Netrvalo však veľmi dlho, kým sa EÚ rozhodla koncepčne nasledovať USA – a nové sankcie voči Iránu okomentovala: Európska únia (EÚ) bude podľa slov francúzskeho ministra zahraničia Laurenta Fabiusa diskutovať koncom tohto týždňa, či podporí uloženie nových sankcií proti Iránu. „Budeme porovnávať systémy USA a EÚ a potom sa rozhodneme, či sú nutné nové sankcie,“ povedal Fabius v pondelok pre agentúru Reuters počas návštevy v Abu Dhabi.
USA v nedeľu uložili sankcie proti jedenástim osobám a spoločnostiam, ktoré podľa Spojených štátov môžu pomôcť Iránu pri konštrukcii rakiet. Irán testoval rakety stredného doletu v novembri, čo bolo v rozpore s dvoma rezolúciami BR OSN.
Problém amerických sankcií: takmer všetky medzinárodné platobné cesty vedú po celých Spojených štátoch, pretože dolár je svetovou menou. To znamená, že Američania majú schopnosť zabrániť porušeniu sankcií akoukoľvek cestou. Americká administratíva už týmto spôsobom získala miliardy dodatočných príjmov v prípade európskych bánk.
Spravidla tresty sú podľa Spojených štátov jedinými účinnými prostriedkami na kontrolu svetovej politiky. Vláda vo Washingtone týmto spôsobom môže dostať pod tlak krajiny, ktoré chce izolovať geopoliticky. V prípade Ruska už viceprezident USA Joe Biden pripustil, že americká vláda musela nútiť EÚ, aby súhlasila so sankciami. Rusko medzitým kleslo do recesie – no najmä na úkor štátov EÚ, ktoré s Rusmi obchodovali vo veľkom. Početné podniky, a to najmä v oblasti poľnohospodárstva, sa so sankciami vyrovnávajú ťažko.