Dolár je naša superveľmoc a Rusko a Čína ho ohrozujú

Dolár je naša superveľmoc a Rusko a Čína ho ohrozujú

Peking/Moskva 28. marca 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Pixabay)

 

Podľa The Washington Post, najzaujímavejšiemu výsledku trojdňového samitu medzi Vladimírom Putinom a Si Ťin-pchingom venovali médiá len obmedzenú pozornosť. Pri opise ich rozhovorov Putin povedal: “Sme za to, aby sa čínsky jüan používal na zúčtovanie medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.”

peniaze bankovky doláre
Ilustračné foto

Druhá najväčšia svetová ekonomika a najväčší vývozca energie sa teda aktívne snažia narušiť dominantné postavenie dolára ako kotvy medzinárodného finančného systému. Podarí sa im to?

Reklama

Podľa The Washington Post je dolár americká superveľmoc. Dáva Washingtonu bezkonkurenčnú hospodársku a politickú silu. Spojené štáty môžu jednostranne uvaliť na krajiny sankcie a vyradiť ich z veľkej časti svetového hospodárstva. A keď Washington voľne míňa, môže si byť istý, že jeho dlh, zvyčajne vo forme pokladničných poukážok, odkúpi zvyšok sveta.

Sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu spolu s čoraz konfrontačnejším prístupom Washingtonu k Číne vytvorili dokonalú búrku, v ktorej Rusko aj Čína urýchľujú úsilie o diverzifikáciu od dolára. Ich centrálne banky držia menej svojich rezerv v dolároch a väčšina vzájomného obchodu sa vyrovnáva v jüanoch. Ako poznamenal Putin, vyvíjajú tiež úsilie, aby ich nasledovali aj ďalšie krajiny.

Reklama

Podľa The Washington Post, Bidenova administratíva zvládla hospodársku vojnu proti Rusku mimoriadne efektívne, keď vytvorila koalíciu na podporu Ukrajiny, ktorá zahŕňa takmer všetky vyspelé svetové ekonomiky. To sťažuje únik z dolára do iných vysoko hodnotených stabilných mien, ako je euro, libra alebo kanadský dolár, pretože tieto krajiny tiež stoja proti Rusku.

Výraznejším zlomom pre úlohu dolára mohlo byť rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa v máji 2018 odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom a zaviesť sankcie, pokračuje The Washinton Post. Európska únia, ktorá sa proti tomuto kroku dôrazne postavila, sledovala, ako dominancia dolára znamená, že Irán bol okamžite vylúčený z veľkej časti svetového hospodárstva vrátane svojich obchodných partnerov v Európe. Jean-Claude Juncker, vtedajší predseda Európskej komisie, navrhol posilniť úlohu eura na medzinárodnej úrovni, aby sa kontinent ochránil pred “sebeckým unilateralizmom”. Komisia načrtla cestu na dosiahnutie tohto cieľa.

To sa však nestalo; stále existuje príliš veľa zásadných pochybností o budúcnosti samotného eura. Dominancia dolára je pevne zakorenená, a to z mnohých dobrých dôvodov, myslí si The Washington Post. Globalizované hospodárstvo potrebuje jednotnú menu, aby bolo jednoduché a efektívne. Podľa The Washington Post, je dolár stabilný, môžete ho kedykoľvek kúpiť a predať a do veľkej miery sa riadi trhom, a nie vrtochmi vlády. Preto snahy Číny rozšíriť úlohu jüanu na medzinárodnej scéne vraj nevyšli. Paradoxne, ak by chcel Si spôsobiť Spojeným štátom čo najväčšiu škodu, liberalizoval by svoj finančný sektor a urobil by z jüanu skutočného konkurenta dolára, ale to by ho vraj viedlo smerom k trhom a otvorenosti, ktoré sú opakom jeho vlastných domácich cieľov.

Vzhľadom na to, že Washington v poslednom desaťročí vyzbrojil dolár, mnohé dôležité krajiny hľadajú spôsoby, ako sa uistiť, že sa nestanú ďalším Ruskom. Podiel dolárov na rezervách svetových centrálnych bánk klesol z približne 70 % pred 20 rokmi na menej ako 60 % v súčasnosti a neustále klesá. Európania a Číňania sa snažia vybudovať medzinárodné platobné systémy mimo systému SWIFT, v ktorom dominuje dolár. Saudská Arábia koketuje s myšlienkou stanoviť ceny ropy v jüanoch. India uhrádza väčšinu svojich nákupov ropy z Ruska v nedolárových menách. Ďalšou alternatívou by mohli byť digitálne meny, ktoré skúma väčšina krajín; čínska centrálna banka už jednu vytvorila. Všetky tieto alternatívy zvyšujú náklady, ale posledných niekoľko rokov by nás malo naučiť, pokračuje The Washington Post, že národy sú čoraz viac ochotné platiť cenu za dosiahnutie politických cieľov.

Stále hľadáme jedinú náhradu za dolár, a tá sa nenájde, myslí si The Washinton Post. Mohla by však táto mena trpieť oslabením? To sa zdá byť pravdepodobnejší scenár. Autor a investor Ruchir Sharma upozorňuje: “Práve teraz máme prvýkrát, čo si pamätám, medzinárodnú finančnú krízu, v ktorej dolár skôr oslabuje, než posilňuje. Zaujímalo by ma, či je to znamenie toho, čo príde.”

Reklama

Ak áno, Američania by sa mali obávať. Minulý týždeň The Washington Post písal o zlých geopolitických návykoch, ktoré si Washington vypestoval vďaka svojmu bezkonkurenčnému unipolárnemu postaveniu. Tento postoj platí ešte viac v ekonomickej oblasti. Americkí politici si zvykli míňať zdanlivo bez obáv z deficitov – verejný dlh vzrástol takmer päťnásobne z približne 6,5 bilióna dolárov pred 20 rokmi na dnešných 31,5 bilióna dolárov. Fed vyriešil sériu finančných krachov masívnym dvanásťnásobným rozšírením svojej bilancie, z približne 730 miliárd dolárov pred 20 rokmi na dnešných 8,7 bilióna dolárov. To všetko funguje len vďaka jedinečnému postaveniu dolára. Ak sa toto postavenie oslabí, Amerika bude čeliť zúčtovaniu, aké tu ešte nebolo, uzatvára svoju analýzu The Wasjington Post.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali