Agentúra AFP pripomína, že od nedele centrálne banky v 17 z 19 krajín eurozóny zastavia vydávanie fialových 500-eurových bankoviek. Iba nemecké a rakúske centrálne banky si v tomto predĺžili čas až do 26. apríla, aby zabezpečili hladký prechod, ako uviedla Európska centrálna banka vo svojom vyhlásení.
To však ale neznamená, že už odteraz prestávajú platiť. “Môžu sa naďalej používať na platenie alebo na uloženie a vždy si zachovajú svoju hodnotu,” uisťuje hovorkyňa ECB Eva Taylorová.
Rozhodnutie ECB o ukončení emisie bankovky povedie k jej čoraz menšiemu obehu až tak, že komerčné banky ich postupne vrátia do jednotlivých centrálnych bánk, kde budú nahradené bankovkami s nižšou nominálnou hodnotou. Podľa údajov z minulého mesiaca už teraz predstavovali len 2,3% zo všetkých eurobankoviek v obehu.
Zákon o konci 500-eurovej bankovky bol podpísaný už v roku 2016, keď ECB formálne ukončila svoju produkciu nad obavami, ktoré by mohli “napomáhať nezákonným činnostiam”, ako sú pranie špinavých peňazí, daňové úniky a financovanie terorizmu.
Pre porovnanie, jeden milión eur v 500-eurových bankovkách váži len 2,2 kilogramu, je teda ľahko prenosná. Rovnaká suma v 100-dolárových bankovkách, čo je najvyššia nominálna hodnota v USA, by vážila takmer 6-krát viac a “v kufríku” by si vyžadovala aj viac úložného priestoru.
Proti stiahnutiu 500-eurovej bankovky z obehu silno vystupuje Jens Weidmann, šéf mocnej nemeckej centrálnej banky Bundesbank, podľa ktorého by vyradenie bankovky len málo pomohlo na boj proti zločinu, ale mohlo by poškodiť dôveru k jednotnej mene. Banky by navyše fyzicky uskladňovali veľké sumy peňazí, aby zabránili negatívnym úrokovým sadzbám.
V štúdii Bundesbank z roku 2017 sa ale zistilo, že viac ako 60% Nemcov použilo 500-eurovú bankovku možno len raz, hlavne pri vkladaní peňazí alebo pri vysokých platbách. V hlavnom prieskume ECB v rokoch 2015-2016 takmer 20% respondentov eurozóny uviedlo, že v predchádzajúcom roku použili 200- alebo 500-eur bankovku.