Pokutu vymeral ešte vlani britský Úrad komisára pre informácie a Facebook sa proti nej odvolal. Podľa firmy totiž úrad nepreukázal, že jej postup mal priamy negatívny dopad na užívateľov vo Veľkej Británii.
Britský úrad na ochranu údajov v októbri 2018 rozhodol, že Facebook v rokoch 2007 až 2014 neférovo nakladal s osobnými údajmi užívateľov, keď umožnil developerom aplikácií prístup k ich informáciám bez dostatočne jasného súhlasu. Vymeraná pokuta bola v maximálnej výške, ktorú dovoľovali pravidlá na ochranu údajov platné pred nadobudnutím nariadenia GDPR v máji tohto roka.
Výskumník Aleksandr Kogan a jeho firma GSR použili osobnostný test na zhromaždenie údajov takmer 87 mil. ľudí na Facebooku. Časť týchto údajov zdieľali so spoločnosťou Cambridge Analytica, ktorá ich použila na politickú reklamu v USA. Britský úrad na ochranu údajov zistil, že prostredníctvom tohto osobnostného testu sa zhromaždili údaje o vyše 1 milióne ľudí aj vo Veľkej Británii. Úrad komisára pre informácie priamo nekonštatoval, že osobné údaje užívateľov Facebook zdieľal za účelom volebných kampaní, samotné zhromažďovanie informácií ale podľa neho prináša riziko „budúceho zneužitia“.