Demokracia nezlyhala, len už neexistuje

Bratislava 5. januára 2023 (HSP/Braveneweurope/Foto:Twitter, TASR/AP-Christophe Ena, Kenzo Tribouillard)

 

Podráždenie z odhalení týkajúcich sa “Qatargate” bolo prekvapujúce, keďže korupcia v EÚ je endemická, píše investigatívny novinár špecializujúci sa na organizovaný politický zločin v Nemecku, Mathew D. Rose

Ilustračné foto

Tento prípad sa možno líšil tým, že všetci, ktorí sú s ním spojení, patria k údajne “dobrým” ľuďom európskej politickej triedy: sociálni demokrati, generálny tajomník Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) a šéfovia dvoch humanitárnych mimovládnych organizácií: “Boj proti beztrestnosti” a “Žiadny mier bez spravodlivosti” (nomen est omen – obe sú plné súčasných a bývalých “dobrých” poslancov a úradníkov EÚ). Ďalší dvaja sociálnodemokratickí poslanci EÚ, ktorých chcela polícia dostať do rúk, boli včera zbavení imunity. Jeden z obvinených je údajne pripravený usvedčiť ďalších “dobrých” poslancov EÚ v rámci dohody o priznaní viny. Qatargate odhalila, ako ďaleko sa rozšírila hniloba v európskej liberálnej demokracii.

Je zvláštne, že korupcia sa v Európe stále považuje za zlý úlet, a nie za určujúci prvok jej politiky, ktorým je. V rámci operácie na obmedzenie škôd, ktorú EÚ a mainstreamové médiá uskutočnili po Qatargate, sa ako vždy hovorí o čiernych ovciach. Nikto si však nekladie tú najzákladnejšiu otázku: Aká je farba stáda?

V tomto prípade je nezvyčajné aj to, že niektorí z páchateľov môžu byť trestne stíhaní. Nie je to spôsobené nízkou mierou tolerancie korupcie v inštitúciách EÚ alebo v európskych vládach. Belgický sudca, ktorý vedie vyšetrovanie, je už teraz vykresľovaný ako hrdina – kandidát na seriál Netflixu – osamelý vlk bojujúci za európsku spravodlivosť a demokraciu, čo je to, čo EÚ tvrdí, že robí. Vlastný úrad EÚ pre boj proti podvodom OLAF s ročným rozpočtom 61 miliónov eur je len ďalšou z dymových a zrkadlových inštitúcií pokrytectva EÚ.

To, že sa Qatargate dostala na verejnosť, môže byť pre niektorých útechou, ale korupcia stále určuje politickú politiku v Európe. Qatargate bola takého malého rozsahu, že ju nemožno označiť ani za špičku ľadovca. Každá významnejšia udalosť ponúka politickej triede nové, skutočne rozsiahle oblasti zisku, ako je to v prípade covidu, Ukrajiny a klimatickej krízy. Zatiaľ čo klimatickí aktivisti naivne požadujú od vlád, aby “nasledovali vedu”, európska politická trieda má iný lodestar: “Sledujte peniaze”.

Zostaňme na povrchnej úrovni korupcie v Európe. To, čo sa v posledných rokoch odohráva v Británii, možno nazvať len “cunami korupcie”. Počas krízy v covide sa premrhali miliardy, alebo lepšie povedané, poslali sa do vreciek priateľov, rodiny a sponzorov vlády toryovcov za malú alebo žiadnu protihodnotu. Určité percento samozrejme skončilo v prospech politikov a strany toryovcov. Toto je však len jeden z mnohých prípadov. Zdá sa, že každý deň sa na titulných stránkach britských novín objaví nový ohromujúci “sleaze” škandál – a tým to aj končí. Sleaze sa definuje ako činnosť s nízkymi morálnymi štandardmi a nízke morálne štandardy neporušujú zákon. Korupcia áno. Takže žiadne trestné stíhanie. A väčšina ľudí v Európe bude súhlasiť s nízkymi morálnymi normami politickej triedy, takže je to v poriadku. V skutočnosti v angličtine existujú najrôznejšie výrazy, aby sa vyhli používaniu termínu korupcia – a mainstreamové médiá ich liberálne využívajú -, rovnako ako existuje nespočetné množstvo zákonov a medzier, ktoré umožňujú “legálnu” korupciu, nehovoriac o integrácii orgánov činných v trestnom konaní, prokurátorov a sudcov do tohto systému korupcie.

Nemecko sa od Británie nijako nelíši. Aj tam boli politici zapojení do usmerňovania zákaziek PPI pre priateľov za úplatky. Súdy nezistili žiadne pochybenie. Zaujímavý je fakt, že súčasný kancelár Olaf Scholz bol zapojený do podvodu Cum Ex, ktorý stál Nemecko a ďalšie európske štáty miliardy eur na ušlých daňových príjmoch. Scholzov prípad ukončili nemeckí prokurátori, ktorým má vláda právomoc vydávať smernice. Prednedávnom sa to isté stalo aj nemeckému ministrovi financií Christianovi Lindnerovi, ktorý bol obvinený z toho, že od banky, pre ktorú príležitostne robí služby, dostal pôžičky za mimoriadne veľkorysých podmienok. Inými slovami, išlo o obyčajné lajdáctvo. Nezabúdajme ani na to, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová získala svoj súčasný post, keď ju museli rýchlo odviezť z Berlína, keďže aj ona ako ministerka obrany uviazla v korupčnej afére, ktorá sa rýchlo rozvinula. Aspoň že správna osoba skončila na správnom mieste.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz

V skutočnosti, ak by sme si urobili korupčnú prehliadku po členských štátoch EÚ, situácia nie je iná. Dokonca ani Škandinávia, ktorá sa pred piatimi rokmi zdala byť relatívne bez korupcie, nemá dnes takýto status. Až na niekoľko výnimiek sa dá ľahko tvrdiť, že hybnou silou európskej politickej triedy nie je presadzovanie spoločného dobra, ale presadzovanie vlastných súkromných záujmov. Čím vyššie v hierarchii politik stúpa, tým vyššia je jeho korupčná hodnota.

Ich metóda je jednoduchá: využiť nádeje a sny občanov na získanie privilegovaného politického postavenia. K tomu patrí aj veľké množstvo signalizácie cnosti. Politická zmena sa nekoná. Pravdepodobne neexistuje politická inštitúcia, ktorá by to zvládla lepšie ako EÚ, ktorá sa stala centrom morálneho vystupovania Prêt-à-porter.

To však nie je ani polovica príbehu. V súvislosti s korupciou sa dopúšťame jednej zásadnej chyby, v ktorej nás podporujú mainstreamové médiá: za vinníka považujeme prijímateľa korupcie. A čo tí, ktorí úplatky dávajú? Keď sa Grécko v roku 2009 dostalo do finančnej krízy, začali sa odhaľovať mnohé prípady korupcie. Väčšina z nich sa týkala veľkých nemeckých spoločností. Napriek tomu boli Gréci najmä v Nemecku vykresľovaní ako predajní a skorumpovaní. Na druhej strane stál cnostný nemecký podnikateľ, ktorý bol “nútený” platiť úplatky, aby si zarobil na “čestné” živobytie. Obeť korupcie. Bolo to podobné ako pred pár desaťročiami, keď polícia stíhala prostitútky, ale nie ich zákazníkov alebo pasákov. Pre pasákov, ktorí podplácajú politikov, máme dokonca čestné pomenovanie: korporátni lobisti. Tvrdia, že poskytujú politikom zmysluplné rady, ktoré im pomáhajú prijať správne rozhodnutie, čo sa vždy rovná maximalizácii zisku ich klienta. To, čo ponúkajú, sú úplatky a hrozby. Európska oligarchická spoločnosť je založená na sile a podvodoch.

Kto teda podpláca. Na získanie veľkého politického vplyvu sú potrebné značné sumy peňazí. V prípade Qatargate, o ktorom politici EÚ tvrdia, že išlo o veľmi malú aféru a nemal žiadny skutočný politický vplyv, sa v bydliskách obvinených našlo vyše milióna eur v hotovosti. Boli to jednoducho bankovky, ktoré sa povaľovali. Nevieme, aká suma sa neobjavila, a v týchto sumách sa neobjavujú ani mnohé vymoženosti, ako napríklad cestovanie prvou triedou, stolovanie a darčeky. Ide o peňažné prostriedky, ktoré si bežní občania nemôžu dovoliť. Okrem veľkých korporácií, 1 % a v prípade, ako je Qatargate, národných štátov, si ich nemôže dovoliť nikto iný. Toto je niečo, čo robia systematicky.

Veľké korporácie a bohatí v skutočnosti určujú európske politiky. Geopolitické rozhodnutia stále diktujú Spojené štáty, ale aj tie sú v USA stanovené záujmami korporácií. Je fascinujúce, že sa ľudia nepýtajú, prečo sa v Európe stále zvyšuje otepľovanie klímy vrátane emisií CO2, ako aj nerovnosť a chudoba, daňová nespravodlivosť, zhoršovanie stavu verejného zdravotníctva a vzdelávania, útok na slobodu tlače – v skutočnosti sa všetky veci, ktoré sú základnými aspektmi toho, čo nazývame spoločným dobrom, nezadržateľne zhoršujú. Európske vlády a politická trieda nám tvrdia, že sa všetko zlepšuje. Nie je to tak.

To nás vracia k základnej otázke “Cui Bono?” (Kto z toho má prospech?). To, čo rastie, sú zisky spoločností a súkromné bohatstvo horného percenta. Nie je to preto, že by boli strašne šikovní, ako nás poučujú oni a mainstreamové médiá. Je to preto, že diktujú pravidlá. Lepšie povedané, kupujú si ich.

Zvláštne je, že je to vlastne všeobecne známe, rovnako ako zmena klímy. Vyžaduje si to osobné úsilie, aby človek túto skutočnosť pred sebou zatajil. Prečo a ako to teda ľudia robia? Jedným z dôvodov je, že sme socializovaní ideálom demokracie. Denne ho oslavujú mainstreamové médiá. Josep Borrell, pseudominister zahraničných vecí EÚ (sám bol uznaný vinným zo zneužívania dôverných informácií pri obchodovaní s akciami), to tak výrazne metaforicky opísal: naša demokracia je to, čo nás, európskych ľudí, odlišuje od šeliem “z džungle”. Je dôkazom našej morálnej nadradenosti a výnimočnosti nad zvyškom ľudstva. Sme zástancami existenčného boja medzi demokraciou a autoritárstvom. Všetko je také jednoduché: my sme dobrí, oni sú zlí. Spochybniť to jednoducho nie je pre mnohých občanov vrátane mnohých ľavičiarov možné. Ich predstava o svete od najútlejšieho detstva by sa rozpadla. A čo všetky tie podpísané petície, účasť na demonštráciách, dary mimovládnym organizáciám (mnohé z nich financuje najmä EÚ alebo európske národné vlády), ktoré sľubujú veľké zmeny, ale končia mikroskopickým zlepšením? Znamenalo by to, že keď idete voliť, viete, že sa nič nezmení – Taliansko je učebnicový príklad. Keď sa predstaví možná alternatíva, ako to bolo v prípade Bernieho Sandersa a Jeremyho Corbyna, tie isté záujmy použili svoje peniaze, aby tomu zabránili – nie Putin alebo Čína. Musieť si to priznať je niečo skutočne existenčné. Demokracia v Európe je v podstate mýtus podobný presvedčeniu, že kráľovská rodina je niečím výnimočná. Napriek tomu sa zdá, že ľudia v nich chcú – potrebujú – veriť.

Josep Borrell
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell

Potom je tu otázka triedneho vedomia. Británia sa pred našimi očami mení zo zlyhávajúcej ekonomiky na zlyhávajúcu spoločnosť, a to v dôsledku skorumpovaných politikov z radov toryovcov, ale aj liberálnych demokratov a labouristov, ktorí predávajú politické rozhodnutia tomu, kto dá najviac. Ale spýtajte sa ktoréhokoľvek z krikľúňov z metropolitnej strednej triedy, liberálov z Guardianu, čo je príčinou, a oni vám odpovedia, že brexit. Tu ich sociálni podriadení pochopili politickú krízu svojho národa a využili svoju demokratickú voľbu (ktorej povolenie považuje väčšina britskej vládnucej triedy za najväčšiu politickú chybu storočia), aby zastavili hnilobu. Triedny antagonizmus je zjavne ďalšou veľmi mocnou silou, ktorá víťazí nad rozumom.

Potom je tu politika identity, veľmi podporovaná politickou triedou, ktorá sa sústreďuje na jednotlivcov a ich súkromné programy, pričom sa obracia chrbtom ku kolektívnym hnutiam za sociálnu zmenu. Zrieka sa triedneho a kolektívneho prístupu v prospech konkrétnej záujmovej skupiny, stavia jedných proti druhým a ignoruje, že ich demokracia išla na dračku.

Pri konzumnom spôsobe života sme sa možno dostali k ďalšiemu rozhodujúcemu prvku. Pokiaľ ide o politiku, rovnako ako v prípade klimatických zmien, mnohí Európania veria, že nemajú čo získať a môžu všetko stratiť. Životný štýl Borrellovej európskej záhrady je ohrozený zahraničnými autoritárskymi vodcami a štátmi (dnes našimi priateľmi, zajtra našimi nepriateľmi), utečencami tmavej pleti, radikálmi volajúcimi po sociálnej spravodlivosti, klimatickými aktivistami, chudobnými, ktorí ich chcú obrať o to, čo majú, alebo im zabrániť mať viac. Lepšie je pridať sa k lžiam a pokrytectvu: “Bože, len ma cez to dostaň a nechaj, nech si to odnesie tá spodina a ďalšia generácia”.

Na druhej strane však prichádza aj chvíľa, keď ľudia majú pocit, že už nemajú čo stratiť od svojej politickej triedy. Doteraz boli takéto udalosti v Európe pomerne ojedinelé. Videli sme to v Grécku v roku 2015, keď jeho občania masovo hlasovali za odmietnutie finančného ničenia gréckej suverenity zo strany EÚ (a ako sa dalo očakávať, jeho politická trieda zradila svoj demokratický mandát). Videli sme to v roku 2018 v prípade Gilets Jaunes vo Francúzsku a opäť pri kandidatúre Jeremyho Corbyna na post premiéra, ktorú jeho vlastná strana sabotovala, aby zabránila ľudovej zmene v Británii. Videli sme to, keď sa klimatické hnutie vzdalo politikov a prešlo k občianskej neposlušnosti a priamym akciám. Opäť sme svedkami veľkých ľudových hnutí pri masových štrajkoch v Spojenom kráľovstve za zlepšenie miezd a pracovných podmienok, ale aj pri protestoch vo Francúzsku proti ďalšej degradácii ich dôchodkového systému. Oligarchický systém sa však s nimi doteraz dokázal vyrovnať – pomerne ľahko. Peniaze vložené do správnych vreciek správnych ľudí sa ukázali ako výborná investícia.

Všetky dominantné politické systémy sa nakoniec zrútili, rovnako ako tento. Môže to byť dôsledok vnútorných otrasov, vonkajších síl alebo klimatického kolapsu. Čo však zatiaľ môžeme urobiť, je prestať brať “liberálnu demokraciu” vážne a zaoberať sa politickou realitou našej spoločnosti – nech je akokoľvek desivá. Nie je to tak, že by demokracia zlyhala, jednoducho už neexistuje. Politická trieda a jej oligarchickí platcovia tu nie sú preto, aby presadzovali naše záujmy, ale len svoje. Máme len jeden druhého, ale nie je práve organizovanie sa ľudí s cieľom napredovať to, o čom spoločnosť je?

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:39

Pravicová strana Bratia Talianska (FdI) premiérky Giorgie Meloniovej navrhla zaviesť pokuty do výšky 100.000 eur pre verejné či súkromné subjekty, ktoré v oficiálnej komunikácii namiesto talianskych výrazov používajú cudzie, najmä anglické formulácie.

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Taraba o zákulisí: Čaputová plánuje zosadiť Hegera, hovorí sa aj meno ekonóma, ktorý ho vymení

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Opozičný poslanec Tomáš Taraba uverejnil na Facebooku status v ktorom tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová plánuje zosadiť Eduarda Hegera "Na chodbách parlamentu sa to už diskutuje ako hotová vec a hovorí sa aj meno ekonóma, ktorý ho vymení. Čaputovej však samozrejme nejde o…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Austrálska kvalifikácia pre Verstappena, najlepšiu trojku doplnili Mercedesy

0 icon

Melbourne 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Asanka Brendon Ratnayake) Aktualizované 1. apríla 2023 o 9:04 h. Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle bol najrýchlejší v sobotňajšej kvalifikácii na VC Austrálie seriálu formuly 1. Na okruhu Albert Park v Melbourne dosiahol čas 1:16,732 minúty. Na druhom mieste skončil Brit George Russell na…

Revolúcia v demokratizácii spoločnosti: nahradia politikov roboty?

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Doposiaľ sa umelá inteligencia využívala v politickom boji väčšinou iba v diskusiách na internete. Zdá sa však, že môže preniknúť aj do oblasti, kde to nikto nečakal. Budeme mať robotických politikov? Umelá inteligencia sa postupne dostáva do všetkých oblastí života, dokonca aj tam, kde…

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 8:55 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov V drese domácich absolvoval debut v NHL…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

De-dolarizácia je nevyhnutná, keďže sa zrýchľuje používanie iných mien

0 icon

Peking 1. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Čína a Brazília dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich menách, informovala v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na brazílsku vládu Dohoda umožní Číne a Brazílii uskutočňovať obchodné a finančné transakcie priamo v čínskom jüane alebo brazílskom reaise namiesto toho, aby ako sprostredkovateľ slúžil…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Úbohé Mexiko: "...Tak ďaleko od Boha a tak blízko USA"

0 icon

Mexico, 1. apríl 2023 (AM) – \"Úbohé Mexiko! Tak ďaleko od Boha a tak blízko k USA!\" Tieto slová mexického prezidenta Porfiria Diaza (1830 - 1915) budú pravdivé dovtedy, kým bude pretrvávať veľká politická a hospodárska nerovnováha moci medzi Mexikom a Washingtonom v prospech druhého menovaného a vernosť amerických politikov anglosaskému…

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali