Csáky: Za biznisom s migrantmi môžu byť aj niektoré tajné služby

Csáky: Za biznisom s migrantmi môžu byť aj niektoré tajné služby

Bratislava 11. augusta 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Slovenský postoj k migrantom Pál Csáky akceptuje

Príval utečencov do Európy je riadená a koordinovaná činnosť nie len zo strany prevádzačov, ktorí sa grupujú z európskeho, afrického a ázijského podsvetia, ale možno aj zo strany niektorých tajných služieb. „Myslím si, že nie je dobré, keď sa niekto takto snaží destabilizovať spoločnosť v Európe. A nemyslím tým len na podsvetie, nebol by som prekvapený, keby sa raz ukázalo, že za organizovanou migráciou boli aj niektoré tajné služby,“ povedal pre TABLET.TV europoslanec Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky.

Reklama
Na snímke europoslanec Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky
Na snímke europoslanec Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky

Pôvodné plány európskych inštitúcií, ktoré chceli problém riešiť relokáciou utečencov do rôznych krajín Európskej únie (EÚ) na základe kvót, označil za byrokratické a naivné. „Dokument, čo predložili do Európskeho parlamentu, bol typický byrokratický dokument, ktorý niekto napísal pri písacom stole v miestnosti, kde bolo asi málo kyslíka. Závažné problémy sa snažil riešiť tak, že chcel 20.000 alebo 30.000 migrantov rozdeliť po krajinách Európskej únie. Vlaňajšie čísla pritom hovoria, že v Európskej únii bolo podaných 570.000 žiadostí (o azyl, pozn. Teraz.sk),“ poznamenal Csáky.

„Okrem toho, systém kvót nikdy nemôže fungovať. Cieľom migrantov je dostať sa do Európy, ale Európa pre nich znamená na 70 percent Nemecko, prípadne Francúzsko, Veľkú Britániu, možno Švédsko. A nič viac. Ak ich umiestnite u nás, o týždeň, dva alebo tri aj tak odídu,“ dodal.

Reklama

Podľa Csákyho časť migrantov skutočne uteká pred prenasledovaním vo svojich domovských krajinách postihnutých vojnou. Tí majú, prirodzene, právo na azyl a ochranu. Väčšinou však ide o ekonomických migrantov, ktorých sem zlákali často nereálne sľuby prevádzačov.

Migranti sa sem potom snažia dostať na falošné pasy, v Istanbule sa podľa Csákyho dajú kúpiť za 2000 až 10.000 eur. Alebo si pravé doklady pošlú na poštu v mieste určenia v Európe a dostať sa tam pokúšajú bez dokladov. „Až 80 percent ľudí, ktorí prídu do Európy cez Turecko a dostávajú európske víza, nemá žiadne doklady,“ poznamenal Csáky.

„Tým ľuďom sľúbia, že tu dostanú byt, sociálne dávky… Tak idú a riskujú vlastné životy. Je to nečestné, neférové a treba na to udrieť,“ povedal Csáky, podľa ktorého by Európska únia mala proti prevádzačským sieťam zasiahnuť koordinovane.

„Európsku politiku diktujú prevádzači. Možno africké alebo africko–ázijské podsvetie. Talianska tajná služba má už mesiace výsledky odpočúvania, odpočúvali rozhovory talianskej a etiópskej mafie. V Európskom parlamente jeden z vedúcich predstaviteľov Europolu povedal, že niektoré národné tajné služby skôr dajú informácie Američanom ako susednej krajine,“ upozornil.

Preto je podľa neho potrebná koordinácia riešenia problému s migrantmi na úrovni únie. „V EÚ máme rôzne organizačné zložky, prečo by sme takýto tím nemohli vytvoriť pre túto oblasť. Nemusí to byť eurokomisár, môže to byť splnomocnenec, ktorý bude každý mesiac referovať Európskej rade,“ povedal Csáky.

Reklama

„Treba mu dať peniaze. Značný balík peňazí. Ale stále je to humánnejšie, efektívnejšie, rozumnejšie a dokonca aj lacnejšie zužitkovať to v Afrike. To znamená pomôcť im v tých oblastiach, odkiaľ pochádzajú,“ uzavrel.

Csáky sa v diskusii vyjadril aj k situácii v Maďarsku, ktoré je ako tranzitná krajina pod výrazným migračným tlakom. „Vítam, že maďarská vláda je aktívna. Asi im nič iné neostáva. Ale sú tam aj niektoré nesympatické vyhlásenia typu: Nikoho sem nepustíme. To sa, samozrejme, ani nedá. Mohli by to robiť elegantnejším spôsobom,“ poznamenal.

Zábrany, ktoré Maďarsko stavia proti migrantom na hraniciach so Srbskom, považuje Csáky skôr za nutné zlo. „Vopred každý vie, že maďarský plot nebude fungovať ideálne, každý plot sa dá obísť alebo prestrihnúť. Ale môže to mať psychologický efekt,“ povedal.

Slovenský postoj k migrantom akceptuje, očakával by však viac solidarity so zvyškom únie a nesúhlasí so spôsobom, akým vláda komunikovala ubytovanie azylantov z Rakúska v Gabčíkove.

„Umiernené stanovisko slovenských orgánov celkovo nehodnotím negatívne,“ povedal.

Reklama

„V Gabčíkove je ten problém, že tak ako v komunizme proste dostali nariadenie zo strany vlády, že to bude takto a koniec. Samozrejme, že tomuto sa každý demokrat bráni,“ poznamenal Csáky.

Stanovisko Slovenskej národnej strany, ktorá obyvateľov Gabčíkova podporila, hodnotí Csáky pragmaticky. „Neverím úprimnosti tejto hry SNS, určite sa tým chceli dostať do médií a prezentovať inú tvár. Ale akýkoľvek pozitívny moment je prijateľnejší ako vyvolávanie napätia,“ povedal europoslanec za SMK.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

14:44

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. 

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali