EÚ podmieňuje pokračovanie spolupráce s Arménskom uzavretím jeho jadrovej elektrárne

EÚ podmieňuje pokračovanie spolupráce s Arménskom uzavretím jeho jadrovej elektrárne

Jerevan 8. februára 2018 (HSP/Foto:Wikimedia)

 

Arménsko koncom januára navštívila delegácia EÚ, ktorá v tejto krajine rokovala s arménskymi vládnymi predstaviteľmi a na tlačovej konferencii po ukončení rozhovorov zástupca vedúceho oddelenia Východného partnerstva Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Dirk Lorenz povedal, že ak chce Arménsko pokračovať v spolupráci s EÚ, musí čo najskôr zavrieť svoju jadrovú elektráreň v Metsamore.

Ilustračné foto: Jadrová elektráreň Metsamor

Ako predstaviteľ EÚ Lorenz uviedol, vyradenie jadrovej elektrárne Metsamor je jedným z hlavných cieľov pre ďalšie pokračovanie spolupráce EÚ s Arménskom. Brusel totiž považuje sovietske atómové technológie za bezpečnostné riziko a preto požaduje zastavenie arménskej jadrovej elektrárne ako súčasť rozvoja partnerstva s EÚ. Paradoxom však je, že atómová elektráreň v Metsamore, postavená v 80-tych rokoch podľa sovietskeho projektu, pokrýva cca. 40% celkovej spotreby energie v Arménsku. A preto by jej uzavretie znamenalo energetickú krízu, resp. arménska vláda by bola nútená začať energiu nakupovať zo zahraničia.

Reklama

Arméni však zatiaľ v súčasnosti činia presný opak a danú elektráreň modernizujú, čo realizujú v spolupráci s ruskou spoločnosťou Rosatom. Daná modernizácia jej životnosť predĺži o ďalších desať rokov. Aj keď sa elektráreň nachádza v seizmicky aktívnej oblasti, využíva reaktor VVER 440 V270 sovietskej výroby modifikovaný pre náročné seizmické podmienky.

Prečo ale Arméni byrokratom z EÚ do budúcna sľubujú niečo, čo ohrozí ich vlastnú energetickú bezpečnosť? Veď Arménsko vôbec nie je na ekonomicky a mocensky upadajúcu EÚ odkázané. Arménsko je totiž od roku 2015 plnohodnotným členom Eurázijskej ekonomickej únie (EEU), čo znamená, že Arméni vôbec nie sú odkázaní na nejakých eurobyrokratov, ktorí prídu do ich krajiny a chcú im rozkazovať, čo majú robiť. Okrem toho, stačí si len porovnať súčasné požiadavky EÚ voči Arménom s požiadavkami voči nám, či Litve, ktoré mala EU v minulosti. Byrokrati z EU nás a Litovčanov tiež nútili uzavrieť funkčné jadrové elektrárne (elektrárne Ignalina v Litve a v Jaslovských Bohuniciach na Slovensku), po čom sme sa obe krajiny stali čistými dovozcami elektrickej energie.

Reklama

Plán je teda stále rovnaký – odtiahnuť ďalšiu krajinu od Ruska, zlikvidovať jej energetickú sebestačnosť a urobiť ju závislú na Západe. No najlepšie na tom je, že EÚ sa snaží v dávať príkazy krajine, ktorá nemá s EÚ nič spoločné. A to by si mali arménski vládni predstavitelia dobre uvedomiť a podľa toho sa aj riadiť. Pretože ohroziť energetickú sebestačnosť svojho národa pre “omrvinky” z Bruselu by urobil iba diletant. Nehovoriac o tom, že Arménsko je súčasťou Eurázijskej ekonomickej únie, na čele ktorej je svetová energetická veľmoc Rusko, ktorá tejto krajine s výstavbou jadrových elektrárni vždy pomôže.

Martin Bago

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:21

Členské štáty Severoatlantickej aliancie sa v piatok dohodli, že Ukrajine dodajú viac prostriedkov protivzdušnej obrany. Po online konferencii ministrov obrany krajín NATO s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci zasadnutia Rady NATO – Ukrajina to oznámil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

16:33

Fínska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela aj vo svojom treťom zápase na Turnaji piatich krajín v Poprade. V piatok zdolala rovesníkov z Česka 5:3 a je na čele tabuľky. Slováci mali v piatok voľno, mužstvo Ivana Feneša má zatiaľ na konte dve prehry – s Českom 2:7 a s Fínskom 1:6.

16:32

Chorvátsky ústavný súd v piatok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

16:31

Ukrajina tvrdí, že ruský bombardér Tu-22M3 s dlhým doletom, ktorý sa v piatok zrútil na juhozápade Ruska, v noci na piatok útočil na ukrajinské mestá Dnipro a Kryvyj Rih.

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali