Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov

Hornonitrianski baníci pokračujú s uzatváraním banských ťažobných úsekov
Na snímke pohľad na vstup do Bane Handlová

Poslanci Národnej rady SR 26. októbra 2010 aj vďaka podpore a iniciatíve Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, Slovenskej banskej komory, Slovenskej banskej spoločnosti, Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banských miest ako Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava či Veľký Krtíš odsúhlasili návrh zákona, ktorým sa zmenil a doplnil zákon o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Spomínaný zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011 a desiaty augustový deň sa tak stal pamätným dňom – Dňom obetí banských nešťastí. Verejnosť si 10. augusta pripomína celkovo 476 ľudských životov, ktoré vyhasli pri nehodách v baniach v regióne hornej Nitry.

Reklama

Tento pamätný deň, ktorý je známy aj ako Deň bielych ruží, je taktiež spomienkou na viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na území Slovenska.

Každoročne si Deň obetí banských nešťastí v Handlovej zvyknú uctiť zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií i verejnosť. K Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne sa kladú vence, v kostole svätej Kataríny sa rozozvučia zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí. Pozostalí, verejnosť i delegácie môžu taktiež položiť k Pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta bielu ružu.

Reklama

Prostredníctvom tohto kvetu sa vzdáva úcta aj baníkom z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania na celom Slovensku. V rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky taktiež ozdobené bielymi ružami. Symbol bielej farby ruže má totiž predstavovať nevinnosť a zelené lístky sú farbou nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy neopakovala.

 

Verejnosť si spomínala na obete najväčšej banskej tragédie

Životy deviatich baníkov a 11 banských záchranárov si 10. augusta 2009 vyžiadal výbuch v handlovskej bani. Od najväčšieho nešťastia v histórii slovenského baníctva uplynulo 13 rokov, obete tejto i ďalších tragédií si verejnosť i za účasti predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) a predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) pripomenula v Handlovej v stredu večer na pietnej spomienke Deň bielych ruží.

“Je to pripomienka na všetky banské nešťastia, nielen tu v Handlovej, ale na celom Slovensku. Myslí sa na všetkých baníkov po celom svete, ktorí pri výkone svojho povolania či záchrane zahynuli, položili svoj život,” povedal predseda parlamentu.

Predseda vlády pripomenul, že banícke remeslo má na Slovensku dlhú tradíciu a prinieslo svojho času aj veľký ekonomický rozmach.

Reklama

“Žiaľ, aj v tento deň si pripomíname tragédie baníctva aj tohto regiónu a na Slovensku. Som veľmi rád, že vláda investuje do rozmachu tohto regiónu, aby sme mohli priniesť sem prácu tým, že vieme, že je baníctvo v útlme na Slovensku, aby región mohol naďalej prosperovať a mohol sa rozvíjať a ľudia nemuseli odchádzať za prácou niekam inam,” doplnil Heger.

Podľa jeho ďalších slov je však dôležité, aby sme zotrvali v úcte a pamiatke vôbec celému remeslu a padlým baníkom, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania. Elektráreň Nováky získava energiu práve z domáceho hnedého uhlia. Kollár v tejto súvislosti pripomenul, že vo svete sa v nadväznosti na energetickú krízu a vojnu na Ukrajine začína prehodnocovať veľmi veľa stratégií. Spomenul kroky Nemecka, ktoré začína znovu otvárať uhoľné elektrárne a Slovensko bude musieť ísť s prúdom a nahrádzať zdroje.

“Keď sa uzatvárame voči Rusku, nevieme to inak nahradiť, len jadrom a fosílnymi palivami. Je to len jedna z ciest,” dodal. “Biele ruže nám každým rokom pripomínajú krehkosť života a blízkosť smrti. Akokoľvek to znie pateticky, hodnoty života sa odzrkadľujú práve v hraničných okamihoch a chvíľach,” uviedla vo svojom príhovore primátorka Silvia Grúberová.

Na baníctve podľa nej Handlová vyrástla a vďaka baníctvu zažila svoj najväčší rozmach.

“A baníctvo ako také posunulo rozvoj Slovenska. Do septembra 2021, keď bola ukončená ťažba uhlia v handlovskej bani, bolo vyťažených viac ako 82 miliónov ton hnedého uhlia. Za každou tonou je pot baníkov, zároveň odvaha a zodpovednosť,” dodala.

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali