Bratislava 13. februára 2024 (HSP / The Guardian / Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)
The Guardian informuje, že Musk má opäť vypovedať v rámci vyšetrovania, ktoré sa týka jeho odkúpenia spoločnosti Twitter
Americký regulačný orgán v októbri podal žalobu, aby Elona Muska prinútil vypovedať v rámci vyšetrovania jeho kúpy spoločnosti Twitter za 44 miliárd dolárov.
Rozhodnutie zverejnili v sobotu
Elon Musk dostal príkaz opäť vypovedať v rámci vyšetrovania v súvislosti s jeho kúpou sociálnej mediálnej platformy Twitter v roku 2022, neskôr premenovanej na X.
Rozhodnutie kalifornského federálneho súdu bolo zverejnené v sobotu. Šéfovi spoločností Tesla a SpaceX dalo rozhodnutie týždeň na to, aby sa dohodol s Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) na dátume a mieste výsluchu. Rozhodnutie padlo po tom, ako sa Musk odmietol zúčastniť na predchádzajúcom výsluchu v septembri.
Americká sudkyňa Laurel Beelerová v uznesení uviedla : „Strany sa pôvodne dohodli na termíne, ale nakoniec sa odporca (Musk) nedostavil. Musk sa bráni predvolaniu z dôvodu, že vyšetrovanie SEC je neopodstatnené a obťažujúce a požaduje irelevantné informácie.“
Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zažalovala Muska v októbri, aby ho prinútila vypovedať v rámci vyšetrovania jeho nákupu spoločnosti Twitter, teraz známej ako X, za 44 miliárd dolárov.
Komisia tiež žiada jeho svedectvo o tom, či postupoval v súlade so zákonom pri vypĺňaní požadovaných dokumentov o nákupe akcií Twitteru. Výsluch mal byť aj o tom, či boli jeho vyhlásenia v súvislosti s nákupom platformy presné.
Nové informácie
Podľa uznesenia Muskovi právnici uviedli, že sa nedostaví, pretože regulačné orgány vypustili informácie do médií. Muskov tím tiež tvrdil, že vyšetrovanie je neseriózne. Uviedol, že žiadosti o dokumenty, ako aj požiadavka na opätovné svedectvo tvárou v tvár vyšetrovaniu “vyplývajúcemu z náhodného oneskorenia úradného podania” je znepokojujúcim postupom vlády.
Beelerová pri vynútenom rozhovore tento argument odmietla. Uviedla, že regulačné orgány mali právomoc vydať predvolanie na poskytnutie relevantných informácií.
Beelerová uviedla, že ak sa SEC a Musk nedokážu dohodnúť na dátume a čase vzájomného rozhovoru, vypočuje si obe strany a rozhodne za ne.
Žaloba sa datuje k známemu tweetu z roku 2018, v ktorom Musk uviedol “financovanie je zabezpečené”( “funding secured”). Tweet zverejnil keď sa pokúšal previesť spoločnosť Tesla na súkromnú spoločnosť.
Regulačné orgány tvrdili, že išlo o porušenie zákona o cenných papieroch. Ten zakazuje verejne obchodovaným spoločnostiam oznamovať plány na nákup alebo predaj cenných papierov. A to ak ich vedenie nemá v úmysle predaj dokončiť, nemá na to prostriedky alebo sa snaží manipulovať s cenou akcií.
V rámci urovnania Musk súhlasil, že právnik spoločnosti Tesla preverí jeho tweety o výrobcovi elektromobilov. Regulačné orgány ho však o rok neskôr opäť zažalovali za údajné porušenie dohody. Musk potom požiadal americký najvyšší súd o preskúmanie dohody s tým, že porušuje jeho právo na slobodu prejavu.
V roku 2022 regulačné orgány požiadali Muska o informácie o oneskorenom zverejnení jeho podielu na Twitteri. Informoval o tom s týždňovým oneskorením. „V tom roku vypovedal dvakrát,“uviedla SEC. Podľa Muska sa jeho tretia výpoveď rovná vládnemu “obťažovaniu”.
Tento spor nie je jediným Muskovým stretom s vládou. V novembri prehral snahu zabrániť Federálnej obchodnej komisii (FTC), aby naďalej dohliadala na to, ako spoločnosť X nakladá so súkromnými údajmi používateľov.
Musk označil postup agentúry za “hanebný prípad ozbrojovania vládnej agentúry na politické účely a potláčanie pravdy!”.