Britské lietadlá dosiaľ v Iraku zhadzovali humanitárnu pomoc, vykonávali prieskum a prepravovali vojenské zásoby kurdským regionálnym silám bojujúcim proti sunnitským vzbúrencom, ktorí ovládli veľké územia na severe krajiny.
Cameron dnes pre stanicu BBC povedal, že Británia sa nezúčastní na ďalšej vojne v Iraku. “Nevyšleme tam britské pozemné sily,” citovala ho agentúra Reuters.
Fallon pre noviny The Times povedal, že rozšírené britské operácie v Iraku by mohli trvať mesiace. Britské lietadlá Tornado a špionážne lietadlo podľa neho lietajú aj mimo ohniskovej oblasti humanitárnej krízy, aby získavali informácie o jednotkách Islamského štátu (IS). “Nie je to len humanitárna misia,” uviedol Fallon.
Cameron v nedeľu uviedol, že Británia by mala využiť svoju vojenskú silu v boji proti vzbúrencom Islamského štátu, aby im zabránila vytvoriť “teroristický štát na brehoch Stredozemného mora”. IS podľa neho predstavuje pre Britániu a Európu priamu hrozbu.
Britský premiér dnes uisťoval Britov, že britská pomoc v Iraku nebude znamenať pre ich krajinu ďalšiu vojnu – Británia podporí boj proti IS inými spôsobmi. “Mali by sme na pomoc iným využiť všetky prostriedky, ktoré máme – našu diplomaciu, politické vzťahy, pomoc, vojenskú zdatnosť a odbornosť,” uviedol Cameron.
mž