Myšiarka ušatá je stredne veľký druh sovy. “Zimu prežíva v skupinách, zväčša v intravilánoch obcí na rozličných druhoch drevín. V priebehu dňa odpočíva na stromoch a za súmraku odlieta na polia loviť hlodavce,” informoval Matej Repel z ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko.
Ako ďalej uviedol, na území Dolného Zemplína sa v poslednom období darí myšiarkam hlavne vďaka tomu, že tam majú, podobne ako aj dravce, dostatok prirodzenej potravy. Súvisí to predovšetkým s vlaňajším nárastom populácie drobných zemných hlodavcov, ktoré obývajú tamojšiu poľnohospodársku krajinu.
Ornitológovia mapovali v uplynulých februárových dňoch hniezdiská myšiarky ušatej v katastroch 87 obcí a miest. “Celkovo sme zaznamenali až 1395 jedincov, ktoré zimujú v 66 obciach, od jednotlivých výskytov až po maximálne zistených 97 kusov na jednej lokalite. Oproti decembrovým počtom došlo na niektorých miestach až k dvojnásobnému nárastu početnosti, čo pravdepodobne spôsobil nástup zimy a výdatné snehové zrážky v okolitých oblastiach,” konkretizoval Repel.
Ochranári počas mapovania hniezdisk spomínaného druhu sovy spozorovali aj niekoľko jedincov vzácnych myšiarok močiarnych, ktoré sa vyskytujú na Slovensku len zriedkavo. Zaujímavosťou je, že počas zimovania najčastejšie hniezdia a odpočívajú na zemi. Niektoré jedince však výnimočne zmenia svoje zvyky a zimujú i na stromoch v spoločnosti myšiarok ušatých, čo potvrdil aj zrealizovaný monitoring ornitológov na Dolnom Zemplíne.
Pre ochranu spomínaného vzácneho druhu sovy je dôležitá prítomnosť mokradí a podmáčaných lúk v krajine, ktoré im poskytujú loviská, úkryt a vhodné podmienky na hniezdenie. K najznámejším zemplínskym lokalitám s výskytom myšiarky močiarnej patria Senianske rybníky a Medzibodrožie. “Projekt s názvom Ochrana bučiaka veľkého a chochlačky bielookej v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie, ktorý realizujeme, si kladie za cieľ práve obnovu, revitalizáciu a starostlivosť o 140 hektárov mokradí v tomto jedinečnom prírodnom území,” uzavrel Repel.