Európa obvinila Rusko z “exportu zimy”

Európa obvinila Rusko z “exportu zimy”

Moskva 21. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay, Sputnik-Maxim Blinov)

 

Súčasná realita zasadila dosť bolestivou ranu európskym plánom “energetického prechodu” na zelenú energiu. Počas minulého roka stúpli spotové ceny plynu takmer desaťnásobne. Ako následok stúpli ceny všetkého, elektriny, palív, dopravy, potravín…

radiátor
Ilustračné foto

Najskôr bolo veselo len na burzách. Za mesiac alebo dva to však dôkladne zasiahne vrecká Európanov. Podľa najnižšej prognózy bude stredne britská domácnosť musieť zaplatiť za elektrinu o 1 500 libier viac než predtým. Pritom kilowatt v Británii je už dnes šesťnásobne drahší ako v Rusku, zároveň dva milióny domácností neplatili účty, pretože na to jednoducho nemali.

Reklama

Čo ale zelená energetika? Všetky tieto čisté zdroje elektriny, ktoré majú silou dobra vyliečiť matku planétu? Tu ale musíme zahanbene priznať zrejmý fakt. Veterné mlyny a slnečné panely to zatiaľ nezvládnu. Tento rok sa výroba energie z obnoviteľných zdrojov v Európe značne znížila. V januári sa ocitla EÚ na prahu obrovského blackoutu (výpadku elektriny).

veterné mlyny
Veterné mlyny

Letné bezvetrie, zatiahnuté nebo, minulá studená zima, obavy, že budúca zima bude ešte chladnejšia, to všetko bolo oveľa silnejším faktorom tvorby cien, než sú krásne priania ohľadom zníženia uhlíkovej stopy.

Reklama

Následky na seba nenechali dlho čakať. Rast cien elektriny spôsobil zatvorenie tovární na výrobu hnojív. Rýchlo rastú ceny dopravy.

Vystrašení farmári, ktorých obviňujú zo zvýšenia uhlíkových emisií, preventívne zvyšujú ceny svojej produkcie. Ľudia prichádzajú o prácu a potom sa s hrôzou pozerajú na ceny v supermarketoch.

Zdalo by sa, že cesta prekonania energetickej krízy je pre Európanov jasná. Rozvíjať spoluprácu s Ruskom a budovať s jeho pomocou jadrové elektrárne, pretože čistejšie a výkonnejšie energetické zdroje dnes neexistujú.

Ale kdeže, to nejde, americkí partneri by to nemuseli pochopiť. A tak začínajú európske vlády napriek všetkým svojim ekologickým heslám masovo používať uhlie. Najšpinavšie, najškodlivejšie a spravodlivo všetkými vedcami kritizované palivo. Namiesto ekologického raja buduje Európa akési peklo so smogom, tuberkulózou a zbedačením ľudu ako u Dickensa.

Zbedačenie európskej strednej triedy prebiehalo celý rok rekordným tempom. Rast cien na všetko ju sľubuje dobiť. Už v septembri 2020 nemalo 14 % britských rodín s deťmi dosť peňazí na jedlo. Tento rok v lete stúpol ich podiel na 24 %.

Reklama

Vláda sa pokúsila podporiť chudobných. Deti, ktoré mali bezplatné stravovanie na školách, začali dostávať jedlo aj počas prázdnin. Niektorým dávali suché prídely domov. Rodičia začali zverejňovať fotografie takých prostriedkov na sociálnych sieťach. Verejnosť bola pobúrená. Mali tam špagety, pár plechoviek konzervovaných fazúľ, niekoľko tenkých plátkov syra, trochu zemiakov, dve mrkvičky, tri jablká. Na týždeň.

Hladujúcim rodinám začali tiež dávať lístky na jedlo. Jeden lístok umožnil nákup za tri libry. Dnes “má cenu” 4,25 libry. Za tie je dovolené kúpiť len mlieko, zeleninu, ovocie, strukoviny, krúpy a detskú výživu. Žiadne mäso, ryby, syr, šunku, sladkosti ani pečivo. Čo sa za tie peniaze dá reálne kúpiť napríklad v Tescu? Dva litre mlieka, pár kíl zemiakov, asi päť banánov. To je všetko.

plody, ovocie zelenina
V supermarkete na oddelení ovocia a zeleniny

Britská vláda to nazýva zdravá výživa. Ľuďom s inou minulosťou to pripomína hladné časy z čias vojenského komunizmu. “Dve mrkvičky nesiem za zelený chvost,” písal básnik.

Ochrancovia ľudských práv si myslia, že tento rok to budú tieto rodiny mať ešte horšie. Čoskoro budú nútení voliť medzi eating and heating, jedlom a kúrením.

Každú zimu zomiera v Británii niekoľko desiatok dôchodcov kvôli tomu, že šetrí s kúrením a na noc ho vypínajú. Ráno ich nachádzajú zmrznutých a mŕtvych. V roku 2014 takto zomrelo vyše 40 tisíc ľudí. Tohtoročnú zimu sa očakáva nárast týchto úmrtí.

Reklama

V Španielsku majú trochu teplejšiu zimu, situácia s potravinami však nie je lepšia. Len v Madride dostalo na začiatku roka pravidelný potravinový prídel 186 tisíc ľudí. Je to najhorší ukazovateľ za 25 rokov. Medzi hladnými je stále viac starších ľudí. Svoj dôchodok obyčajne dávajú deťom a vnukom, ktorí zostali bez práce. Podľa odhadu dobročinnej organizácie Kmotra stúpol počas roka počet starých ľudí žiadajúcich o pomoc o 63 %.

Predstavený madridského chrámu San Juan de Dios, ktorý sa venuje distribúcii potravín zdarma, novinárom BBC oznámil, že niektorí ľudia prichádzajú pešo z iného konca mesta, čo im trvá dve hodiny, pretože nemajú peniaze na autobus.

A nie sú to žiadni bezdomovci alebo narkomani. Sú to úlomky európskej strednej triedy. Ľudia, ktorí prišli o prácu, utratili úspory a teraz sú bezmocní pred náhlou drahotou.

Rast cien elektriny má ešte jeden nepríjemný následok. Urobí európsky tovar neschopným konkurencie na svetovom trhu. Hlavným trhom bol pre EÚ vždy americký. Tento trh viazal Európanov a ich zaoceánskeho patróna nemenej tesne než americké vojenské základne.

Dnes ale vzniká paradoxná situácia. Americká vláda, ktorá vnútila Európanom zelenú energetiku, sa sama neponáhľa s prechodom na slnečnú a veternú energiu. Lacná elektrina poskytuje Američanom konkurenčnú prevahu a umožňuje vytlačiť EÚ z trhu. Nie je to trochu kruté, tým skôr voči spojencom? Ale vari sa USA nesprávajú vždy rovnako voči svojim verným vazalom? “Bolívar nevydrží dva.”

Dokonca európski politici, ktorí sú vzdialení od reality, sa kvôli rastúcej biede ľudu rozhodli niečo urobiť. Začali hľadať vinníkov. A okamžite ich objavili. Napodiv sú to zase Rusi.

Gazprom
Ilustračné foto

Poslanci britského parlamentu zaslali list Gazpromu, priamo ako kozáci tureckému sultánovi na známom Repinovom obraze. V tomto liste obvinili spoločnosť z manipulovania trhom a zvýšenia cien plynu. Rovnako koná Európsky parlament. Niektorí jeho poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby podnikla protimonopolné vyšetrovanie, a podala proti Gazpromu žalobu za to, že u nich v Európe všetko zdraželo.

Počkajte. Ide predsa o spotové ceny plynu, o tieto krátkodobé zmluvy, ktoré Gazprom práve nikdy nechcel uzatvárať. Spoločnosť sa dokonca súdila na túto tému s EÚ, ale prehrala.

Gazprom zakaždým navrhol uzavretie dlhodobých zmlúv so stabilnou cenou, ktorá nezávisí na burzovej volatilnosti. Pre Európanov ale boli vždy výhodnejšie spotové ceny. A svoje rozhodnutie presadili. Teraz sa ale pokúšajú obviniť ruskú spoločnosť z vlastnej chyby spôsobenej lačnosťou a neprezieravosťou.

Gazprom roky hrá podľa pravidiel vnútených Európanmi. Dnes sú pobúrení, nie, takto sme sa nedohodli. Dajte nám všetko a zadarmo! Pripomína to nejako Ukrajinu. Ale táto žiadosť nemá samozrejme žiadne vyhliadky.

Reklama

Aké ďalšie východisko majú Európania? Nakúpiť americký skvapalnený zemný plyn? Ale kdeže, zaoceánski partneri sú zaslúžilí majstri v manipulovaní trhom. Využijú biedne situácie spojencov a budú chcieť také nekresťanské peniaze, že sa všetky dnešné problémy budú zdať EÚ maličkosťou. Nie, keď budeme uvažovať zdravo, nie ako európske elity, potom jedinou alternatívou ruského plynu sú ruské jadrové elektrárne. Ešte lepšie by bolo oboje.

Viktoria Nikiforova

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali