Erdogan sa čoraz viac prikláňa k odchodu Turecka z NATO

Erdogan sa čoraz viac prikláňa k odchodu Turecka z NATO

Turecko 27. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

 

Vnútorné problémy NATO sa čoraz viac prehlbujú. Najnovšie informácie priniesol ruský portál Regnum, ktorý publikoval materiál tureckého politológa a analytika Arifa Asalyogluho. Problém s Tureckom zasahuje NATO v jeho najhlbšej podstate, pretože ide o jedného z najväčších členov NATO s mnohopočetnou a relatívne moderne vyzbrojenou armádou. Ide o ozajstný problém, pretože Turecko predstavuje kľúčového člena NATO, nie drobný prívesok podobný Estónsku či Slovensku.

Ilustračné foto

Podľa informácii CNN Turk, Moskva, Ankara a Teherán si sadli pred niekoľkými dňami za rokovací stôl v Soči, aby rozhodli o budúcnosti Sýrie. S Američanmi sa nikto na oficiálnej úrovni nebavil, prezident Ruska Vladimír Putin, prezident Turecka  Recep Erdogan a prezident Iránu Hassan Ruháni už vydali svoje politické vyhlásenia. Počas rokovaní v Soči ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že Rusko, Irán a Turecko sústredia svoju pozornosť na zachovanie jednotnej Sýrie a všetky tri krajiny dospeli do novej etapy riešenia politickej krízy v Sýrii. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina sa do širokého sýrskeho dialógu zapojili aj všetky etnické a konfesionálne skupiny sýrskej spoločnosti.

Reklama

Turecké zbližovanie s Ruskom dráždi Američanov, ktorí už uviedli, že v prípade aktivizácie a používania ruských systémov S-400 bude Turecku – členovi NATO ohraničený prístup k technológiam NATO, napríklad k strojom 5 pokolenia (F-35). Uvedenú informáciu opublikoval aj Washington Post a v článku Johsa Rogina s názvom “Will Trump follow the law and sanction Turkey?” sa otvorila téma možného zavedenia sankcií voči Turecku kvôli zavedeniu S-400 do tureckej výzbroje. Zapeklitú situáciu rieši aj americký minister obrany James Mattis, ktorý sa snaží zachrániť spoluprácu medzi Tureckom a a USA za každú cenu.

N snímke James Mattis

Podľa informácii tureckých novín Sözcü, Yalcin Topchu hlavný poradca tureckého prezidenta Erdogana zastáva názor, že Turecko by malo prehodnotiť svoj postoj k NATO. NATO stojí podľa Yalcina Topchu za mnohými problémami Turecka, takže prišiel čas prehodnotiť vzťahy Turecka a aliancie. Turci nemôžu stráviť skutočnosť, kedy na cvičení NATO v Nórsku použili portréty Erdogana a Ataturka ako fotografie nepriateľov. Podľa Yalcina Topchu už Američania a NATO viackrát ukázali že nevnímajú Turecko ako partnera a dokonca sa snažili v Turecku previesť minulý rok štátny prevrat, pričom vystupujú ostro proti tureckému prezidentovi Erdoganovi. Tento problém bude Turecko riešiť s určitosťou pri najnovších voľbách v roku 2019. Turci otvorene obviňujú Američanov z pokusov o politické odstránenie Erdogana pomocou štátneho prevratu.

Reklama

O vyostrení vzťahov medzi oboma krajinami svedčia aj diplomatické roztržky a vízová kríza medzi oboma krajinami, ako aj turecké prenasledovanie amerických spolupracovníkov tureckého pôvodu v krajine. Turecký minister národnej obrany Nurettin Janicli  kritizoval Američanov za pokus o prevrat, ktorý zinscenovali tureckí vojaci 15. 7. 2016. Podľa Janicliho Turecko úspešne ukončilo čistky v tureckej armáde, z armádnej služby muselo odísť 4630 dôstojníkov a 150 generálov (40 % tureckých generálov). V posledných dňoch turecké bezpečnostné sily zadržali v provinciach Amasia a Mugla 88 ďalších dôstojníkov, 25 dôstojníkov bolo zatknutých na Severnom Cypre. Išlo o dôstojníkov vo všetkých hodnostiach plukovníkov, majorov, kapitánov, poručíkov i práporčíkov. Štátna prokuratúra v Istanbule vydala už v minulosti zatykače na 42 osôb s vysokými akademickými titulmi, ktorí kritizovali Erdogana a minimálne 107 vysokých štátnych úradníkov muselo opustiť svoje pozície.

Erdoganom kontrolovaná prokuratúra sústredila svoju pozornosť na organizáciu “Moslimské bratstvo”, ktorí sa angažovali v protierdoganovskom boji. Išlo o jedincov, ktorí usilovne vytvárali negatívny obraz Erdogana v Egypte a snažili sa poškodiť egyptsko-turecké vzťahy. Turecká rozviedka je presvedčená, že v pozadí tejto akcie stoja americké tajné služby. Momentálne Erdogan podrobne sleduje situáciu v Istambule, pretože podľa jeho tvrdenia “Kto ovláda Istambul, ovláda aj Turecko”. Turecká rozviedka odstraňuje zo štátnych postov všetkých predstaviteľov elít, ktorým Erdogan nedôveruje. Sústredí sa pritom na amerických hráčov, akým bol napríklad turecký biznismen iránskeho pôvodu Reza Zarabbu. Erdogan odstránil z dôležitých funkcí aj generálneho riaditeľa Štátnej tureckej banky Halkbank Hakana Atillu, bývalého ministra Zafera Caglayana.

Kríza v Turecku teda stále nie je zažehnaná a Erdoganovi hrozí množstvo vnútorných problémov, ktoré môžu vyústiť aj do rozpadu krajiny. Zhoršuje sa aj ekonomická situácia v krajine, výdavky a napätie v spoločnosti rastie aj v súvislosti s tureckými aktivitami v Sýrii či problémoch v riešení kurdskej otázky. Krajinu opúšťajú zahraniční investori, klesá počet turistov a rastie zadĺženie krajiny. Za posledný rok sa zvýšil turecký dlh o 23 miliárd USD a momentálne predstavuje sumu 283 miliárd USD. Erdogan je presvedčený že za rastúcimi problémami Turecka stoja Američania a preto sa snaží čo najviac oslabiť možnosť Američanov ovplyvňovať politické a ekonomické dianie v Turecku.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali