Úprava zákona totiž rozširuje okruh účelov, na ktoré poskytuje ministerstvo kultúry dotáciu zo štátneho rozpočtu, napríklad aj o podporu miestnej a regionálnej kultúry. V praxi sa tak bude dať požiadať aj o dotáciu na kúpu ľudových krojov, kostýmov, hudobných nástrojov či prístrojov na tvorbu umeleckých výrobkov.
Zároveň ministerstvo ešte v roku 2018 iniciovalo viac zdrojov na folklórnu tvorbu prostredníctvom Fondu na podporu umenia. Tento rok fond v rámci programu Folklór duša Slovenska podporil neštátne profesionálne i neprofesionálne folklórne telesá, ľudových umelcov a remeselníkov spolu sumou tri milióny eur. Fondu na podporu umenia prišlo spolu 970 žiadostí, z nich 892 splnilo kritériá. Podporu získalo spolu 401 projektov. Z nich nezávislé profesionálne zoskupenia získali spolu 167-tisíc eur, amatérske folklórne súbory takmer 2,5 milióna eur a ľudoví umelci a remeselníci dostali vo forme štipendia spolu 340-tisíc eur. Projekt mal podľa MK SR „pozitívny vplyv na podporu a rozvoj folklóru v našich regiónoch a prispel k zvýšeniu záujmu verejnosti o tradičnú ľudovú kultúru“.
Zlepšiť situáciu v podpore a propagácii tradičnej kultúry by malo medzi iným aj plánované presťahovanie Múzea ľudovej umeleckej výroby zo Stupavy do Bratislavy. Múzeum patrí pod Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Úlohou ÚĽUV-u, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR, je komplexná starostlivosť o remeslá a ľudovú umeleckú výrobu. Jeho múzeum plánuje ministerstvo presunúť do bývalých Hurbanových kasární na Kollárovom námestí v Bratislave. Podľa ministerky kultúry Laššákovej je „neprijateľné, aby sa múzeum aj naďalej nachádzalo v provizórnom a nevyhovujúcom depozitárnom objekte v Stupave, kde sú pred zrakom verejnosti ukryté naše kultúrne poklady“.
Ministerstvo kultúry začne s prípravami otvorenia múzea v najbližších mesiacoch, hneď po vymaľovaní, opravách kúrenia a sociálnych zariadení. Po otvorení múzea očakáva vysokú návštevnosť a zvýšený záujem Slovákov i zahraničných turistov o tradičnú ľudovú kultúru. „Zriadenie múzea ÚĽUV s otvoreným depozitárom v centre Bratislavy bude celkovo impulzom pre rozvoj a propagáciu ľudovej kultúry a folklóru,“ tvrdí šéfka rezortu kultúry.
Vo vlastnom bude po prvýkrát sídliť aj Umelecký súbor Lúčnica. V zrekonštruovaných Hurbanových kasárňach získa administratívne priestory, veľkú sálu na nácvik vystúpení, šatne a priestory na uloženie krojov, kostýmov a vybavenia. Súčasné sídlo na Štúrovej ulici v Bratislave má Lúčnica prenajaté. Umelecký súbor si rovnako prenajíma aj priestory na uloženie krojov a rekvizít a tiež priestory na tréningy.