Než sa pozrieme na detaily, tu je to, čo sa stalo. Dve univerzity v americkom Oregone začali veľký projekt solárnych panelov v roku 2012, ktorý bol určený na podporu iniciatívy “kúp miestny produkt” pre podporu regionálnej ekonomiky. Komplikovanosť projektu však viedla k niečomu úplne inému: miestni ľudia, ktorí mali byť zamestnaní stavaním solárnych panelov, boli v skutočnosti väzenskí robotníci, ktorí boli namiesto bežnej mzdy platení mzdou menej ako dolár na hodinu.
Prečo je to problém? Zmyslom tohto projektu solárnych panelov v hodnote 27 miliónov dolárov bolo priniesť prínos pre miestnu ekonomiku, rovnako ako ochranu životného prostredia. Reč je o daňových úľavách v hodnote takmer 12 miliónov dolárov, pričom na oplátku mal výrobca najímať miestnych robotníkov.
Podľa výsledku komplikovaného vyšetrovania sa zdá, že aj keď spoločnosť Elona Muska SolarCity nakoniec nainštalovala panely, spoločnosť nedokázala oživiť regionálnu ekonomiku kvôli partnerstvu s podnikom, ktorý využíval väzenských pracovníkov na výrobu týchto panelov.
Na vine je Čína
Niektoré zdroje vinia za tento výsledok zníženie ceny konkurenčných čínskych solárnych panelov. V tej dobe SolarCity spolupracoval s inou spoločnosťou s názvom SolarWorld. Spoločnosť založená v Oregone zaplatila spravodlivú odmenu za prácu pre svojich pracovníkov, ale v priebehu sporu o “údajnom dumpingu čínskych solárnych panelov,” spoločnosť SolarCity vyhlásila, že to so SolarWorld-om skončí.
Údajne sa energetická spoločnosť Elona Muska obávala, že ich partnerská firma zbankrotuje, tak uzavrela obchodnú dohodu so spoločnosťou Suniva – firmou zo štátu Georgia vyrábajúcou solárne panely pomocou pracovnej sily z miestnej väznice – na posledné 3 fázy výroby panelov. Medzitým závod nezadržateľne smeroval k splneniu termínu vlády: primárna dohoda bola, že projekty museli byť hotové do januára 2013.
Presuňme sa rýchlo vpred, dnes solárne panely fungujú viac ako rok a vytvárajú ešte viac elektrickej energie, ako sa pôvodne predpokladalo.
Šanca pre väzňov
Avšak veci medzitým zostávajú otázne. Samozrejme, že obe strany majú rôzne názory. Hovorca SolarCity, Jonathan Bass, tvrdí, že poskytovanie pracovných školení môže pripraviť väzňov na úspešný nový vstup do pracovného prostredia. Okrem toho zástupca spoločnosti povedal, že spoločnosť si nikdy nebola vedomá nízkych miezd ponúkaných zamestnancom.
Jedna vec je istá, že stimuly oddelenia elektrickej energie poskytnuté spoločnosti SolarCity boli sľúbené iba vtedy, ak by projekt pomohol vytvoriť nové pracovné miesta a posilniť regionálnu ekonomiku.