Čo také tajné povedal Jeffrey Sachs redaktorke Žitnej, že to TA3 škandalózne stiahla?

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot youtube)

 

Redaktorka televízie TA3 Anka Žitná mala včera vo svojej relácii Tak takto?! vzácneho hosťa, profesora Jeffreyho Sachsa. Ich rozhovor však po pár hodinách TA3 stiahla a v archíve nie je dostupný. Čoho sa cenzori tak veľmi zľakli?

sachs
Na snímke redaktorka televízie TA3 Anka Žitná a profesor Jeffrey Sachs

Redaktorka televízie TA3 Anka Žitná je naozaj decentná dáma, ktorá sa snaží robiť rozhovory vyvážene a objektívne. Zostala prakticky jedinou spomedzi redaktorov mainstreamových diskusných relácií, ktorá si zachováva objektivitu a nestrannosť.

Dokázala to aj v pondelok, keď si dovolila do relácie Tak takto?! pozvať významného amerického profesora ekonómie Jeffreyho Sachsa. Ten rozhovor sa týkal vojny na Ukrajine a nebol jednostranne zaujatý. Práve tým však bol pre novodobú mediálnu totalitu liberálnych fašistov nebezpečný – bol narušením jednotnej demagogickej mainstreamovej línie. A čo je horšie: nebol podporou vojny, ale bol doslova štvaním proti vojne.

Aj preto je teraz veľkou otázkou, či sa o pár dní či týždňov náhodou nedozvieme, že redaktorka Žitná musela opustiť TA3 „pre nadbytočnosť“. Nebola by prvou ani poslednou obeťou nenávisti fanatických jastrabov, pre ktorých je extrémizmom a ruskou hybridnou hrozbou všetko, čo sa čo len trochu odchýli od jedinej povolenej línie ich bezuzdného rusofóbneho džihádu…

Rozhovor Anky Žitnej s Jeffreym Sachsom cenzori televízie TA3 rýchlo stiahli z vysielania a aj z archívu. Našťastie, existujú ľudia, ktorí správne tušia, že v krajine a pomeroch, kde cenzúra výrazne prituhla, sa so vzácnymi výpoveďami môžu diať na internete rôzne veci, a preto ich okamžite sťahujú. A tak aj tento rozhovor je dostupný na internete, môžete si ho pozrieť tu.

 

 

Pre istotu prinášame aj textový prepis rozhovoru:

Anka Žitná: Vojna trvá už takmer rok a nevieme presne povedať, ako dlho ešte bude trvať. Aký je váš názor, čo by bol najlepší scenár pre ďalší vývoj?

Jeffrey Sachs: Musíme sa okamžite dopracovať k rokovaniam. Doplním, že tá vojna trvá už osem rokov, nie iba jeden rok. Začala sa vo februári 2014, keď bol zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Potom Rusko zabralo Krym a na Donbase sa začala vojna. Obe strany, teda USA aj Rusko sa počas tohto osemročného obdobia navzájom provokovali.

Faktom je, že tá vojna počas tohto obdobia eskalovala, je mimoriadne deštruktívna najmä pre Ukrajinu a je veľmi nebezpečná pre Európu a pre celý svet. Státisíce ľudí prišli o život. Táto vojna sa musí skončiť rokovaniami a obe strany musia byť úprimné, pokiaľ ide o dôvody, ktoré spôsobili túto vojnu, ktorá už trvá osem rokov.

 

Žitná: Vy ste teraz povedali, že táto vojna je veľmi nebezpečná nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu a pre celý svet. Sú dve taktiky: jedna hovorí, že ak budeme pomáhať zbraňami a budeme Ukrajine poskytovať všetku vojenskú pomoc, že Ukrajina bude mať silnejšiu pozíciu pri rokovaniach. Druhá teória zase hovorí, že ak budeme Ukrajinu vyzbrojovať aj naďalej, tak sa môže celý svet vrátane Západu dostať na pokraj konfliktu s Ruskom.

