Brusel 27. mája (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ, korí od rána rokujú v Bruseli o možnom uvoľnení zbrojného embarga voči Sýrii, sa zatiaľ na kompromisnom návrhu nedohodli. Sankcie končia 31. mája a názory jednotlivých štátov na predaj zbraní sýrskej opozícii sú príliš vyhranené na to, aby došlo k prijateľnému kompromisu.
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová okolo 20.00 h večer prerušila zasadnutie Rady EÚ pre zahraničnú politiku kvôli pracovnej večeri s diplomatmi z kandidátskych balkánskych krajín. Zložité rokovania o Sýrii majú pokračovať po 22.00 hodine.
"Snahy o dosiahnutie spoločnej pozície voči zbrojnému embargu pre Sýriu zlyhali," prezradil šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger počas dvojhodinovej prestávky.
Ministri boli vyzvaní, aby pred ukončením rokovaní neposkytovali médiám informácie o priebehu debát o zbrojnom embargu.
Medzi novinárov však presiakli informácie, že viacerí diplomati sa snažili o odklad finálneho riešenie v otázke zbrojného embarga jeho predĺžením o dva mesiace. Ani tento návrh však nezískal potrebný súhlas ministrov všetkých 27 členských štátov.
Bez dosiahnutia spoločného konsenzu by sa zbrojné embargo po 1. júni stalo minulosťou, upozornil Spindelegger, ktorý ešte pred začiatkom rokovaní uviedol, že EÚ ako nositeľka Nobelovej ceny za mier nemá morálne právo sa vmiešavať do konfliktu v Sýrii formou predaja zbraní.
Rakúsko, spolu so Švédskom a Českou republikou, patrí medzi najväčších odporcov uvoľnenia zbrojného embarga a predaja zbraní sýrskym povstalcom. Rovnakú pozíciu zastáva aj Slovenská republika, o čom v priebehu doterajších rokovaní Rady ministrov informoval šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.