„EÚ nemá silu na to, aby mohla zabrániť využívaniu amerických sankcií, či už primárních či sekundárnych sankcií,” povedala Maya Lesterová, právnička špecializujúca sa na EÚ a kompetenčné právo.
Bez ohľadu na to, že EÚ zaviedla blokovaciu legislatívu, ktorá má ochrániť firmy EÚ pred možnými trestami za porušovanie sankcií USA proti Iránu, európske spoločnosti z Iránu utekajú.
Francúzsky ropný gigant Total oznámil, že vystúpi z miliardovej dohody s Iránom a Čínou, pokiaľ neobdrží od Washingtonu výnimku zo sankcií. Dopravný gigant Maersk oznámil, že nebude prevážať iránsku ropu.
Výrobca osobných vozidiel Peugeot tiež vyhlásil, že opustí Irán, pokiaľ nedostane výnimku zo sankcií. Automobilka Daimler AG upustila od plánov expandovať do Iránu.
Podľa Lesterovej nové zákony EÚ neprinútia európske spoločnosti vrátiť sa do Iránu.
„Ja si myslím, že je nepravdepodobné, že subjekty sa vrátia do Iránu, pokiaľ sa už rozhodli, že nie je v ich obchodnom a právnom záujme, aby sa tam nachádzali,” povedala RT.
Bez ohľadu na uisťovanie Bruselu sa európske spoločnosti boja stať sa sekundárnym cieľom sankcií USA, aby vďaka tomu stratili svoj najdôležitejší trh — Spojené štáty.
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7. augusta 2018