Český zástupca v Európskom parlamente (EP) argumentuje údajmi Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov, podľa ktorých klesá počet osôb pokúšajúcich sa preplaviť do Európy. Kým v roku 2015 bol počet migrantov, ktorí sa dostali cez Stredozemné more do Európy, niečo cez jeden milión, o rok neskôr to bola niečo viac ako tretina tohto počtu – 362 753. V minulom roku došlo k zníženiu na 172 000 a za celý tento rok sa do Európy dostalo spomínanou cestou len 45 000 ľudí.
“Nemenej povzbudivé sú tiež výsledky bruselského samitu, ktorý bol venovaný okrem iného otázke migrácie. Krajiny EÚ boli (pre mnohých nečakane) schopné sa dohodnúť na rade podstatných vecí. Teraz bude dôležité prejsť od slov k činom,” avizuje Zdechovský.
Dohoda medzi krajinami EÚ navrhuje zriadenie utečeneckých centier mimo Európy, kde by mohli žiadať o azyl ľudia, ktorí by boli zachránení v Stredozemnom mori. Ide o model inšpirovaný Austráliou, kde sa uplatňuje už od roku 2013. “Jednoducho povedané, pre žiadateľov o azyl v Austrálii platí také pravidlo, že môžu predložiť svoju žiadosť len v tretej krajine. Lode s ľuďmi snažiacimi sa ilegálne dostať do Austrálie bývajú vrátené späť do krajín pôvodu, a ak nie sú schopné ďalšej plavby, ľudia sú prevezení do niektorej zo susedných krajín, kde majú byť preskúmané ich žiadosti o azyl,” vysvetľuje celý systém poslanec EP.
Uvádza tiež, že popri tom bol na samite navrhovaný vznik dobrovoľných hotspotov v členských krajinách EÚ, kam by sa prijímali migranti z Talianska. “Dobrou správou nepochybne je aj to, že vďaka tomu sú po tomto samite povinné kvóty už úplne mimo hru a odsúhlasilo sa, že sa o tomto riešení už rokovať nebude.”
Dôležité je podľa neho aj to, že má byť naďalej podporovaná líbyjská pobrežná stráž, ktorá je pre riešenie migračnej krízy kľúčová. “Jej nasadenie nepochybne malo pozitívny vplyv na zníženie počtu prichádzajúcich migrantov do Európy. Ďalej sa musí riešiť nielen ilegálna imigrácia, ale aj napomáhanie tomuto protizákonnému konaniu.”
“Tým sa konečne dostávame k tomu najdôležitejšiemu – novým prísnejším pravidlám pre neziskové organizácie, ktoré sa pohybujú v Stredozemnom mori. Tým má byť priamo zakázaný vstup do líbyjských vôd a na líbyjské pobrežie. Toto územie majú výhradne strážiť Líbyjčania. Pri porušení pravidiel sa majú proti neziskovkám podniknúť adekvátne opatrenia vrátane trestného stíhania a zabavenia plavidiel.”
Poslanec priznal, že “niektoré neziskovky pomáhajú pašerákom”. Doplnil, že pokiaľ sú jasné dôkazy, že niekto porušuje pravidlá a spolupracuje s pašerákmi, je potrebné o tom hovoriť. “Už v lete minulého roka som písal o tom, ako sa talianskym tajným službám podarilo pod skrytou identitou preniknúť na lode neziskových organizácií a niekoľko mesiacov pozorovať ich činnosť a prípadné napojenie na pašerákov. To, čo sa od jesene 2015 ukazovalo ako stále viac pravdepodobné na základe výsluchov migrantov, sa zrazu začalo natvrdo potvrdzovať. Nemecké neziskovky boli v kontakte s prevádzačmi a dohodovali sa na odovzdanie migrantov.”
“Dôkazy o nadmernom výskyte lodí niektorých mimovládnych organizácií práve u líbyjských brehov sú tiež k dispozícii, ako som písal v jednom zo svojich nedávnych článkov. O problematike tiež často a úplne otvorene hovorím počas rokovaní výborov aj na pléne a dôkazy som odovzdal aj Komisii. Asi nejjasnejším dôkazom, ktorý som tiež kolegom v EP ukazoval, je časozberné video vytvorené analytickou organizáciou Gefira, ktorá spracovala záznamy zo stránky www.marinetraffic.com, ktorá sleduje pohyby všetkých lodí na svete.”
Tomáš Zdechovský ďalej podotýka, že Taliansko už zakázalo zakotviť na talianskom pobreží niekoľkým lodiam rôznych mimovládnych organizácií, ako tomu bolo napr. v prípade nemeckej lode Lifeline. “Tieto mimovládne organizácie síce majú oficiálne zachraňovať a suplovať tak činnosť EÚ, ktorá nemá dostatok vlastných lodí k záchranným akciám, avšak skutočnosť je bohužiaľ taká, že už pri afrických brehoch fakticky len preberajú migrantov z rúk pašerákov. Takýto prístup ale ide proti záujmom EÚ a som preto vďačný, že štáty počas samitu stanovili pre neziskovky nové, jasná a prísne pravidlá.”
Rozhodne podľa neho neprekvapí, že niektoré neziskovky začali v reakcii na spomínané návrhy EÚ biť na poplach a jeden ich predstaviteľ hovoril dokonca o “samite nehumanity”. “Také slová vôbec nie sú na mieste, o žiadny samit neľudskosti nešlo. Ľuďom, ktorí majú nárok na azyl, bude ich žiadosť vybavená už mimo Európy. Na tom nie je nič neľudského, naopak,” uvádza. Cieľom opatrenia je podľa neho maximálne znížiť počet prípadov, kedy sa ľudia budú snažiť dostať do Európy nelegálne a za veľmi nebezpečných podmienok, kedy riskujú svoje životy. “Myslím si dokonca, že oveľa presnejšie je preto označenie “samit proti pašeráctvu”.”
“Časť neziskoviek pôsobiacich v oblasti Stredozemného mora sa preukázateľne spolupodieľala na pašovaní a podpore ilegálnej imigrácie a súčasná situácia im zrejme vyhovovala. Svojou reakciou na výsledky samitu to aj nepriamo priznávajú. Samy sa svojim konaním a rétorikou usvedčujú z podpory pašeráckého biznisu. Napomáhanie ilegálnej imigrácii tolerovať naozaj nemožno, rovnako ako akékoľvek iné napomáhanie porušovania zákonov v demokratickej krajine.”