Bratislava 25. júla 2024 (HSP/ Focus/ Foto: TASR/AP-Arne Dedert/dpa via AP)
Keďže sa finančná transparentnosť dostáva čoraz viac do popredia, EÚ zrejme chystá významné zmeny. Odborník na financie Sebastian Hell pre FOCUS vysvetľuje, čo sa skrýva za pripravovaným registrom majetku EÚ – a čo to pre nás znamená
Sebastian Hell uviedol, že štúdie o tom, či je register aktív EÚ vôbec možné realizovať boli dokončené . Pýtate, kedy by EÚ mohla zaviesť register majetku? Očakáva sa, že príslušné orgány o tom čoskoro zverejnia nové informácie. Hell však uvádza, že konkrétne plány by mohli byť predstavené v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch. Potom bude pravdepodobne nasledovať legislatívny proces, ktorý si vyžiada určitý čas.
Odhaduje sa, že register majetku by mohol vstúpiť do platnosti v priebehu jedného až dvoch rokov v závislosti od toho, ako rýchlo bude legislatíva postupovať a aký veľký odpor sa zo strany členských štátov nastane.
A ako by mohol register majetku EÚ vyzerať? Hell uviedol, že sa očakáva , že pôjde o komplexnú databázu, v ktorej budú zaznamenané rôzne majetkové pomery občanov a konkrétne položky aktív.
„Cieľom je zvýšiť transparentnosť a lepšie bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu,“ uviedol.
Presné technické a byrokratické detaily budú dokončené v nasledujúcich mesiacoch, hneď ako EÚ zverejní výsledky vyššie spomínaných štúdií o realizovateľnosti tohto registra.
Ktoré aktíva budú zahrnuté do registra?
V registri by sa evidovalo množstvo aktív, vrátane napríklad nehnuteľností, bankových účtov, cenných papierov, vozidiel a prípadne aj umeleckých diel alebo drahých kovov.
Presný zoznam aktív, ktoré budú zahrnuté, bude závisieť od výsledkov štúdie realizovateľnosti a následných legislatívnych rozhodnutí.
„Cieľom je vytvoriť komplexný prehľad o majetku občanov,“ vysvetlil.
Redakcia FOCUS ďalej položila otázku, či by teoreticky existovali určité spôsoby, ako register majetku obísť?
„Register je navrhnutý tak, aby bolo ťažké ho legálne obísť, najmä v rámci EÚ,“ vyjadril sa Hell.
Hovorí, že ani presun aktív do Švajčiarska nezabezpečí “žiadnu istotu“, keďže Švajčiarsko tiež plánuje register transparentnosti a zintenzívňuje boj proti praniu špinavých peňazí. Automatická výmena informácií medzi krajinami tiež sťaží utajovanie majetku.
Poznamenal, že každý, kto by sa chcel registru vyhnúť, by musel opustiť Európu, čo však nezaručuje úplnú ochranu.
Dôvody
A aké má EÚ dôvody na to, aby takýto register majetku zaviedla ? Hell vysvetlil, že EÚ odôvodňuje zavedenie registra aktív najmä potrebou bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Ako dôvod sa uvádza aj sledovanie majetku ruských oligarchov.
Kritici sa však obávajú, že register by sa mohol zneužiť v čase krízy – majetok občanov by totiž Únia mohla použiť na splatenie svojich dlhov.
Táto obava nie je neopodstatnená, pretože historické príklady ukazujú, že registre majetku sa môžu v čase krízy použiť na štátne zásahy.
Prečítajte si tiež :