Ďalšie významné krajiny opúšťajú americký dolár a ignorujú výzvu USA na zvýšenie produkcie ropy

Ďalšie významné krajiny opúšťajú americký dolár a ignorujú výzvu USA na zvýšenie produkcie ropy

Washington 5. apríla 2023 (HSP/sonar21/Foto:Pixabay)

 

Včera som sa rozprával s Craigom Simpsonom, ktorý robí podcast z Arizony, o politických a ekonomických dôsledkoch bezohľadného pokusu Západu zničiť ruskú ekonomiku a zosadiť prezidenta Vladimira Putina, píše Larry Johnson vo svojom poslednom príspevku

dolár
Ilustračné foto

O konci Pax Americana som už písal, ale treba to zopakovať – hlavným dôsledkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine je dekonštrukcia medzinárodného svetového poriadku, ktorý po druhej svetovej vojne vytvorili a ovládli Spojené štáty. Elijah Magnier súhlasí:

Reklama

Elijah J. Magnier pre Sputnik povedal, že ľudstvo stojí pred úsvitom “nového sveta” v dôsledku zástupného konfliktu USA na Ukrajine, ktorý vyvolal hospodársku krízu a občianske nepokoje na Západe.

“Veci sa menia” a Saudská Arábia “sa pozerá na to, čo sa deje,” povedal Magnier, “pozerá sa na Američanov oveľa ináč ako predtým”.

Reklama

USA nemajú “takú dominanciu ako kedysi”, pričom krajiny produkujúce ropu, ako je Saudská Arábia a Irán, teraz prijímajú platby v iných menách ako americký dolár – napríklad v čínskom jüane a ruskom rubli.

Nadvláda amerického dolára ako hlavnej meny medzinárodného obchodu, najmä na trhoch s ropou, sa skončila. Fox Business dnes informuje, že Čína a Brazília sa dohodli, že vo vzájomnom obchode sa vzdajú dolára a na vzájomné zúčtovanie budú používať svoje národné meny. Táto dohoda im umožňuje vykonávať obchodné a finančné transakcie priamo (t. j. vymieňať jüany za realy a naopak) bez potreby prepočítavať svoje meny na americké doláre.

Simplicius je autorom zásadného článku: Pravda o ekonomickej sile Ruska: Je naozaj také malé a slabé, ako tvrdí Západ? (Spoiler, nie je) a rozoberá, ako mu dominancia amerického dolára umožnila významne kontrolovať ekonomiky iných krajín:

Krajina, ktorá má obchodný deficit (čo je väčšina krajín na svete vrátane USA), jednoducho dováža viac položiek, než vyváža. Je to krajina, ktorá sa spolieha na dovoz tovaru z iných krajín, aby prežila. Dôvodom, prečo je to dôležité, je skutočnosť, že svetový finančný systém funguje na báze amerického dolára v súlade s “dolárovou hegemóniou”, t. j. dolár je svetovou rezervnou menou, čo znamená, že keď krajina DOVÁŽA tovar, oceňuje ho zvyčajne v dolároch, pretože väčšina obchodu, najmä s najcennejšími komoditami, ako je ropa, sa uskutočňuje v dolároch. Znamená to teda, že prepočet ceny domácej meny krajiny na dolár je dôležitý.

Svet je v súčasnosti svedkom hospodárskeho boja medzi Spojenými štátmi, ktoré majú obchodný deficit, a Ruskom, ktoré má obchodný prebytok. Simiplicius vysvetľuje:

Reklama

Ale čo ak je vaša krajina krajinou s prebytkom obchodu, čo je vzácnejší druh vysoko sebestačných ekonomík – zoznam zahŕňa len najvyspelejšie krajiny prvého sveta, ako sú Nemecko, Japonsko, Čína atď. Rusko sa v skutočnosti nachádza na tomto významnom zozname. Má jeden z najväčších obchodných prebytkov na svete, zatiaľ čo USA sú krajinou s najväčším obchodným deficitom na svete.

Ako teda funguje krajina s prebytkom obchodnej bilancie? Je to vtedy, keď krajina vyvezie viac, ako dovezie. Stručne povedané: prepočet ceny dolára na menu krajiny je irelevantný, pretože ak si všetko, čo vaša krajina potrebuje, vytvárate v rámci vlastných hraníc (sebestačnosť), ceny tých položiek, ktoré sami vytvárate, prirodzene určujete vo vlastnej mene. Čo teda záleží na tom, či ruský rubeľ klesne z 30 rubľov za 1 dolár na 1000 rubľov za 1 dolár? Ak ste Rus a nedovážate nič, čo by sa oceňovalo v dolároch, a nakupujete veci vo vlastnej krajine, ktoré sa oceňujú len v rubľoch, potom je úplne jedno, ako sa rubeľ obchoduje voči doláru. V rámci hraníc vlastnej krajiny je rubeľ rubľom, jeho cenový prepočet na dolár je nepodstatný.

Predtým sa Spojené štáty mohli spoliehať na Saudskú Arábiu, že bude čeliť rozhodnutiam OPEC obmedzovať ťažbu ropy. Toto už neplatí:

Saudská Arábia a ďalší veľkí producenti ropy v nedeľu prekvapivo oznámili zníženie ťažby v celkovom objeme až 1,15 milióna barelov denne od mája do konca roka, čo by mohlo zvýšiť ceny na celom svete.

Vyššie ceny ropy by pomohli naplniť pokladnicu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý vedie vojnu na Ukrajine, a prinútili by Američanov a ostatných ľudí platiť na pumpách ešte viac (v podmienkach celosvetovej inflácie).

Reklama

Pravdepodobne to tiež ešte viac naštrbí vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré vyzvali Saudskú Arábiu a ďalších spojencov, aby zvýšili ťažbu, keďže sa snažia znížiť ceny a stlačiť ruské financie.

Samotné zníženie produkcie by mohlo zvýšiť ceny benzínu v USA približne o 26 centov za galón, okrem bežného nárastu, ku ktorému dochádza, keď rafinérie menia zmes benzínu počas letnej jazdnej sezóny, povedal Kevin Book, výkonný riaditeľ spoločnosti Clearview Energy Partners LLC. Ministerstvo energetiky vypočítalo sezónne zvýšenie v priemere na 32 centov za galón, povedal Book.

Takže pri priemernej cene v USA, ktorá je teraz podľa AAA približne 3,50 USD za galón bežného benzínu, by to mohlo znamenať, že v lete bude benzín stáť viac ako 4 USD za galón.

A zlé správy pre Washington a dolár stále prichádzajú:

Na nedávnom stretnutí v Indonézii ministri financií a guvernéri centrálnych bánk ASEAN-u uviedli, že Združenie krajín juhovýchodnej Ázie uvažuje o zrušení amerického dolára, eura, jenu a britskej libry s cieľom podporiť finančné vyrovnanie prostredníctvom národných mien.

Ak sa takéto opatrenie prijme, systém cezhraničných digitálnych platieb ASEAN sa ďalej rozšíri. Podľa informatívnej správy umožní členským krajinám používať na obchodovanie aj miestne meny.

Za posledných 75 rokov boli Spojené štáty ekonomickým kolosom, ktorý dominoval a rozhodoval o tom, aké sú medzinárodné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Táto éra sa skončila, ale väčšina ľudí vo Washingtone a Londýne si to zatiaľ neuvedomuje.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

18:54

Estónsky politik Kristo Enn Vaga prešiel za necelý týždeň na bicykli 1700-kilometrovú trasu z Tallinnu do Kyjeva. Jeho cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ukrajinskej armáde.

18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

17:46

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali