Bratislava 22. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský je presvedčený, že politici neovplyvňujú aktuálne trestné konania. Rovnako si nemyslí, že ich riadi predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a minister financií Igor Matovič. Povedal to v relácii Na telo plus na Tvnoviny.sk
Pčolinský sa vyjadroval aj k stretnutiu ústavných činiteľov 17. mája v budove SIS. Podľa medializovaných informácií sa na ňom mali rozprávať o tom, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Exriaditeľ SIS k téme uviedol, že mu stretnutie na SIS pomohlo v jeho trestnej veci.
„Urobil to pre mňa Denník N, ktorý o tom stretnutí informoval, ktoré bolo úplne nepodstatné a bežné. Ja som bol na mnohých bezpečnostných radách, kde boli ľudia od Úradu jadrového dozoru cez pani prezidentku,“ odpovedal exriaditeľ SIS na otázku, či to teda pre neho urobil jeho nástupca Michal Aláč. Podľa Pčolinského bolo to stretnutie na SIS rovnaké ako rokovanie Bezpečnostnej rady SR, len miesto bolo iné.
„Keď sa premiér rozhodne zvolať stretnutie v centrále SIS a riaditeľ služby poskytuje informácie o bezpečnostnej situácii alebo o veciach, ktoré súvisia s právnym štátom, tak je to presne to isté,“ dodal.
Povedal, že podľa neho ide o “mýty a legendy”, keď niekto hovorí o tom, že SIS zasahovala do vyšetrovaní NAKA. “Pokiaľ ja viem, Slovenská informačná služba nevyvíjala aktivity vo vzťahu ku vyšetrovateľom, ale k niekomu úplne inému. Problém je, že ak vyšetrovatelia majú vzťahy s osobou, ktorá je v záujme spravodajskej služby, tak sa môžu vyskytnúť v niektorých spravodajských produktoch,” hovorí Pčolinský, keď naznačuje, že SIS odpočúvala prioritne takáčovca Petra Petrova, ktorý podľa odposluchov telefonoval aj s vyšetrovateľom Čurillom.
V rozhovore tiež odmietol hypotézu, že SIS stupňovala svoje aktivity v tejto veci po tom, čo došlo ku obvineniu jeho samotného a jeho bývalého námestníka Beňu. “To je absolútne mimo realitu a absolútne mimo časovú súslednosť, ktorá prebiehala v týchto veciach.”
Pčolinský tiež priznal, že po jeho prepustení z väzby mu bola ponúknutá určitá funkcia, uviedol však, že ju neprijal. Nechcel špecifikovať, o aké miesto išlo. Doplnil, že teraz neuvažuje o tom, že by zastával nejakú verejnú funkciu.