Prieskum ukázal, že 67 percent respondentov v EÚ si myslí, že rozvojovú pomoc treba zvýšiť. Toto percento je vyššie ako v minulých rokoch, a to aj napriek nepriaznivej ekonomickej situácii.
Približne 85 percent opýtaných sa domnieva, že je dôležité pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách. Takmer polovica respondentov by bola ochotná osobne platiť viac za potraviny a výrobky z týchto krajín.
Takmer dve tretiny uviedli, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách by mal byť hlavnou prioritou EÚ. “Cieľom Európskeho roka pre rozvoj je informovať občanov EÚ o rozvojovej spolupráci zdôraznením výsledkov, ktoré EÚ, ako najväčší svetový darca, v súčinnosti s členskými štátmi, dosiahla,” upozornil Mimica v správe pre médiá.
Komisára potešila skutočnosť, že aj napriek ekonomickej neistote v celej EÚ, občania únie naďalej vykazujú veľkú podporu pre silnú úlohu Európy v oblasti rozvoja. Zaznamenaný 67-percentný podiel tých, ktorí súhlasia so zvyšovaním rozvojovej pomoci, znamená šesťpercentný nárast oproti roku 2013.
69 percent opýtaných uviedlo, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách má pozitívny vplyv na občanov EÚ
Prieskum tiež naznačil, že jeden z dvoch Európanov vidí zvýšenú úlohu pre jednotlivcov v boji proti chudobe v rozvojových krajinách. Tretina občanov EÚ je zas osobne aktívna v boji proti chudobe (34 percent), najmä vďaka ochote dávať peniaze charitatívnym organizáciám (29 percent).
Väčšina Európanov sa podľa Eurobarometra domnieva, že EÚ sama ťaží z poskytovania pomoci ostatným – 69 percent opýtaných uviedlo, že boj proti chudobe v rozvojových krajinách má pozitívny vplyv na občanov EÚ. Približne tri štvrtiny (78 percent) si myslia, že je v záujme EÚ, aby sa podieľala na budovaní pokojnejšieho a spravodlivejšieho sveta.
Pre 75 percent Európanov je dobrovoľníctvo najúčinnejším spôsobom, ako pomôcť znížiť chudobu v rozvojových krajinách, avšak veľká väčšina (63 percent) verí, že pomoc vlád a donorských organizácií má na túto oblasť veľký vplyv.
Iniciatívu EYD2015 navrhla Európska komisia a bola jednomyseľne prijatá Európskym parlamentom a Radou. Ide o príležitosť predviesť silný záväzok EÚ a jej členských štátov k odstráneniu chudoby vo svete. Jedná sa o vôbec prvý európsky rok, ktorý sa sústreďuje na vonkajšie vzťahy únie.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oficiálne otvoril EYD2015 9. januára v Rige, v rámci odštartovania lotyšského predsedníctva v EÚ. Európsky rok pre rozvoj 2015 má v ponuke celoročnú sériu akcií na úrovni EÚ, ale aj na národnej, regionálnej a miestnej úrovni, pričom každý z občanov EÚ sa môže do týchto akcií zapojiť.
mž