Mnohí významní ekonómovia upozorňujú, že eurofondy vracajú do krajín východnej a strednej Európy iba menšiu časť toho, čo z nich každoročne odteká v podobe zisku západným majiteľom veľkej časti ich ekonomík a ďalšími kanálmi. Čo o tom hovorí napríklad slávny francúzsky ekonóm Thomas Piketty, nájdete TU.
Navyše, namiesto toho, aby krajiny týmito peniazmi disponovali podľa vlastného uváženia a vynakladali ich na potrebné veci, sú šikanované byrokraciou a časovými limitmi, v dôsledku čoho sa stáva aj to, že o peniaze prídu alebo ich musia v časovej núdzi minúť neúčelne, prípadne vyslovene nezmyselne.
O „dokonalosti“ tohto socialistického spôsobu financovania, alebo skôr nivočenia a korumpovania ekonomík jednotlivých členských krajín už hovorili mnohí. Najnovšie môžeme fungovanie tohto korupčného nástroja diaľkového riadenia sledovať v praxi na kauze Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Keďže v minulom volebnom období tu bol županom Marian Kotleba, kraj eurofondy nedostal. Zato teraz, keď je tam ten správny župan, eurofondy budú.
„Spôsob, akým bývalý predseda BBSK Marian Kotleba fungoval na čele župy, zapríčinil, že kraj nemohol čerpať eurofondy. Považujem to z hľadiska sociálneho, ekonomického a celkovo regionálneho rozvoja za fatálne zlyhanie,“ uviedol vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši. Teraz sa však už občania umúdrili, volili ako treba, a preto už nebudú trestaní za svoju voľbu. Naopak, dostanú eurofondovú odmenu.
Pred niekoľkými dňami totiž prišiel list od Európskej komisie, v ktorom táto navrhuje rozšíriť u nás iniciatívu tzv. catching-up regiónov, teda tzv. dobiehajúcich regiónov. „Ide o iniciatívu Európskej komisie, ktorá je dôležitým nástrojom na podporu a pomoc členským štátom v naštartovaní rastu, ekonomického a sociálneho rozvoja“, povedal Raši vo štvrtok a informoval, že jeho úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu navrhol rozšíriť zoznam takýchto regiónov o Banskobystrický samosprávny kraj.
„V úzkej spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou budú v ďalšom kroku na úrovni samosprávneho kraja zadefinované kľúčové projekty, ktoré pomôžu naštartovať ekonomický a sociálny rast či rozvíjať odborné kapacity. V roku 2020, po dôkladnej analýze, budú k dispozícii konkrétne zmysluplné projekty určené na možné financovanie z rôznych zdrojov – eurofondov, centrálne riadených programov Európskej komisie a štátneho rozpočtu,“ informoval Raši. Zabudol však dodať, že to všetko bude samozrejme iba v prípade, že občania zase nezačnú blbnúť a nezvolia si za svojich volených zástupcov niekoho, kto sa nebude páčiť panstvu v Bruseli alebo Bratislave.
A mimochodom, presne rovnako to funguje aj inde vo svete, len sa to nevolá eurofondy, ale má to rôzne iné mená: napríklad v prípade nevhodného prezidenta Venezuely je to embargo na životne dôležité produkty, ktoré sa zmení pri dosadení poslušnejšieho služobníka na humanitárnu pomoc, čiže dodávku tých istých životne dôležitých produktov. Alebo sa v podobných súvislostiach v minulosti zvykol používať ešte iný, tradičnejší názov: judášskych tridsať strieborných…
Ivan Lehotský