Putin zároveň vyzval ruských farmárov a poľnohospodárov k zvýšeniu úsilia potrebného na to, aby sa krajina stala kompletne potravinovo sebestačnou. Už teraz okrem importu niektorých druhov potravín je Rusko zároveň aj exportérom.
„Pred desiatimi rokmi sme importovali takmer polovicu potravín zo zahraničia a na importe sme boli závislí. Teraz je Rusko aj exportérom potravín. V minulom roku Rusko exportovalo poľnohospodárske produkty v sume takmer 20 miliárd USD, o štvrtinu viac ako boli výnosy z predaja zbraní, resp. vo výške tretiny príjmov z exportu plynu,“ povedal Putin.
Putin vyhlásil, že Rusko bude schopné zabezpečiť plnohodnotné dodávky potravín pre domáci trh v roku 2020. V septembri Kremeľ vyhlásil, že sa v krajine pripravujú na zákaz výroby geneticky modifikovaných potravín.
Keď v minulom roku Európska únia uvalila na Rusko sankcie, Rusi odvetili vlastnými sankciami a to práve na import potravín z členských krajín EÚ. Občania Ruska sú prevažne veľkí vlastenci, a tak mnohí ochotne uprednostnili domáce syry pred talianskym parmezánom alebo mozzarelou. Bohatí Rusi zvyknutí na exkluzívny tovar si výpadok dokázali nahradiť vlastným spôsobom. Paradoxne sankcie na import potravín pomohli Rusom naštartovať vlastný agrosektor. Samozrejme, krajina má v tejto oblasti ešte veľké rezervy, produkcia syrov sa síce zvýšila o 30%, avšak ešte stále nedokážu vyrobiť tak chutné hermelíny ako Francúzi, alebo iné exkluzívne druhy syra.
Súčasné poľnohospodárstvo v Rusku je zložené z mnohých malých rodinných fariem (povestné záhradkárske dače), ktoré bez použitia chemických hnojív spoločne produkujú významnú časť potravín, ktoré sa v krajine aj priamo spotrebujú. Štátna politika v Rusku podporuje nezávislú poľnohospodársku výrobu na rodinných farmách a nepresadzuje sebecké potreby chemických a biotechnologických firiem tak, ako sa to deje v USA. Ruské rodiny spolu prakticky produkujú všetky potraviny, ktoré potrebujú, pritom nepotrebujú žiadne GMO priemyselné farmy alebo iné triky na zvýšenie produkcie. „Ruskí záhradkári“ dodajú takmer polovicu potravín, zvyšnú produkciu dodajú masové poľnohospodárske domáce podniky. Ruskí farmári dopestujú 80% celkovej produkcie zemiakov. Rusi nedovolili rozhodovať o jedle a potravinovej politike nadnárodným potravinovým korporáciám, ktoré už ovládli globálny potravinový systém. Na rozdiel od európskych miest v malých aj veľkých mestách nájdete na každom rohu malé obchodíky ponúkajúce lokálne ovocie a zeleninu všetkých farieb, tvarov aj veľkostí.