Vláda ČR zriadila dnes v tejto súvislosti krízový štáb, centrálny koordinačný tím Metyl má už aj Polícia ČR. Vláda premiéra Petra Nečasa zatiaľ nevyhlásil stav núdze, ako to navrhoval minister zdravotníctva Leoš Heger s cieľom umožniť na limitované obdobie celoplošný zákaz predaja rozlievaného alkoholu. O možnostiach obmedzenia jeho distribúcie rokuje však už na prvom zasadaní krízový štáb.
Pátrajú po zdroji metanolu, zatiaľ neúspešne
Stovky príslušníkov bezpečnostných zložiek a inšpektorov pátrajú naďalej v teréne po zdroji smrtiaceho metylalkoholu. Zatiaľ však nie je isté, či existuje iba jeden.
Experti českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie sú presvedčení, že jedovatý metanol nebol produktom fermentácie alebo destilácie, ale využili ho ako výrobnú surovinu.
Pavel Čaniga, konateľ Likérky Drak, v ktorej obaloch sa našiel jedovatý alkohol, vypísal odmenu milión korún tomu, kto sa zaslúži o vypátranie vinníkov. Konštatoval, že tak robí jednak kvôli poškodzovaniu dobrého mena firmy a jednak kvôli pribúdajúcim prípadom úmrtia spotrebiteľov.
Predajca z Budišova nad Budišovkou informoval, že Hanácká vodka, po konzumácii ktorej oslepol muž hospitalizovaný v Opave, pochádza z fľaše označenej etiketou spoločnosti Granette & Starorežná Distilleries, uviedla Česká televízia. Hovorca tohto výrobcu Petr Maxa v reakcii uviedol, že všetky ich výrobky prechádzajú výstupnými kontrolami a preto sú presvedčení, že od nich odchádzajú v úplnom poriadku.
Rôzne firmy, rôzne značky, zasiahnutý sever Moravy, ale i Poľsko
Medzi najnovšie potvrdené obete metanolu patria 42-ročný muž z okolia Havířova, ktorý zomrel v Znojme v noci nadnes v deň svojich narodenín na následky zlyhania životne dôležitých orgánov, 53-ročná žena z Proseníc v okolí Přerova, ktorú ešte v nedeľu hospitalizovali v bezvedomí v nemocnici v Přerove, 57-ročný vodič nákladného vozidla z Havířova, ktorý zomrel na ceste v pri Krnove a zrejme aj 55-ročný muž z Bílovca v okolí Nového Jičína, ktorého našli bez známok života v utorok večer. Zatiaľ poslednou potvrdenoui obeťou je 61-ročný žena zo Zlína, ktorú podľa servera lidovky.cz našli mŕtvu doma v utorok.
Len v Moravskosliezskom kraji registrujú už deväť potvrdených úmrtí po konzumácií pančovaného alkoholu, v ďalších prípadoch to potvrdí alebo vyvráti súdna pitva. Z 11 hospitalizovaných v tomto kraji sú niektorí zrejme bez šancí na prežitie, iní prežijú s trvalými zdravotnými následkami.
Prípady otráv toxickým alkoholom zaznamenali na prelome augusta a septembra aj v Poľsku. V meste Kielce zomreli v uplynulých dňoch dvaja ľudia po konzumácii alkoholu neznámeho pôvodu. Ešte koncom augusta zomrel jeden muž, jeho žena oslepla. Ďalšiu obeť si otravy vyžiadali začiatkom septembra. Nie je jasné, či úmrtia v Poľsku majú niečo spoločné s otravami metylalkoholom na území ČR.
Česká polícia spolupracuje s kolegami v susedných štátoch, vrátane Slovenska. Aj na Slovensku sa podľa posledných informácií objavili úmrtia, cituje internetový portál idnes.cz slová moravskosliezskeho policajného riaditeľa Tomáša Tuhého.
Jahnátek informácie nemá o pančovanom alkohole nemá
Na Slovensku sa zatiaľ pančovaný tvrdý alkohol (vodka, tuzemák) obsahujúci metanol podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomíra Jahnátka (nominant Smer – SD) zatiaľ nezaznamenal.
“Keby bol nejaký negatívny prípad, tak určite by som už mal takúto informáciu. V každom prípade to budeme dozerať. Podľa posledných informácií nevyzerá, že v originálnych baleniach by boli tieto vodky so zvýšeným obsahom metanolu,” uviedol po dnešnom rokovaní vlády Jahnátek k možnému výskytu škodlivého alkoholu v SR po požití ktorého v ČR zomrelo niekoľko ľudí.
“Zrejme sa tam jedná o nejakú nekalú konkurenciu, ale zatiaľ na Slovensku tento prípad ešte nemáme zaregistrovaný,” informoval. “Mám len informáciu, že tento originálny typ vodky je aj na pultoch v slovenských obchodoch,” dodal šéf slovenského agrorezortu.
Nešlo o omyl, ale úmyselný čin – tento metanol nevznikol prirodzeným pálením
Zabíjajúci metanol nie je produktom destilácie či fermentácie. Vylúčila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podľa nej nie je možné, aby pri výrobe liehovín vzniklo toľko metylalkoholu napríklad nekvalitným pálením.
“Z technologického hľadiska je prakticky vylúčené, aby boli destiláty alebo liehoviny pri výrobe kontaminované takým množstvom metanolu (čiže metylalkoholu), ktorý akútne ohrozuje zdravie či priamo život,” uviedol riaditeľ Kontrolnej a právnej sekcie SZPI Martin Klanica, ktorého citovali novinky.cz. Každý alkohol má určitý obsah metanolu, prípustná je však hodnota maximálne 12 gramov na liter.
V tomto prípade sa však dá predpokladať, že výrobca pridal do etanolového alkoholu čistý metylalkohol, ktorý sa používa napríklad pri výrobe repkového oleja alebo ako rozpúšťadlo. Teoreticky je ním však možné pančovať alkohol, pretože má rovnakú vôňu a podľa chuti sa nedá vôbec rozpoznať.
Obvinená zatiaľ len malá ryba
V súvislosti s otravou niekoľkých ľudí metylalkoholom zatiaľ polícia obvinila len 36-ročného muža z mesta Havířov v okrese Karviná v Moravskosliezskom kraji. Muž je obvinený z trestného činu ohrozovania zdravia škodlivými potravinami a inými predmetmi. Podozrivý sa nachádza vo väzbe.
Metylalkohol sa objavil v malých bareloch alebo fľašiach s označením vodka či tuzemák, odkiaľ ho predajcovia nalievali, respektíve predávali zákazníkom.