Vo voľnom prístupe sa objavilo cez 419 miliónov záznamov o používateľoch sociálnej siete Facebook z rôznych svetových krajín vrátane 133 miliónov záznamov o používateľoch, žijúcich v USA, 18 miliónov záznamov Britov a 50 miliónov záznamov Vietnamcov.
Nezaheslované súbory
Ako prvý na nezaheslovanú databázu vo voľnom prístupe upozornil špecialista z nekomerčnej organizácie v oblasti IT GDI Foundation Sanyam Jam, ktorý ju tiež objavil. Keďže nedokázal identifikovať autora databázy, informoval o nej portál.
Pracovníci portálu TechCrunch však tiež nedokázali zistiť, kto zhromaždil také množstvo záznamov a zverejnil ich na internete. Avšak, špecialistom TechCrunch sa podarilo spojiť s majiteľom servera a databázu odpojiť.
Každý záznam obsahoval unikátne ID účtu na Facebooku a k nemu pripojené telefónne číslo. Niektoré záznamy obsahovali aj meno používateľa, jeho pohlavie a štát pobytu. Špecialisti portálu preverili rad záznamov, keď porovnali číslo užívateľa s jeho ID na sociálnej sieti.
Facebook sa bráni starými údajmi
V spoločnosti Facebook zároveň oznámili, že nemajú dôkazy o tom, že účty používateľov sa nabúrali a zdôraznili, že telefónne čísla používatelia uložili z verejných účtov predtým, ako spoločnosť vlani zmenila nastavenia súkromia.
Podľa zástupcu spoločnosti Facebook sú údaje staré, pretože pre ich zhromaždenie potrebujú špeciálnu funkciu, presne povedané, vyhľadávanie iných používateľov na základe telefónneho čísla. Táto funkcia je teraz nedostupná.
Odpočúvanie Google
Spoločnosť Google v júli priznala, že jej odborníci počúvajú hlasové príkazy, ktoré užívatelia dávajú hlasovému asistentovi v zariadeniach spoločnosti. Uviedli to vo vyhlásení produktového manažéra spoločnosti Davida Monsisa, ktoré zverejnili na oficiálnom blogu Google.
Aplikácia Google Asistent začne automaticky nahrávať zvuk, keď ho používateľ vyzve, zvyčajne tým, že vysloví slovo prebudenie alebo frázu ako “OK, Google“. Ďalšie záznamy sa odovzdávajú odborníkom a lingvistom, ktorí poznajú nuansy a akcenty určitého jazyka. Ako uviedli vo vyhlásení, je to nevyhnutné pre vytvorenie a zdokonaľovanie zvukovej technológie.