Na preplatenie výdavkov na cestu by mal vojak nárok raz za štyri týždne počas dobrovoľnej vojenskej prípravy. Výhodu by si mohol uplatniť pri návšteve rodiny na Slovensku, a to manželky (manžela), detí alebo rodičov. Ministerstvo sľubuje náhradu cestovného lístka 2. triedy verejnej osobnej dopravy na dráhe alebo pravidelnej autobusovej linky.
Novinkou v rámci dobrovoľnej vojenskej prípravy má byť aj osobná identifikačná karta. „Súčasná právna úprava týkajúca sa výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy neupravuje vo svojich ustanoveniach problematiku identifikácie vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy a preukazovanie ich príslušnosti k ozbrojeným silám,“ zdôvodnilo ministerstvo. Po schválení vládou, parlamentom a podpise prezidentky by zákon mohol nadobudnúť účinnosť 1. februára 2020.
Na dobrovoľnú vojenskú prípravu v aktuálnom období nastúpilo 44 záujemcov. Príprava sa začala začiatkom júla v priestoroch Základne výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine. Výcvik by mal trvať 75 dní, účastníci majú zabezpečené bezplatné ubytovanie, stravu, výstroj a výzbroj, ako aj náhradu cestovného. Zároveň získajú finančný príspevok vo výške viac ako 1100 eur. Po absolvovaní dobrovoľnej vojenskej prípravy zložia vojenskú prísahu a budú jedným zo zdrojov pre aktívne zálohy.