratislava 31. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mosa’ab Elshamy)

 

Vlna tropických horúčav niektorým ľuďom nerobí dobre. Mnohí z tepla skolabovali a iných príliš veľa slniečka pripravilo o logiku. Svedčí o tom aj pondelňajší článok v extrémistickom denníku Sme s názvom „Pridajme sa ku koalícii ochotných“ o najnovšom pláne fanatických nepriateľov pôvodnej európskej civilizácie a kultúry

Ilustračné foto

Článok „Pridajme sa ku koalícii ochotných“ od Zuzany Števulovej (autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva) je o tom, ako sa v Európskej únii formuje „koalícia ochotných“, ktorej cieľom je natlačiť imigrantov aj tam, kde sa doposiaľ ľuďom darilo ich odmietať. Článok vyšiel v extrémistickom periodiku a navyše je aj zamknutý, aby sa k nemu normálni ľudia nedostali, ale napriek tomu bude zaujímavé si z neho zacitovať pár myšlienok, pretože je to skvost, o ktorý by Slováci rozhodne nemali prísť (Nájdete ho TU).

Najskôr citovo podfarbený úvod: „Uprostred júla je pobrežie Stredozemného mora symbolom príjemnej letnej dovolenky. Kým na plážach ležali minulý týždeň tisícky dovolenkárov, na druhej strane toho istého mora pri líbyjskom pobreží plávali v mori desiatky mŕtvol. Asi až 150 ľudí sa utopilo v zatiaľ najhoršej tohtoročnej tragédii týkajúcej sa ľudí, ktorí utekajú zo svojich krajín pred násilím či chudobou a snažia sa dostať do Európy.“

A na toto hneď nadväzuje: „V tejto situácii Lekári bez hraníc spoločne s organizáciou SOS Méditerranée minulý týždeň vyhlásili, že obnovujú svoje záchranné operácie v Stredozemnom mori, kam posielajú loď Ocean Viking, ktorú za týmto účelom kúpili a upravili. Táto operácia nemohla prísť v lepšom čase. V Stredozemnom mori neostali takmer žiadne súkromné záchranné lode, pretože museli čeliť útokom viacerých vlád, dočasnému zhabaniu svojich lodí, alebo trestnému stíhaniu posádok.“

Tak si to zhrňme. Kým Európania sa majú dobre, dovolenkujú, v Afrike je to neznesiteľné, ľudia odtiaľ zúfalo utekajú, aj za cenu vlastného života, a preto odtiaľ mimovládky chcú čím viac ľudí dopraviť do Európy, aj napriek nepriateľstvu európskych krajín. Takto Števulová poukladala za seba sled určitých tvrdení, ktoré by mali vytvoriť logickú reťaz a odôvodniť, prečo treba Afričanov do Európy privážať. Pozrime sa na ne bližšie.

Prvý vítačský postulát: v Afrike je tak neznesiteľne, že Afričania odtiaľ utekajú. Je to naozaj tak? Je celá Afrika takým zúfalým getom, z ktorého treba iba utiecť, a jedine do Európy? Kto bol na dovolenke v Sharm El Sheikh či Hurghade alebo v Tunisku, Alžírsku, Maroku, nehovoriac už o Líbyi pred zavraždením Kaddáfího, ten vie, že to tak nie je. Tí ľudia chcú ísť do Európy za lepším životom, ale nie preto, že by nemali inú voľbu. V absolútnej väčšine ide o ekonomických migrantov.

Druhý vítačský postulát: Afričania utekajú v zúfalstve, preto často hynú. Naozaj utekajú v takom zúfalstve? Tak sa pozrime na dostupné obrázky toho, kto a prečo uteká: takmer výlučne mocní mladí muži si sadnú na gumové člny bez zásob paliva, vody, potravín a v blízkosti líbyjského pobrežia čakajú na loď, ktorá ich odvezie do Európy. Je zjavné, že toto je ich kalkulácia, takže tu je treba hovoriť o organizovanom prevádzačstve, a nie o spontánnych pokusoch o zúfalú záchranu. Je možné, že aj také prípady tam sú a na mori bývajú aj búrky, ale v každom prípade dôvod, prečo sa tí ľudia pustia na otvorené more bez reálnej nádeje samostatne sa doplaviť do Európy, je ten, že sa spoliehajú na prevádzačskú loď. Pred migrantským obdobím sa také veci nestávali, lebo žiadne chatrné loďky na mori na „záchranu“ nečakali. Teda zodpovednosť za ich smrť majú tí, ktorí tento šialený cirkus organizujú, a ktorí ho medzi Afričanmi propagujú – áno, otvorene a nahlas to treba povedať, môžu za to presne tí, ktorí ich pod zámienkou humanizmu do Európy pašujú na lodiach ako Ocean Viking.

Tretí vítačský postulát: Riešenie nie je možné v rámci Afriky. Števulová píše: „,Záchrana‘ líbyjskou pobrežnou strážou sa len ťažko dá považovať za záchranu, pretože migranti a utečenci v Líbyi zažívajú nepredstaviteľné mučenie a utrpenie.“ Naozaj? Kto sú tí ľudia? Sú to Líbyjčania? Ak áno, dá sa hovoriť o nejakej strašnej bratovražednej vojne medzi nimi? Nič také nebolo potvrdené: áno, v Líbyi bojujú proti sebe dve mocenské zoskupenia, a samozrejme, ako v každej vojne hynú aj civilisti, ale iba na bojisku, nie v tyle – tam je pokoj. Teda Líbyjčania určite nemajú dôvod utekať do Európy. Takže sú to ľudia z iných krajín? No ale prečo potom prišli práve do Líbye, keď tam „zažívajú nepredstaviteľné mučenie a utrpenie“, ako píše Števulová? Prečo Líbyu neobišli? A kto konkrétne ich mučí? Ktorá z líbyjských bojujúcich strán, s ktorými oboma sa aj Európske mocnosti snažia budovať priateľské styky?

Štvrtý vítačský postulát: Riešenie je možné jedine ich prevezením do Európy. Ako keby iné časti sveta ani neexistovali. Spojené štáty, Austrália, Japonsko, bohaté krajiny Blízkeho východu… sú to vyspelé demokratické krajiny, ktoré majú na prílev imigrantov z iných častí sveta presne rovnaký „nárok“ ako Európa, ktorá ich už prijala neúnosné množstvo a má s tým vážne problémy. Tak prečo sa na riešení nijako nemienia podieľať? Počet Afričanov už výrazne prekročil jeden a štvrť miliardy duší, ročne ich pribudne viac ako 30 miliónov. Ak je v Afrike tak neznesiteľne, ako píše pani Števulová, potom by sme potrebovali do Európy vziať každoročne nielen tých 30 miliónov (pretože tým by sa stav nezlepšoval, ale iba udržiaval na jestvujúcej úrovni), ale oveľa viac. Ale dobre: keby sme si brali iba 30 miliónov Afričanov ročne, situácia v Afrike by sa síce nezmenila, ale keby sme to robili napríklad dvadsať rokov, polmiliardová európska populácia by sa zdvojnásobila. Keby si ich európske krajiny podelili rovným dielom, Slovensko by tiež zdvojnásobilo svoju populáciu, z Bratislavy by sa stala miliónová metropola. Na poliach pri slovenských mestách by vyrástli tradičné africké obydlia na spôsob tých na perifériách Lagosu. Skúste si to predstaviť – a to možno bohate postačí ako ilustrácia k úvahe, či naozaj má zmysel Afričanom dávať nádeje, že ich Európa môže zachrániť. A to ešte nebola rečo o Afganistane, Sýrii a ďalších desiatkach krajín z celého sveta, kde je tiež chudoba a neznesiteľná atmosféra.

Piaty vítačský postulát: Treba sem Afričanov voziť aj napriek odporu krajín, vlád, verejnosti. Števulová píše: „Záchrana ľudí v Stredozemnom mori je otázkou morálky, ľudskosti a práva. Ľudia majú právo snažiť sa ochrániť svoje životy a majú právo hľadať bezpečie inde. Morské právo prikazuje lodiam zachrániť topiacich sa a vylodiť ich v bezpečnom prístave a prikazuje štátom umožniť lodiam vylodiť zachránených.“ Lenže moment: záchrana áno, ale prevádzačstvo nie. Pomoc objektívne prenasledovaným ľuďom áno, záplava ekonomických migrantov nie. Pomoc na mieste áno, zámerné presídľovanie nie. Bezpečné prístavy nie sú len európske, ale aj africké, ázijské, americké! Európa za posledné roky a desaťročia absorbovala milióny ľudí s cudzími kultúrami, náboženstvami, zvyklosťami a má plné právo povedať: dosť!

Šiesty vítačský postulát: Máme ako EÚ kolektívnu zodpovednosť za imigrantov, ktorí tu už sú. Števulová tvrdí: „V EÚ je táto zodpovednosť kolektívna, pretože Stredozemné more je aj naše more, aj naša hranica. Spoločnou zodpovednosťou všetkých štátov únie je aj dohodnúť sa na férovom rozdelení zachránených utečencov a migrantov.“ Toto je čisté klamstvo. Lžou je už samotné použitie slova „zachránených“. Ale predovšetkým: žiadna kolektívna zodpovednosť neexistuje, každý európsky štát si ešte stále zodpovedá za svoje vnútorné veci a za svoje obyvateľstvo sám. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že západné koloniálne veľmoci rozvrátili, zotročili, vyciciavali svoje kolónie, čoho dôsledkom je bieda a milióny ľudí hľadajúcich lepší život v Európe. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že niektoré krajiny si neplnili svoje povinnosti pri ochrane hraníc a vpustili sem húfy ľudí, z ktorých mnohých nie je možné ani identifikovať. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že istá pani kancelárka ich dokonca aktívne pozýva: poďte všetci sem, zmestíme sa, my to zvládneme.

Siedmy vítačský postulát: Na Slovensku ich ešte takmer žiadnych nemáme, tak prečo sa bojíme im otvoriť? „Slovensko, pri počte 108 žiadostí o azyl ku koncu júna 2019, má na to, aby vo svojich poloprázdnych zariadeniach ubytovalo časť z nich. Môžeme sa pridať ku koalícii ochotných a ukázať našu solidaritu,“ píše Števulová. Zaujímavé by bolo zistiť, či tí ľudia, ktorí dokážu takto pozoruhodne argumentovať, či radšej používajú dáždnik ako ochranu pred dažďom, alebo si ho otvoria až potom premoknutí, keď už je po daždi. A že či si zamykajú byt – a načo, keď tam predsa žiadnych nevítaných hostí nemajú…

Sedem „logických“ vítačských krokov, sedem argumentačných faulov, sedem odporných demagogických manipulačných stupienkov smerujúcich k novému „multikulti“ Slovensku. Po odmietnutí kvót to teraz už po x-tý krát skúšajú z iného konca, formujú „koalíciu ochotných“, ktorá si má medzi sebou migrantov rozdeľovať.

Na konci svojho článku Števulová kladie otázku: Spravíme to? A vy si čo myslíte: spravíme to? Naša prezidentka a naša budúca progresívna vláda sa dozaista postavia za ľudí. Otázka je iba, za ktorých…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:53

Severozápad Iránu zasiahlo v noci na piatok zemetrasenie, počas ktorého sa zranili desiatky osôb. Zemetrasenie malo magnitúdu 5,6 stupňa.

09:33

Veľký asteroid označovaný ako 2023 DZ2 preletí v sobotu len približne 170.000 kilometrov od Zeme, čo je menej ako vzdialenosť Zeme od Mesiaca. Asteroid je dosť veľký na to, aby dokázal zničiť mesto, astronómovia však jeho zásah so Zemou vylučujú.

09:29

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a talianska premiérka Giorgia Meloniová rokovali vo štvrtok v Bruseli o spolupráci v oblastiach migrácie, priemyslu a vesmíru. Zároveň na spoločnom stretnutí potvrdili odhodlanie naďalej vojensky podporovať Ukrajinu dodaním munície a rakiet.

09:16

Slovenská správa ciest v týchto dňoch podpísala zmluvu so zhotoviteľom, vďaka ktorej bude oprava mosta na hlavnom ťahu cez Kežmarok zhruba o mesiac pokračovať. Náklady na dielo sa vyšplhajú na takmer 1,8 milióna eur s DPH.

09:00

Spišské múzeum v Levoči upozornilo na zastaralé požiane systémy na hrade. Múzeum v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov tohto roku nevykonalo pravidelnú údržbu hradného kopca spojenú s kosením a vyklčovaním krovín a suchých trávnych porastov, čo môže mať za následoch zvýšené riziko požiarov.

08:44

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas prejavu prízvukoval, že vojna na Ukrajine sa musí skončiť diplomatickou cestou. Blinken nepriamo poukázal na skutočnoť, že ukrajinské bojové jednotky nebudú schopné získať späť všetky Ruskom okupované územia.

08:40

V Pekingu zadržali čínske úrady päť čínskych zamestnancov americkej spoločnosti Mintz Group. Spoločnosť sa špecializuje na vyšetrovanie obvinení z podvodov, korupcie a zneužívania na pracovisku. Po zadržaní pracovníkov spoločnosť zatvorila svoju pobočku v Pekingu, ktorá bola zároveň jedinou na území pevninskej Číny.

08:27

Dlhotrvajúca občianska vojna v Jemene má za následok 11 miliónov detí, ktoré sú odkázané na humanitárnu pomoc. Z toho 2,2 milióna trpí podvživou a 540 000 z nich je v bezprostrednom ohrození života. Na hrozivé skutočnosti poukázal detský fond OSN – UNICEF.

08:19

Mestská radnica v Nitre poskytne na podporu športu vyše pol milióna eur. Z tejto čiatky bude podporených viac ako 30 športových klubov a tri desiatky športových podujatí. Minimálne 60 percent dotácií pôjde na podporu mládežníckeho športu.

08:12

V súvislosti s oteplením a premočeným snehom hrozia aj v piatok na horách lavíny. Meteorológovia predpokladajú ďalšie oteplenie s tým, že hranica topenia snehu sa bude posúvať až do nadmorskej výšky 2500 metrov.

07:59

Utah, ako prvý štát USA, sa pokúsi zákonom obmedziť prístup mladistvým k sociálnym sieťam. Guvernér Utahu Spencer Cox vo štvrtok podpísal niekoľko súvisiacich opatrení. Guvernér poukázal na súvislosť medzi časom strávených na sociálnych sieťach a zlým duševným zdravím.

07:29

Vo štvrtok zaútočil pravdepodobne iránsky dron na koaličnú vojenskú základňu na severovýchode Sýrie. Pri útoku zahynul jeden americký kontraktor a piati americkí vojaci boli zranení.

Explózie, ktoré bolo vidieť na videozáznamoch, sa odohrali v sýrskej provincii Dajr az-Zaur bohatej na ropu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci začali piatkové rokovanie správami výborov o stave použitia ITP

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR prebrali v úvode piatkového rokovania správy jednotlivých parlamentných výborov o stave použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) za rok 2022 V súlade so zákonom o ochrane pred odpočúvaním predkladajú správy o stave použitia odposluchov brannobezpečnostný výbor, výbor na…

Keď “šroty” vzlietli

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   "Vláda Eduarda Hegera darovala Ukrajine jedenásť stíhačiek Mig 29. Dozvedeli sme sa, že z letiska Sliač odleteli prvé štyri stíhačky", začína svoje video s kritikou rozhodnutia vlády György Gyimesi Gyimesi dvíha obočie najmä pri slove odleteli. Tie stíhačky, ktoré boli označené ako nepoužiteľné,…

Chmelár: Z množstva nezmyslov si zasluhuje pozornosť jeden obzvlášť hlúpy sofizmus

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: FB)   Eduard Chmelár upozornil na článok redaktora časopisu .týždeň Martina Mojžiša s titulkom Vojna v Iraku bola úplne správna. Podľa Chmelára je to dôkaz, že máme dočinenia s rovnakými fanatikmi, ako boli stredovekí inkvizítori, ktorí upaľovali kacírov s navlas totožnou argumentáciou: Ak tí ľudia…

Prieskum ďalšej agentúry potvrdzuje: Voľby by vyhral Smer-SD

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Voľby by vo februári a začiatkom marca vyhral Smer-SD s podporou 19,5 percenta. Nasledovala by strana Hlas-SD s podporou 14,5 percenta a Progresívne Slovensko (PS) s 11,4 percenta. Vyplýva to z volebného modelu agentúry Median SK Do parlamentu by sa dostala aj strana SaS…

Medvedev pomenoval vojenské ciele “špeciálnej operácie”

0 icon

Moskva 24. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Medvedev v rozhovore pre ruské médiá pomenoval vojenské ciele "špeciálnej operácie" Podľa neho "je potrebné vyhnať cudzincov z ruskej krajiny a vytvoriť "sanitárnu zónu" 70 - 100 km, ktorá neumožňuje použitie zbraní na stredné a krátke vzdialenosti". To znamená, že zrejme hovoríme o 100-kilometrovej…

Kam povedie protiofenzíva Kyjeva: Politico vypúšťa informácie, Podoljak sa desí

0 icon

Kyjev 24. marca 2023 (HSP/svpressa/Foto:Twiter)   Kyjevský režim tají skutočnú veľkosť svojich vojenských strát aj pred veliteľmi NATO Západní experti a novinári, ktorí píšu o AFU, rozhnevali prezidentského poradcu Mychajla Podoljaka. Podoljak je bývalý PR pracovník a novinár, vyštudoval medicínu a nikdy neslúžil v armáde. Teraz vo svojom rozhovore pre…

Mazurek nič nedaroval prezidentke ani Hegerovi: McGyver, Chuck Norris, títo muži sa môžu skryť

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Republika predložila v NR SR návrh novelizácie ústavy, ktorá by zamedzila opakovaniu katastrofálneho scenára Hegerovej odvolanej vlády. Predseda parlamentu by musel do 14 dní od vyslovenia nedôvery vláde v parlamente vyhlásiť predčasné voľby a kompetencie takejto odvolanej vlády by sa limitovali na úplné…

Eldorádo arogancie, rodnej sestry obmedzenosti. Brnkajú nám po nose a smejú sa. Dokedy ešte?

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   S blížiacimi sa voľbami sa úderky proamerických kvislingov odtrhli z reťaze a dovoľujú si veci, nad akými človek môže len žasnúť. Teda ten, ktorý nie je uvarený ako žaba v hrnci s čoraz horúcejšou propagandou Samozrejme, vrcholným číslom je to, čo predviedli vlastizradcovia…

Dvojí kilometr

0 icon

Praha 24. marca 2023 (HSP/vidlakovyky/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Asi jste už všichni zaznamenali nejnovější vládní kauzu se kterou přišel bývalý šéf Úřadu práce Najmon. Zveřejnil nahrávku na které s ním Ministr práce a sociálních věcí ukončuje pracovní poměr. Nahrávku si můžete poslechnout, přepisy si můžete přečíst, komentářů je plný internet, takže…

Heger po Zelenského slovách: Musíme konať

0 icon

Bratislava/Brusel 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Členské krajiny Európskej únie, ktoré majú zásoby potrebného druhu streliva pre Ukrajinu, ho Kyjevu dodajú a cez spoločné obstarávanie – na ktorom sa zúčastnia aj slovenské podniky – budú ich sklady neskôr doplnené. Počas zasadnutia Európskej rady v Bruseli to vo štvrtok…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Hodina otázok v NR SR (štvrtková parlamentná show)

0icon

Pri príležitosti štvrtkovej hodiny otázok som adresoval dve otázky na zastupujúceho ministra zdravotníctva, financií a súčasne premiéra na dostupnosť jódových tabletiek pre prípad nukleárnej katastrofy v susednej Ukrajine. Trojjediný prémiový minister však nemal čas prísť na hodinu otázok a tak z pohodlnej nedizajnovej a nie vôbec najlacnejšej pohov

Peter Poláček

Cit Ľúbosti – Emócia Moci, Inferno

0icon

Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej simul&

René Pavlík

Požiar

0icon

Srdce Slováka plače. Požiar v Banskej Štiavnici zničil sedem nenahraditeľných domov. Píšem nenahraditeľných, lebo to čo požiar začal, hasiči dokončili. Hasiči robili čo bolo v ich silách a niektorí aj nad. Do záchrany sa zapojil každý kto mohol a vládal. Napriek tomu škody na nehnuteľnostiach aj na hnuteľných artefaktoch budú…

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Armádny Magazín

„Držíme to v utajení!“ alebo čo USA ukrývajú o munícii s ochudobneným uránom?

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - V rozhovore na YouTube stránke to pre US Tour of Duty prezradil bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA Scott Ritter. Povedal, že USA skrývajú informáciu o vysokej toxicite munície s ochudobneným uránom a podtrhol, že sa to týka nielen vojakov, ale vo veľkej miere hlavne civilov. Čiže jej…

80 rokov od tragédie v bieloruskej dedine Chatyň

0 icon

Nemecko, 24. marec 2023 (AM) – Pred 80 rokmi nacisti zaživa upálili 149 obyvateľov bieloruskej dediny Chatyň, medzi nimi 75 detí. Tragédia sa stala 22. marca 1943 popoludní. Batalión SS Dirlewanger spolu s ukrajinskými nacionalistami zo 118. policajného práporu 201. bezpečnostnej divízie, údajne z pomsty za zabitie nemeckého dôstojníka rukou partizánov, obkľúčili…

Podvod na burze v prospech vybraných subjektov. Takmer 200 amerických bánk by mohlo nasledovať banku Silicon Valley

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - Jednou z najväčších svetových senzácií marca bol takmer synchrónny bankrot amerických bánk Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank, ako aj skutočný (oficiálne neohlásený) bankrot švajčiarskej banky Credit Suisse (CS). To vyvolalo intenzívnu diskusiu v médiách o pravdepodobnosti bankovej krízy v USA, Európe a…

"Ilja Muromec" a "Jevpatij Kolovrat" v Arktíde. Bojové ľadoborce

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany nedávno rozhodlo o stavbe nových bojových ľadoborcov novej generácie ruských pomocných diesel-elektrických lodí 21180/21180M. Rusko má dve takéto výkonné lode, Iľja Muromec a Jevpatij Kolovrat. V súčasnosti sa pracuje na aktualizovanom projekte tretieho ľadoborca tejto série.   Myšlienka vyzbroje

Perspektívy starého železa

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Aktuálne sa objavujú informácie o blížiacom sa nasadení zastaralých zbraní (tankov T-54/55 a protilietadlových diel KS-19) stranami konfliktu na Ukrajine, ktoré vyvolávajú až posmešky. V skutočnos

TopDesať

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali