Diskriminácia kresťanov a nenávistné činy voči nim v Európe pribúdajú

Diskriminácia kresťanov a nenávistné činy voči nim v Európe pribúdajú

Rakúsko 27. novembra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Diskriminácia kresťanov a nenávistné činy voči nim v Európe pribúdajú. Vyplýva to z výročnej správy rakúskeho združenia OIDAC (Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians) za rok 2018, ktorá dokumentuje 325 prípadov fyzického násilia a právneho obmedzovania náboženskej slobody v 14 európskych štátoch

Diskriminácia kresťanov a nenávistné činy voči nim v Európe pribúdajú

Pri príležitosti Medzinárodného dňa tolerancie vydalo vo Viedni svoju výročnú správu za rok 2019 združenie Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians (OIDAC). Podľa nej bolo v roku 2018 zaznamenaných 325 prípadov vandalizmu namiereného proti kostolom, resp. konkrétneho diskriminačného postupu voči kresťanom. Tendencia je teda stúpajúca.

Reklama

Na prezentácii 60-stranovej správy vedúca organizácie Ellen Fantini uviedla: „Opísané prípady ilustrujú rozsah a charakter nepriateľstva, ktoré kresťania v bežnom živote zakusujú: od problémov so slobodou náboženstva, prejavu a svedomia alebo rodičovských práv – na ktoré používame termín „squeeze“ (nátlak) – až po fyzické násilie, napr. vandalizmus v kostoloch – pre to používame termín „smash“ (ničenie). A ako sme to v minulom roku mohli vidieť, kresťanskí žiadatelia o azyl v Európe sú vystavení osobitným prekážkam.“

V tejto výročnej správe sme konštatovali, že okrem požiaru v Notre-Dame vzbudil celosvetovú pozornosť narastajúci vandalizmus vo francúzskych kostoloch a na cintorínoch. Ako o tom informovala naša organizácia, táto tendencia sa počas roka zhoršovala. Počet atentátov na kostoly, ničenie náboženských symbolov a cielené znesväcovanie kultových miest od roku 2018 významne narástli, a to vo väčšine európskych štátov.

Reklama

Na základe Hate Crimes Report 2018 (Správe o trestných činoch z nenávisti) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bola zverejnená 15. novembra, dokumentuje OIDAC viac ako 240 útokov z nenávisti v 14. štátoch Európy.„Napriek tomu“, zdôrazňuje Fantini, „nepodáva OBSE nijaký celkový obraz o situácii kresťanov v Európe. V skutočnosti sú útoky z nenávisti len jednou časťou problému, ktorá nezachytáva spoločenský tlak, ktorému sú kresťania čoraz väčšmi vystavení.“
Spoločenský tlak rastie

„Videli sme, ako sú kresťansky riadené podniky finančne zruiované, pouliční kazatelia zatýkaní, či kresťania nútení vybrať si medzi vernosťou svojmu svedomiu a svojím povolaním. Skupiny kresťanských študentov a ich hovorcovia boli v kampusoch viacerých univerzít umlčaní. Musíme konštatovať, že žiadosti o azyl od kresťanských utečencov sú svojvoľne zamietané a rodičovské práva sú pošliapavané nadmerným zasahovaním štátu. V Európe strácajú význam aj základné ľudské práva, keď si ich nemôžu slobodne uplatňovať všetci občania“ konštatuje vedúca organizácie OIDAC.

Niekoľko otrasných prípadov týkajúcich sa obmedzovania rodičovských práv pochádza z Nórska. Odlúčenie mnohých detí od ich rodín prostredníctvom vykričanej agentúry „Barnevernet“ skúma jeden z hosťovských príspevkov, ktorý výročná správa obsahuje. Vo Veľkej Británii bola sloboda modliť sa na verejnosti opakovane obmedzená cenzúrou a predpismi verejnej správy. A v Írsku, Francúzsku, Švédsku a ďalších krajinách bol zdravotnícky personál fakticky donútený vzdať sa svojho povolania, aby sa neprevinil proti svojmu svedomiu. Ďalšie príklady z viacerých štátov sú tiež uvedené v správe.

Výročná správa OIDAC je voľne dostupná, osvetľuje rozmery celého problému a podáva detailný pohľad na špecifické témy, pričom obsahuje aj odporučenia tejto organizácie. Výročnú správu je možné nájsť TU.

 

Reklama

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:02

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v piatok uviedla, že pri výbuchoch hlásených z iránskej provincie Isfahán neboli poškodené jadrové zariadenia.

09:50

Koncom apríla sa začne likvidácia jednej z turistických atrakcií na Havajských ostrovoch. Schody Haiku (prezývané aj Schody do neba) na ostrove Oahu doplatili na nedisciplinovanosť návštevníkov. Mestská rada Honolulu preto rozhodla o ich demontáži.

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

Americká veľvyslankyňa navštívila vo väzbe novinára Gershkovicha
Na snímke bilbord s podobizňou väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha
09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali