Fanatickí vítači pritvrdzujú alebo sedem citových manipulácií slovenských slniečkarov

Fanatickí vítači pritvrdzujú alebo sedem citových manipulácií slovenských slniečkarov

Bratislava 31. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mosa’ab Elshamy)

 

Vlna tropických horúčav niektorým ľuďom nerobí dobre. Mnohí z tepla skolabovali a iných príliš veľa slniečka pripravilo o logiku. Svedčí o tom aj pondelňajší článok v extrémistickom denníku Sme s názvom „Pridajme sa ku koalícii ochotných“ o najnovšom pláne fanatických nepriateľov pôvodnej európskej civilizácie a kultúry

Ilustračné foto

Článok „Pridajme sa ku koalícii ochotných“ od Zuzany Števulovej (autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva) je o tom, ako sa v Európskej únii formuje „koalícia ochotných“, ktorej cieľom je natlačiť imigrantov aj tam, kde sa doposiaľ ľuďom darilo ich odmietať. Článok vyšiel v extrémistickom periodiku a navyše je aj zamknutý, aby sa k nemu normálni ľudia nedostali, ale napriek tomu bude zaujímavé si z neho zacitovať pár myšlienok, pretože je to skvost, o ktorý by Slováci rozhodne nemali prísť (Nájdete ho TU).

Reklama

Najskôr citovo podfarbený úvod: „Uprostred júla je pobrežie Stredozemného mora symbolom príjemnej letnej dovolenky. Kým na plážach ležali minulý týždeň tisícky dovolenkárov, na druhej strane toho istého mora pri líbyjskom pobreží plávali v mori desiatky mŕtvol. Asi až 150 ľudí sa utopilo v zatiaľ najhoršej tohtoročnej tragédii týkajúcej sa ľudí, ktorí utekajú zo svojich krajín pred násilím či chudobou a snažia sa dostať do Európy.“

A na toto hneď nadväzuje: „V tejto situácii Lekári bez hraníc spoločne s organizáciou SOS Méditerranée minulý týždeň vyhlásili, že obnovujú svoje záchranné operácie v Stredozemnom mori, kam posielajú loď Ocean Viking, ktorú za týmto účelom kúpili a upravili. Táto operácia nemohla prísť v lepšom čase. V Stredozemnom mori neostali takmer žiadne súkromné záchranné lode, pretože museli čeliť útokom viacerých vlád, dočasnému zhabaniu svojich lodí, alebo trestnému stíhaniu posádok.“

Reklama

Tak si to zhrňme. Kým Európania sa majú dobre, dovolenkujú, v Afrike je to neznesiteľné, ľudia odtiaľ zúfalo utekajú, aj za cenu vlastného života, a preto odtiaľ mimovládky chcú čím viac ľudí dopraviť do Európy, aj napriek nepriateľstvu európskych krajín. Takto Števulová poukladala za seba sled určitých tvrdení, ktoré by mali vytvoriť logickú reťaz a odôvodniť, prečo treba Afričanov do Európy privážať. Pozrime sa na ne bližšie.

Prvý vítačský postulát: v Afrike je tak neznesiteľne, že Afričania odtiaľ utekajú. Je to naozaj tak? Je celá Afrika takým zúfalým getom, z ktorého treba iba utiecť, a jedine do Európy? Kto bol na dovolenke v Sharm El Sheikh či Hurghade alebo v Tunisku, Alžírsku, Maroku, nehovoriac už o Líbyi pred zavraždením Kaddáfího, ten vie, že to tak nie je. Tí ľudia chcú ísť do Európy za lepším životom, ale nie preto, že by nemali inú voľbu. V absolútnej väčšine ide o ekonomických migrantov.

Druhý vítačský postulát: Afričania utekajú v zúfalstve, preto často hynú. Naozaj utekajú v takom zúfalstve? Tak sa pozrime na dostupné obrázky toho, kto a prečo uteká: takmer výlučne mocní mladí muži si sadnú na gumové člny bez zásob paliva, vody, potravín a v blízkosti líbyjského pobrežia čakajú na loď, ktorá ich odvezie do Európy. Je zjavné, že toto je ich kalkulácia, takže tu je treba hovoriť o organizovanom prevádzačstve, a nie o spontánnych pokusoch o zúfalú záchranu. Je možné, že aj také prípady tam sú a na mori bývajú aj búrky, ale v každom prípade dôvod, prečo sa tí ľudia pustia na otvorené more bez reálnej nádeje samostatne sa doplaviť do Európy, je ten, že sa spoliehajú na prevádzačskú loď. Pred migrantským obdobím sa také veci nestávali, lebo žiadne chatrné loďky na mori na „záchranu“ nečakali. Teda zodpovednosť za ich smrť majú tí, ktorí tento šialený cirkus organizujú, a ktorí ho medzi Afričanmi propagujú – áno, otvorene a nahlas to treba povedať, môžu za to presne tí, ktorí ich pod zámienkou humanizmu do Európy pašujú na lodiach ako Ocean Viking.

Tretí vítačský postulát: Riešenie nie je možné v rámci Afriky. Števulová píše: „,Záchrana‘ líbyjskou pobrežnou strážou sa len ťažko dá považovať za záchranu, pretože migranti a utečenci v Líbyi zažívajú nepredstaviteľné mučenie a utrpenie.“ Naozaj? Kto sú tí ľudia? Sú to Líbyjčania? Ak áno, dá sa hovoriť o nejakej strašnej bratovražednej vojne medzi nimi? Nič také nebolo potvrdené: áno, v Líbyi bojujú proti sebe dve mocenské zoskupenia, a samozrejme, ako v každej vojne hynú aj civilisti, ale iba na bojisku, nie v tyle – tam je pokoj. Teda Líbyjčania určite nemajú dôvod utekať do Európy. Takže sú to ľudia z iných krajín? No ale prečo potom prišli práve do Líbye, keď tam „zažívajú nepredstaviteľné mučenie a utrpenie“, ako píše Števulová? Prečo Líbyu neobišli? A kto konkrétne ich mučí? Ktorá z líbyjských bojujúcich strán, s ktorými oboma sa aj Európske mocnosti snažia budovať priateľské styky?

Štvrtý vítačský postulát: Riešenie je možné jedine ich prevezením do Európy. Ako keby iné časti sveta ani neexistovali. Spojené štáty, Austrália, Japonsko, bohaté krajiny Blízkeho východu… sú to vyspelé demokratické krajiny, ktoré majú na prílev imigrantov z iných častí sveta presne rovnaký „nárok“ ako Európa, ktorá ich už prijala neúnosné množstvo a má s tým vážne problémy. Tak prečo sa na riešení nijako nemienia podieľať? Počet Afričanov už výrazne prekročil jeden a štvrť miliardy duší, ročne ich pribudne viac ako 30 miliónov. Ak je v Afrike tak neznesiteľne, ako píše pani Števulová, potom by sme potrebovali do Európy vziať každoročne nielen tých 30 miliónov (pretože tým by sa stav nezlepšoval, ale iba udržiaval na jestvujúcej úrovni), ale oveľa viac. Ale dobre: keby sme si brali iba 30 miliónov Afričanov ročne, situácia v Afrike by sa síce nezmenila, ale keby sme to robili napríklad dvadsať rokov, polmiliardová európska populácia by sa zdvojnásobila. Keby si ich európske krajiny podelili rovným dielom, Slovensko by tiež zdvojnásobilo svoju populáciu, z Bratislavy by sa stala miliónová metropola. Na poliach pri slovenských mestách by vyrástli tradičné africké obydlia na spôsob tých na perifériách Lagosu. Skúste si to predstaviť – a to možno bohate postačí ako ilustrácia k úvahe, či naozaj má zmysel Afričanom dávať nádeje, že ich Európa môže zachrániť. A to ešte nebola rečo o Afganistane, Sýrii a ďalších desiatkach krajín z celého sveta, kde je tiež chudoba a neznesiteľná atmosféra.

Reklama

Piaty vítačský postulát: Treba sem Afričanov voziť aj napriek odporu krajín, vlád, verejnosti. Števulová píše: „Záchrana ľudí v Stredozemnom mori je otázkou morálky, ľudskosti a práva. Ľudia majú právo snažiť sa ochrániť svoje životy a majú právo hľadať bezpečie inde. Morské právo prikazuje lodiam zachrániť topiacich sa a vylodiť ich v bezpečnom prístave a prikazuje štátom umožniť lodiam vylodiť zachránených.“ Lenže moment: záchrana áno, ale prevádzačstvo nie. Pomoc objektívne prenasledovaným ľuďom áno, záplava ekonomických migrantov nie. Pomoc na mieste áno, zámerné presídľovanie nie. Bezpečné prístavy nie sú len európske, ale aj africké, ázijské, americké! Európa za posledné roky a desaťročia absorbovala milióny ľudí s cudzími kultúrami, náboženstvami, zvyklosťami a má plné právo povedať: dosť!

Šiesty vítačský postulát: Máme ako EÚ kolektívnu zodpovednosť za imigrantov, ktorí tu už sú. Števulová tvrdí: „V EÚ je táto zodpovednosť kolektívna, pretože Stredozemné more je aj naše more, aj naša hranica. Spoločnou zodpovednosťou všetkých štátov únie je aj dohodnúť sa na férovom rozdelení zachránených utečencov a migrantov.“ Toto je čisté klamstvo. Lžou je už samotné použitie slova „zachránených“. Ale predovšetkým: žiadna kolektívna zodpovednosť neexistuje, každý európsky štát si ešte stále zodpovedá za svoje vnútorné veci a za svoje obyvateľstvo sám. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že západné koloniálne veľmoci rozvrátili, zotročili, vyciciavali svoje kolónie, čoho dôsledkom je bieda a milióny ľudí hľadajúcich lepší život v Európe. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že niektoré krajiny si neplnili svoje povinnosti pri ochrane hraníc a vpustili sem húfy ľudí, z ktorých mnohých nie je možné ani identifikovať. My nemáme žiadnu zodpovednosť za to, že istá pani kancelárka ich dokonca aktívne pozýva: poďte všetci sem, zmestíme sa, my to zvládneme.

Siedmy vítačský postulát: Na Slovensku ich ešte takmer žiadnych nemáme, tak prečo sa bojíme im otvoriť? „Slovensko, pri počte 108 žiadostí o azyl ku koncu júna 2019, má na to, aby vo svojich poloprázdnych zariadeniach ubytovalo časť z nich. Môžeme sa pridať ku koalícii ochotných a ukázať našu solidaritu,“ píše Števulová. Zaujímavé by bolo zistiť, či tí ľudia, ktorí dokážu takto pozoruhodne argumentovať, či radšej používajú dáždnik ako ochranu pred dažďom, alebo si ho otvoria až potom premoknutí, keď už je po daždi. A že či si zamykajú byt – a načo, keď tam predsa žiadnych nevítaných hostí nemajú…

Sedem „logických“ vítačských krokov, sedem argumentačných faulov, sedem odporných demagogických manipulačných stupienkov smerujúcich k novému „multikulti“ Slovensku. Po odmietnutí kvót to teraz už po x-tý krát skúšajú z iného konca, formujú „koalíciu ochotných“, ktorá si má medzi sebou migrantov rozdeľovať.

Na konci svojho článku Števulová kladie otázku: Spravíme to? A vy si čo myslíte: spravíme to? Naša prezidentka a naša budúca progresívna vláda sa dozaista postavia za ľudí. Otázka je iba, za ktorých…

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:51

Juhokórejská vláda budúci týždeň spustí finálne kroky na pozastavenie licencií štrajkujúcich lekárov. Už zhruba mesiac totiž štrajkuje viac ako 90 percent z 13.000 stážistov a rezidentov proti vládnemu plánu prudko zvýšiť počet študentov na lekárskych fakultách.

13:49

Štát chce zlepšiť situáciu pod Strečnom urýchleným doinštalovaním väčšieho množstva oceľových sietí, ktoré budú zachytávať skaly padajúce z brala na cestu. Zároveň rokuje s dodávateľmi tunela Višňové, aby sa urýchlilo jeho odovzdanie do užívania. Uviedol to v piatok na brífingu minister dopravy SR Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) po skončení rokovania krízového štábu.

13:37

Nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy alebo energetické nápoje, majú od budúceho roka podliehať novej spotrebnej dani. Vyplýva to z návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

13:36

Je príliš skoro vyhlásiť víťazstvo nad infláciou v eurozóne. Riziko väčšieho a dlhšie trvajúceho rastu spotrebiteľských cien, ako sa očakávalo, “je súčasťou hry”. Uviedol to člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Martinš Kazaks v rozhovore vo Washingtone, kde sa zúčastňuje jarného zasadania Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky.

13:35

Ceny zlata v piatok ráno prudko vzrástli a priblížili sa k rekordným maximám po správach o izraelských útokoch na Irán, ktoré zvýšili dopyt po tzv. bezpečných investíciách. Spotová cena zlata sa v piatok ráno nakrátko vyšplhala až na 2417,79 USD (2264,06 eura) za uncu (31,1 gramu). Júnový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex stúpol 2433 USD za uncu.

13:32

Skupina G7 v piatok v súvislosti s útokom v Iráne vyzvala na zmiernenie napätia v regióne a varovala pred “katastrofálnymi dôsledkami pre civilné obyvateľstvo” v prípade plnohodnotnej izraelskej operácie v meste Rafah. Ministri zahraničných vecí týchto siedmich najvyspelejších krajín sa na stretnutí na Capri taktiež zaviazali pomôcť Ukrajine s protivzdušnou obranou.

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali