Pozor! Existuje niekoľko dôvodov na obavy o zdravie európskych bánk

Pozor! Existuje niekoľko dôvodov na obavy o zdravie európskych bánk

Zurich 21. marca 2023 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Michael Buholzer)

 

Credit Suisse bola problémovým dieťaťom regiónu, ale ani ostatné inštitúcie nie sú voči otrasom imúnne, píše Martin Arnold pre Financial Times

Investori trestajú UBS za prevzatie Credit Suisse, akcie padajú
Na snímke zlená farba svieti na semafore pred logami najväčšej švajčiarskej banky UBS a druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse v Zürichu

Bankovníctvo je obrovský, komplikovaný a chúlostivý trik s dôverou. Za normálnych okolností funguje dobre. Ale akonáhle sa ľudia obávajú, že by sa mohlo rozpadnúť, často sa tak stane, niekedy aj veľkolepým spôsobom.

Reklama

Takže keď mi minulý týždeň jeden starý priateľ, podnikateľ zo Ženevy, napísal, že presunul svoje peniaze z Credit Suisse, pretože už predtým presunul účet svojej spoločnosti inam, bolo jasné, že druhý najväčší švajčiarsky veriteľ má problémy.

Táto 167-ročná inštitúcia s bilančnou sumou 531 miliárd švajčiarskych frankov a viac ako 50 000 zamestnancami bola cez víkend predaná svojmu väčšiemu švajčiarskemu konkurentovi za 3 miliardy švajčiarskych frankov v rámci záchrannej transakcie, ktorú zorganizovali vládne orgány a ktorá akcionárom priniesla veľké straty a zlikvidovala rizikové dlhopisy v hodnote 16 miliárd švajčiarskych frankov. Podľa všetkého Credit Suisse nemala na výber, či ju prijme.

Reklama

Čo spôsobilo taký dramatický zánik ešte donedávna jednej z 25 najväčších európskych bánk? Je to znamenie širšej krízy, ktorá sa v európskom bankovom sektore pripravuje?

V prvom rade je potrebné uviesť, že Credit Suisse je už niekoľko rokov problémovým dieťaťom európskeho bankovníctva po tom, ako si prešla viacerými škandálmi, stratami, otrasmi vo vedení a reštrukturalizačnými plánmi.

Keď začiatkom tohto mesiaca po rýchlom výbere peňazí vkladateľov skolabovali traja stredne veľkí americkí veritelia vrátane Silicon Valley Bank, investori sa začali obávať, ktoré ďalšie banky by mohli byť zraniteľné.

Ich pozornosť upútala Credit Suisse. Po tom, čo si bohatí klienti už minulý rok v priebehu niekoľkých mesiacov stiahli z jej oddelenia správy majetku viac ako 10 % svojich peňazí, banka stále trpela odlivom hotovosti, ktorý v jednom momente presiahol 10 miliárd švajčiarskych frankov denne.

Výber vkladov sa minulý týždeň ešte zrýchlil po tom, ako predseda Saudskej národnej banky, ktorá minulý rok kúpila 10-percentný podiel v Credit Suisse, nešťastne vylúčil, že by švajčiarskemu veriteľovi poskytol ďalšiu finančnú pomoc.

Reklama

Európske regulačné orgány sa poponáhľali vyjadriť svoju dôveru v silu bánk v regióne. Viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos minulý týždeň uviedol, že sektor je “odolný”, má oveľa vyšší kapitál ako počas predchádzajúcej krízy pred desiatimi rokmi, solídnu úroveň likvidity a “pomerne obmedzenú” expozíciu voči Credit Suisse alebo skrachovaným americkým bankám.

De Guindos dodal, že rastúce úrokové sadzby sú “pozitívne z hľadiska marží európskych bánk”. Zvyšovanie úrokov, ktoré získavajú z úverov, rýchlejšie ako sadzby, ktoré platia vkladateľom, pomohlo bankám eurozóny dosiahnuť v minulom roku 7,6-percentnú návratnosť vlastného kapitálu, čo je najvyššia hodnota za viac ako desať rokov.

Zlé úvery, ktoré boli dlho Achillovou pätou bánk eurozóny, postupne klesali z viac ako 1 bilióna eur pred ôsmimi rokmi na menej ako 350 miliárd eur v minulom roku, čo predstavuje menej ako 2 % celkových úverov.

Hoci sú európske banky nepochybne v silnejšej pozícii ako počas predchádzajúcej krízy, keď viaceré z nich museli zachraňovať vlády, neznamená to, že budú voči najnovším otrasom imúnne.

Existuje niekoľko dôvodov na obavy. Po prvé, aj Credit Suisse mala v minulom roku zdravé ukazovatele kapitálu a likvidity – oba len mierne pod priemerom eurozóny -, ale ani to ju nezachránilo, keď sa dôvera vyparila.

Reklama

Po druhé, banky v eurozóne stále nedosahujú dostatočný zisk na pokrytie svojich nákladov na kapitál, ktoré v prípade mnohých z nich dosahujú približne 9 %, čo znamená, že fakticky ničia hodnotu pre akcionárov.

Ďalšou obavou je odvrátená strana rastúcich úrokových sadzieb, ktoré ECB zvýšila bezprecedentným tempom, aby riešila prudko rastúcu infláciu. To zasiahne hodnotu rozsiahlych držieb štátnych dlhopisov, hypoték a ďalších dlhov bánk.

Banky o týchto úveroch väčšinou účtujú tak, ako keby ich vlastnili až do splatnosti, takže pri poklese ich hodnoty neponesú straty. A mnohé z nich sa poisťujú zabezpečením úrokového rizika. Šéf dohľadu ECB Andrea Enria však nedávno povedal, že mnohí veritelia nie sú na toto nové prostredie, ktoré “vytvorí víťazov a porazených”, pripravení. Enria v novembri uviedol, že “banky by nemali prehliadať vplyv, ktorý rastúce sadzby zvyčajne majú na súčasnú hodnotu ich čistej hodnoty”, a dodal, že to zasiahne ich dlhodobé zisky, kapitál a schopnosť prilákať investície.

V širšom zmysle je pravdepodobné, že závan strachu na finančných trhoch spôsobí, že veritelia budú oveľa opatrnejší, čo zníži tok úverov, zvýši riziko recesie a zvýši napätie v už aj tak zraniteľných oblastiach, ako sú komerčné nehnuteľnosti – nič z toho nie je pre banky dobré.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali