Prostredníctvom Twitteru to oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk, podľa ktorého bola dohoda prijatá “jednomyseľne”.
Posledným potrebným krokom bol súhlas tureckého premiéra Ahmeta Davutogla, s ktorým sa dnes lídri stretli v Bruseli.
Novú dohodu pred jej prijatím kritizovali ľudskoprávni aktivisti kvôli ustanoveniam predpokladajúcim možnosť hromadného presídľovania utečencov. Európska komisia i šéf Európskej rady pred summitom upozornili, že všetky žiadosti o azyl budú posudzované individuálne s možnosťou odvolať sa.
EÚ tvrdí, že tento krok je kľúčom pre zastavenie kriminálnikov pašujúcich ľudí cez Egejské more.
Migračná dohoda medzi EÚ a Tureckom vstúpi do platnosti 20.marca
Európska únia a Turecko dospeli dnes k dohode, ktorá má zastaviť prílev migrantov cez Egejské more do krajín EÚ. Dohoda oficiálne vstúpi do platnosti v nedeľu 20. marca.
Niektorí lídri EÚ migračnú dohodu označili za dokument, ktorý môže zmeniť “pravidlá hry” v oblasti nelegálnej migrácie. Litovská prezidentka Dalia Grybauskaite však po skončení summitu reagovala opatrnejšie, keď sa vyjadrila, že “skúška implementácie dohody začína v nedeľu”.
Dohoda v číselnom vyjadrení znamená presídlenie 72.000 sýrskych utečencov z tureckého územia do krajín únie. Turecko výmenou za súhlas s dohodou očakáva od Bruselu rýchlejšie vyplácanie troch miliárd eur dohodnutých v rámci takzvaného akčného plánu a tiež dodatočnú finančnú pomoc, ak sa táto suma – určená pre sýrskych utečencov v Turecku – vyčerpá do konca roku 2018.
Dosiahnutá dohoda predvída liberalizáciu krátkodobých trojmesačných víz do EÚ pre občanov Turecka, ak ich krajina do konca júna splní sériu technických kritérií.
V oblasti urýchlenia prístupových rokovaní o členstve Turecka v EÚ sa premiéri dohodli na tom, že bude otvorená prístupová kapitola o finančných a rozpočtových opatreniach, ktoré nepatrí medzi “sporné” kapitoly.