Ako dlho si cena paládia udrží historické maximum vysvetlil vo svojom komentári Vladimir Cegojev:
Palladium posledné štyri mesiace zdražovalo a 5. decembra dosiahla jeho cena prvýkrát 1262 dolárov za trójsku uncu. Takéto číslo uvádza portál Bloomberg.
“Táto dynamika súvisí s rastúcim nedostatkom tohto drahého kovu vo svete. V posledných rokoch je dopyt po paládiu vyšší ako samotná ponuka. Napríklad v roku 2017 sa vyťažilo 6,7 milióna uncí kovu, kdežto dopyt predstavovalo až 10,2 milióna uncí. Podľa údajov roku 2018 sa očakáva deficit paládia vo výške jedného milióna uncí,” oznámila v rozhovore analytička Forex Club Irina Rogovová.
Palladium sa najviac používa v automobilovom a chemickom priemysle, ale aj v elektroenergetike, medicíne a klenotníctve. Pritom takmer 80% celého dopytu po paládiu pripadá práve na automobilový priemysel. Tento kov používajú v katalyzátoroch benzínových dopravných prostriedkov na spaľovanie výfukových plynov. Výrobcovia tým dosahujú znižovanie emisií unikajúcich do životného prostredia.
Podiel dopravných prostriedkov na dieselové palivo sa začal znižovať, čo viedlo k zlacneniu platiny (tento kov sa používa pri výrobe dieselových motorov) a k zdraženiu paládia.
Je pozoruhodné, že súčasný rekordný rast cien paládia môže súvisieť aj s hrozbou nových amerických sankcií proti Rusku, myslí si Irina Rogovová.
Odborníčka pripomenula, že ruský podnik Nornikel je dnes jedným z najväčších svetových výrobcov tohto drahého kovu. V tejto súvislosti by mohlo riziko nových sankcií zo strany Washingtonu vzbudiť isté obavy u investorov. Podľa analytičky však daný faktor nehrá kľúčovú úlohu v dynamike cien tejto suroviny.
Podľa Rogovové je dnes najväčším svetovým výrobcom platiny Juhoafrická republika (JAR), ale náklady na ťažbu tohto kovu v krajine stále rastú. Proces sa teda stáva stratovým a časom sa bude znižovať. Odborníčka si myslí, že táto situácia povedie k zníženiu ťažby paládia a rastu nedostatku tohto kovu na svetovom trhu (platina a paládium patria do platinovej skupiny kovov a často sa ťaží v jednom ložisku).
Cena kovu môže byť ovplyvnená tiež menovou politikou amerického Federálneho rezervného systému. Podľa denníka The Wall Street Journal by mohol Federálny rezervný systém USA zvýšiť základnú sadzbu už na dvojdňovom zasadnutí, ktoré sa koná v dňoch 18.–19. decembra. Namiesto troch skôr oznámených zvyšovaní základnej sadzby tak môže americký regulátor v roku 2019 sprísniť svoju politiku iba dvakrát.
Podľa Iriny Rogovovej sa táto situácia negatívne prejaví na globálnom postavením dolára. Naopak bude mať priaznivý dopad na cenu aktív nominovaných v americkej národnej mene.
Analytička nevylučuje ani možnosť, že za súčasných podmienok môže nedostatok na trhu pretrvávať aj ďalších 6-7 rokov. Podľa jej názoru sa tak môže cena paládia opäť zvýšiť, a to na 1300-1350 dolárov za trójsku uncu.