Sachs: Myslím si, že Rusko má dve jasné červené čiary, ktoré musíme chápať. Jedna je, že Rusko neopustí Krym, pretože Krym je základňou ruských námorných síl v Čiernom mori už od roku 1783. Tá druhá je, že Rusko nedovolí NATO rozšíriť sa na Ukrajinu, pretože Rusko to vníma ako priamu bezpečnostnú hrozbu.

Takže ak USA, Ukrajina a zvyšok NATO budú naďalej hovoriť o tom, že NATO podporí znovuzískanie Krymu Ukrajinou a o rozšírení NATO na Ukrajinu, potom tu budeme mať vojnu, ktorá bude pokračovať a bude eskalovať. A ak si obe strany budú udržiavať túto pozíciu, tak tá vojna môže eskalovať až k nukleárnemu konfliktu.

Musíme jasne vnímať červené čiary každej strany. Červená línia Západu a Ukrajiny je, že Ukrajina potrebuje bezpečnosť, suverenitu a stiahnutie sa ruských jednotiek. Červená čiara Ruska je nerozširovanie NATO a príslušnosť Krymu k Rusku.

Takmer každý zo svetových lídrov, ktorých poznám, je súkromne presvedčený, že je to takto, ale verejná pozícia je, že Ukrajina znovu získa každý meter svojho územia. Toto podľa mňa bude viesť k pokračovaniu vojny, zabíjania, ničenia a eskalácie.

 

Žitná: Vy ste spomínali červené línie Ruska a Ukrajiny. Opýtam sa ešte inak. V Rusku budú na budúci rok v marci prezidentské voľby. Rusko stále snaží dobývať nové pozície na Ukrajine a v našich médiách sa hovorí, že obe strany utrpeli ťažké straty a Rusko už ďalej nevládze. Myslíte si, že v tejto situácii sa Rusko, resp. Vladimír Putin bude snažiť ukončiť vojnu, aby si neuškodil pri ďalšej kandidatúre na prezidentský post?

Sachs: Povedzme že verím, že Rusko, Ukrajina aj aliancia NATO, všetky strany majú dôvod rokovať a ukončiť vojnu, ukončiť eskaláciu a ničenie. Som presvedčený, že existuje dokonale rozumná cesta ako by sa to dalo mierovými rokovaniami ukončiť a je naliehavo potrebné sa o to pokúsiť.

Som presvedčený, že to, čo počúvame v našich médiách o tom, kto vyhráva na bojisku a čo sa stane, v tom je množstvo zištných záujmov, zbožných želaní a povedal by som, že aj vládna propaganda, aj zo strany amerických orgánov.

Ja som už v minulosti zažil mnohé klamstvá americkej vlády, či to bol Afganistan, Vietnam a pod. Takže ja príliš neverím tomu, čo oni hovoria, že sa deje na bojisku. Snažím sa používať vlastné oči, uši, vlastný úsudok a počúvať obe strany. Myslím, že tá situácia je extrémne nebezpečná, je veľmi ťažká pre ukrajinskú stranu. V súčasnej situácii neexistuje pre Ukrajinu žiadna bezpečnosť. My musíme začať rokovať.

 

Žitná: Opakovane hovoríte, že musíme začať rokovať. Ale kto by tieto rokovania možno mal začať?

Sachs: Koncom roka 2021 prezident Putin dal na stôl rôzne požiadavky. Mnohé z nich boli veľmi logické. Zahŕňali napríklad nerozširovanie NATO, čo je pohľad, ktorý ja podporujem, pretože to je nebezpečné. Zahŕňali dodržiavanie Minských dohôd, o ktorých si myslím, že mali byť dodržané, ale ani Nemecko ani Francúzsko sa nesnažili zohrávať svoju rolu, ktorú mali, a s ktorou súhlasili.

Takže boli tam mnohé legitímne požiadavky. Niektoré neboli legitímne, ale to je základ pre rokovania. V marci 2022 prebehli aktívne rokovania a dosiahli pokrok, Turecko bolo sprostredkovateľom, ale napriek tomu Ukrajina z týchto rokovaní odišla. Predpokladám že preto, že USA im povedali, že môžu vyhrať, nech nerobia kompromisy.

Mnohí v USA, tvrdí konzervatívci, chcú rozšírenie NATO. Myslím si, že tieto rokovania by určite mali prebiehať, sú v záujme všetkých strán. Sprostredkovateľom by mohlo byť Turecko, OSN, alebo iné neutrálne krajiny. Musíme sa konečne dostať k rámcu, v ktorom budú obe strany hovoriť.

Potrebujeme, aby prezidenti Biden a Putin priamo hovorili telefonicky. Prečo nie? Toto je nebezpečný svet a mali by spolu hovoriť, nie iba ukazovať prstom a robiť pôsobivé mediálne vyhlásenia, ktoré sú mimoriadne nebezpečné.

 

Žitná: Povedali ste, že by mali rokovať. To je jedna, tá racionálna strana veci. Na druhej strane vidíme, že Ukrajina stále žiada nové a nové zbrane. Hovorí sa o tom, čo konkrétne, aký typ munície a techniky im budú západné štáty dodávať. Otázka ale je, koľko to stojí a kto to všetko zaplatí. Akú časť z toho zaplatí Ukrajina a ak to dostáva na úver, akým spôsobom to bude splácať vojnou takto zničená krajina?

Sachs: Samozrejme, sú tu obrovské náklady na to, že Ukrajina je ničená vojnou, sú to stovky miliárd dolárov, stovky tisíc životov, to sa v žiadnom prípade nepodarí rýchlo nahradiť. Spojené štáty platia väčšinu mesačných nákladov a aj v USA sú politici, ktorí hovoria, že je to veľa. USA by ten účet mohli aj naďalej platiť, nie je to až taká obrovská suma pre americkú ekonomiku, ale je to veľmi deštruktívne. USA boli takmer dvadsať rokov v Afganistane a čo dobré z toho vzišlo pre Afganistan? Nič! A čo dobré vyplynie z tohto pre Ukrajinu? Nič.

To, čo by sme mali hovoriť je: začnime rokovať. Poďme k rokovaciemu stolu. Podporíme vás, potrebujete suverenitu, bezpečnosť, stiahnutie ruských síl, ale musíme ubezpečiť Rusko, že keď opustia Ukrajinu, nerozšíri sa tam NATO. Lebo za týchto okolností Rusko z Ukrajiny neodíde, toto je veľmi jednoduchá skutočnosť.

Toto bol argument už po desaťročia. Západ sľúbil Gorbačovovi, že NATO sa neposunie ani o meter na východ. Medzitým sa NATO rozšírilo už o 14 krajín. G.W. Bush povedal, že NATO sa rozšíri aj na Ukrajinu a Putin povedal, neopovážte sa to urobiť. Toto je situácia, v ktorej sme.

Teraz si musíme uvedomiť, že obe strany si musia urobiť priestor. Ukrajina musí byť neutrálna a obe strany musia prestať rozširovať tento smrteľný konflikt.

 

Žitná: Česká republika má po minulotýždňových voľbách nového prezidenta. Generál Petr Pavel sa už vyjadril, že Ukrajina by mala vstúpiť do NATO, že tam patrí. Ako vnímate vy takéto vyjadrenia od politikov?

Sachs: Nuž, on je bývalý generál NATO, takže to nie je žiadne prekvapenie. Je to obrovská chyba. Nepovedie to k mieru, nepovedie to k bezpečnosti Ukrajiny, povedie to k pokračovaniu vojny a k eskalácii. Je to chyba.

 

Žitná: Jedna vec je, čo sa povie, a iná vec je, čo sa potom v skutočnosti stane. Pred chvíľou ste povedali, že Rusko bude musieť po mierových rokovaniach a dohodách odísť. Považujete za reálny scenár, že Rusko opustí Donbas a prihraničné územia, o ktoré sa bojuje už roky?

Sachs: Nemyslím si, že Rusko odíde z Krymu, ako som už povedal. Nemyslím si, že Rusko opustí celý Donbas. Podmienky ukončenia bojov budú súčasťou budúcich rokovaní o budúcnosti týchto regiónov. Spomeňme si na rok 2021: otázka, že Donbas bude súčasťou Ruska, nebola vôbec na stole. To, čo Rusko žiadalo, bolo, aby sa uplatnili Minské dohody 2, ktoré vyzývali na autonómiu Donbasu.

Od bývalej kancelárky Angely Merkelovej sme počuli, že „my sme v skutočnosti neplánovali dodržiavať Minské dohody“. Takže otázka budúcnosti Donbasu bude predmetom týchto rokovaní. Možno nedôjde k politickej dohode, možno to bude zamrznutý konflikt.

Možno žiadna strana nebude akceptovať žiadnu jasnú politickú dohodu napriek akceptácii základného princípu, že boje by mali skončiť, Ukrajina bude demilitarizovaná, NATO sa nerozšíri na Ukrajinu, zabíjanie a ničenie sa skončí.

Takže je veľa spôsobov, ako dosiahnuť úspech v rokovaniach – od prímeria až po plnú politickú dohodu. Riešenie môže byť niekde uprostred, ale aspoň to zabíjanie a deštrukcia sa môžu zastaviť. Rusko môže stiahnuť armádu, NATO by mohlo prestať s neustálym prísunom zbraní a na Ukrajinu a do Európy by sa mohol vrátiť mier.

 

Žitná: Opýtam sa ešte inak: aká je udržateľnosť ukrajinského hospodárstva, ak sa vojna neukončí a bude sa ďalej predlžovať?

Sachs: Z ekonomického hľadiska je ukrajinská ekonomika v kolapse. Vo vojne je ťažké to odhadnúť, ale konzervatívne odhady hovoria, že ukrajinská ekonomika poklesla minimálne o tretinu, ak nie ešte o viac. (Medzinárodný menový fond naopak predpokladá, že ruská ekonomika v roku 2023 dokonca porastie.)

Toto je pre ukrajinskú ekonomiku, pre každodenný život, pre celú spoločnosť devastujúce. Ľudia žijú bez elektriny, milióny ľudí opustili Ukrajinu, celé mestá sú zničené, ale stále sa hovorí len o ďalšom pokračovaní vojny. Toto nie je dobré, my potrebujeme iný prístup.

 

Žitná: Vojna pokračuje, možno bude pokračovať ešte nejaký čas. Čo čaká EÚ, ak sa táto vojna neukončí v nejakom dohľadnom čase?

Sachs: Európa samotná trpí. Trpí ekonomicky, veľmi vážne. Bude to veľmi ťažký rok a ťažkosti budú pokračovať. Politické a sociálne následky budú veľmi jasné. Následky militarizácie, napríklad pre Nemecko, a ani pre celú Európu nebudú dobré. Dúfam, že sa nenaplnia tvrdé slová, ktoré povedal nemecký minister zahraničných vecí. Cesta k mieru prostredníctvom vojny a zbraní nie je reálna odpoveď, my potrebujeme politické riešenie. Potrebujeme pokoj zbraní, prímerie, týmto smerom musíme ísť. Toto je potrebné aj pre dobro Európy.

Každý hovorí o veciach čiernobielo: Ukrajina vyhrá, Rusko bude porazené. Ale takéto zjednodušené videnie sveta spôsobuje pokračovanie vojny, pokračovanie eskalácie a napätia. Znamená, že nemáme praktické riešenia.

 

Žitná: Povedali ste veľmi jasne slová o čiernobielom videní. Videli sme lídrov EÚ v Kyjeve u Volodymyra Zelenského, počuli sme sľuby, ktoré mu dali. Myslíte si, že toto je cesta ako sa dopracovať ku koncu tohto konfliktu?

Sachs: To, čo sa deje v Európe, je veľmi zvláštne. Najväčšími zástancami vojny sa stali diplomati. A generáli (nie všetci, ale väčšina) nám hovoria, že na bojisku neexistuje žiadne riešenie.

Náš top generál Mark Milley, predseda zboru náčelníkov štábu, bývalý poradca Angely Merkelovej hovorí, že na bojisku nie je možné vyhrať, ale diplomati, ako je minister zahraničných vecí Nemecka, alebo predstavitelia EÚ hovoria, že treba viac zbraní. Toto je situácia, ktorá je hore nohami. My potrebujeme, aby nám diplomati pripomínali, že problémy sa musia riešiť cez diplomaciu. To je to, čo potrebujeme. Ja chcem počuť viac diplomatov v Európe, ktorí budú hovoriť o diplomacii.

Toľko stiahnutý rozhovor Anky Žitnej s profesorom Jeffreym Sachsom. Ale vlastne, možno až tak nevadí, že posolstvo Jeffreyho Sachsa sa nedostalo k mnohým slovenským divákom. Je totiž dosť možné, že ani jeho odhad situácie nie je správny, ale že aj on je ešte príliš deformovaný západným pohľadom na vec.

Ak totiž Sachs hovorí, že riešením je dohoda a sľub Západu Rusku, že Ukrajina ostane neutrálna, tak je otázkou, či takáto dohoda je vôbec reálna. Západ doposiaľ porušil všetky sľuby, všetky tabu, všetky červené čiary, a preto je veľmi otázne, či Rusko bude vôbec ešte niekedy veriť čomukoľvek, čo by Západ bol ochotný sľúbiť.

A teda, či nie je v skutočnosti (okrem jadrového armagedonu) možný iba jeden jediný výsledok tejto vojny: úplná porážka banderovskej americkej kolónie a navrátenie historicky a etnicky ruskojazyčnej časti Ukrajiny do ruského sveta.

Jeffrey Sachs (* 5. november 1954, Detroit, USA) je popredný americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora. V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN. Je autorom mnohých významných diel, kde riešil otázky týkajúce sa najmä hospodárskeho rastu, udržateľnosti životného prostredia, oddlženia rozvojových krajín, redukcie chudoby a globalizácie.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:35

Protesty vo Francúzsku by mohli mať vplyv na plány nadchádzajúcej štátnej návštevy britského kráľa Karola III. v priebehu budúceho týždňa. V stredu to uviedol zdroj z Buckinghamského paláca.

13:34

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil v stredu po stretnutí so svojím japonským náprotivkom Fumiom Kišidom čínsko-ruskú alianciu za nebezpečnú.

13:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívil pozície ukrajinskej armády blízko mesta Bachmut, ktoré sa nachádza na východnej frontovej línii.

13:32

Začlenenie štátov západného Balkánu by posilnilo Európsku úniu, čo by bolo obrovskou pomocou pri riešení súčasných problémov. Maďarsko preto vyzýva na výrazné urýchlenie prístupového procesu, vyhlásil v stredu v Sarajeve šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

13:15

Nemecký futbalista Mesut Özil ukončil kariéru. Člen víťazného tímu z MS 2014 to oznámil v stredu na sociálnych sieťach.

12:58

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) postupne začína účinkovať v boji proti vysokej inflácii. Uviedla to v stredu prezidentka ECB Christine Lagardová.

12:37

Zastropovanie cien potravín je zavádzaním ľudí a len ďalším populistickým ťahom. Uviedla to opozičná strana SaS v súvislosti s dohodou o zastropovaní cien vybraných potravín, ktorú agrorezort a obchodné reťazce uzatvorili 17. marca.

12:36

Na plnenie daňových povinností na Slovensku musia myslieť aj občania Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku zamestnali. Aj v ich prípade totiž vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022.

12:33

Pápež František naliehal na svojej týždennej audiencii na lepšiu ochranu vody. Spravil tak v deň, keď sa v New Yorku začína veľká konferencia zameraná na túto tému.

12:26

Vláda v stredu schválila novelu Trestného zákona, ktorá má byť najväčšia od rekodifikácie v roku 2005. Právna norma má zmodernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju smerom k jej európskym základom.

11:52

Slováci obmedzia pri nedostatku financií predovšetkým nákupy oblečenia a výdavky za zábavu a kultúru, alebo sa vzdajú dovolenky. Využívajú skôr úspory, na pôžičky sa spoliehajú len minimálne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

11:45

Británia obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine.

11:36

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

11:23

Severná Kórea vypálila smerom do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu, oznámila juhokórejská armáda. Došlo k tomu v čase, keď Spojené štáty a Južná Kórea usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia.

11:07

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia: Na D1 smerom do Bratislavy sa prevrátil kamión, dopravu odkláňajú

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy, na kilometri 31, sa prevrátil kamión. Blokované sú všetky tri jazdné pruhy, kamión zároveň zasahuje aj do ľavého jazdného pruhu v protismere. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti "K zraneniu osôb nedošlo. Alkohol u vodiča vykonanou dychovou…

Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Novelu Trestného zákona, ktorá kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog, restoratívnu justíciu či harmonizáciu trestných sadzieb, schválila vláda na svojom stredajšom zasadnutí. Návrh z dielne rezortu spravodlivosti tak smeruje do parlamentu. Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona…

Ďalšie Hershove odhalenia. Verzii západných médií nastavil zrkadlo

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Americký novinár Seymour Hersh zverejnil druhú časť svojho vyšetrovania bombardovania Nord Streams Pripomeňme, že v prvej časti uviedol, že výbušniny pod plynovod nastražili americkí potápači pod zámienkou cvičení NATO a aktivovali ich Nóri. Celú vec údajne schválil sám Biden. V druhej časti trvá na…

Prekvapivé? Šokujúci prieskum a znepokojujúce mediálne ticho

0 icon

Praha 22. marca 2023 (HSP/sosp/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Problém mají média s výsledky, nikoli s metodou. Od zveřejnění reprezentativního průzkumu uběhlo už pár dní a veřejná debata se místo omezování svobody projevu, které pociťuje většina českých obyvatel, překvapivě stočila k důvěryhodnosti agentur, jejich metodik a výsledků. Než u SANEPu,…

Víťazstvo holandskej farmárskej strany je varovaním pre zelené hnutie

0 icon

Amsterdam 22. marca 2023 (HSP/unherd/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Minulý týždeň sa holandskí voliči zúčastnili na voľbách do krajinských rád a Senátu. Teraz sú k dispozícii úplné výsledky, z ktorých vyplýva, že populistické Hnutie farmárov a občanov (BBB) dosiahlo ešte väčšie víťazstvo, ako sa očakávalo, informuje UnHerd So ziskom viac ako 19…

Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu…

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti západné krajiny postavia k zatykaču ICC na Putina? Zamýšľa sa  PÉTER G FEHÉR pre Magyar Hírlap Som celkom zvedavý, čo sa stane, ak si po…

Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

0 icon

Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Výcvik ukrajinských ozbrojených síl (UAF) na území Slovenska bude v rámci Asistenčnej misie Európskej únie (EUMAM UA) pokračovať aj v roku 2023. Vyvíjať sa má v závislosti od potrieb Ukrajiny. Vyplýva to zo správy o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového…

Čo sa teraz deje v Artemovsku? Rusi mali dosiahnuť značný úspech

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Libkos)   Čo sa teraz deje v Artemovsku? Objavili sa informácie, že závod AZOM je pod ruskou kontrolou. Je to pravda? Väčšina závodu bola vyčistená, ale ešte nie úplne, tvrdí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. "Naša armáda postupuje ďalej. Útoky prichádzajú zo severu a juhu.…

Proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom Markušom odročili na neurčito

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Okresný súd (OS) Bratislava III odročil proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom M. na neurčito. Vypočutá by mala byť znalkyňa, ktorá v stredu ospravedlnila svoju neúčasť. Jozef M. čelí obžalobe podanej pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.…

SaS: Ďalšie populistické opatrenie tejto vlády

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Začiatkom týždňa začala platiť dohoda medzi rezortom pôdohospodárstva a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) to však nie je nič iné, ako len ďalšie populistické opatrenie tejto vlády. Pri pohľade na výber potravín, ktorým nebudú tri…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali