Čo stojí za stretnutím v Helsinkách a návšteve amerického ministra obrany Mattisa v Ázii?

Washington 1. júla 2018 (HSP/regnum.ru/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

 

Portál regnum publikoval zaujímavý pohľad na pripravované stretnutie prezidentov Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, ktoré dáva do súvislosti s návštevou amerického ministra obrany Jamesa Mattisa v Ázii.

Na snímke americký minister obrany James Mattis

Podľa autora Vladimíra Pavlenka tieto dve stretnutia vyvolávajú svojou prepojenosťou záujem všetkých odborníkov. Stretnutie oboch prezidentov Putina i Trumpa sa má uskutočniť 16. 7. 2018 v Helsinkách a je potrebné uviesť, že Američania pri tomto stretnutí súhlasili s viacerými kompromismi.

Americké elity, ktoré sa stavajú k Trumpovi negatívne, vnímajú Helsinki ako miesto stretnutia s rozpakmi. Stretnutie sa podľa nich malo uskutočniť vo Viedni, ktorá je symbolickou základňou Západu. V Helsinkách sa už v roku 1975 podpísali predstavitelia 35 štátov záverečnú dohodu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe. Podpis tejto dohody, prijatý v čase, kedy boli Američania konfrontovaní porážkou vo Vietname znamenal výrazný krok v znižovaní napätia na medzinárodnej scéne a je považovaný za diplomatické víťazstvo ZSSR. Tento fakt vnímajú protitrumpovské elity veľmi rozporuplne a ostro proti Helsinkám protestujú. Dokonca sa objavili aj hlasy, že Fínsko kedysi tvorilo guberniu Ruska a kvôli spomenutým dôvodom nemali Američania súhlasiť so stretnutím oboch prezidentov v Helsinkách, ale mali nástojiť na stretnutí na inom mieste.

Protitrumpovské elity si všímajú aj ďalšiu podľa nich nevhodnú Trumpovu ústretovosť voči Rusku. Ešte pred návštevou Trumpovho poradcu Johna Boltona v USA, Trump šokoval protitrumpovské elity s návrhom „Veľkej Sedmičke“, podľa ktorého by tieto štáty mali súhlasiť s návratom Ruska do svojej zostavy a znova obnoviť spoločenstvo G8. Nakoľko je účasť v G8 zaujímavá pre Rusko, je druhá vec, ruský prezident Vladimír Putin už uviedol, že „Rusko nikam neodišlo, partneri z G7 sú vítaní v Moskve“, čo jednoznačne potvrdzuje, že Rusko veľký záujem o návrat do G8 nevykazuje a preorientovalo sa zo západu smerom na východ.

Washington však svojím návrhom preukázal, že v rámci vytvárania s Moskvou je pripravený k vyostreniu vzťahov so svojimi partnermi v EÚ a NATO. Zaujímavé je aj to, že európske krajiny čoraz odvážnejšie odmietajú politiku amerických sankcií a Nemci majú obrovský záujem o zásobovanie plynom a ropou pomocou Nord Stream 2.

V daných súvislostiach netreba zabúdať ani na Trumpove aktivity v Sýrii. Trump sa tvári, že si želá reguláciu sýrskej krízy, ktorá by umožnila Američanom z krajiny stiahnuť svoje jednotky, pričom toto územie sa má dostať pod kontrolu Asadových síl. Či ovplyvňujú amerického prezidenta aj turecké a iránske faktory je otázne, Američania však začali vystupovať konštruktívne aj k otázke teritorálnej celistvosti Sýrie. O určitej americkej zmene kurzu svedčí aj skutočnosť, že Američania prestali podporovať proamerické skupiny na juhozápade Sýrie, pád týchto nárazníkových zón v Deraa, Kuneitre či Suveide je však problémom pre Izrael, ktorý sa obáva prípadného posilňovania iránskeho vplyvu na izraelských hraniciach.

Americké ústupky nevznikali „na zelenej lúke“. Moskva preukázala veľkú dávku diplomatických skúseností a flexibilitu. Putinovi sa podarilo vyhnúť pasci v podobe masívneho iránsko-izraelského konfliktu, pretože ak by sa tento konflikt na území Sýrie rozhorel, prinieslo by to zo sebou novú vlnu polarizácie vzťahov medzi Ruskom a USA. Úspešné výsledky ruskej politiky (Rusi splnili všetky svoje geopolitické ciele, Asad sa udržal) by sa v prípade polarizácie medzi oboma veľmocami Ruskom a USA značne devalvovali.

Májové dohody Vladimíra Putina a Benjamina Netanjahua tiež znížili napätie na Blízkom východe a zdá sa, že práve na základe rusko-izraelskej dohody, ruský prezident prezentoval iniciatívu vyviesť zo Sýrie všetky cudzie vojská, čo sa však veľmi Teheránu nepáči. Na druhej strane Tel Aviv, ktorý má veľký vplyv na Trumpa – aj oficiálne aj neformálne, takisto prekvapil americké elity a spôsobil svojím dialógom s Moskvou na americkej politickej scéne značné turbulencie. Trump presadzuje svoje politické vízie a zastaviť Trumpa nedokáže ani americký Kongres, ani špeciálny prokurátor Mueller a ani lobisti niektorých nadnárodných skupín, ktorí majú evidentní záujem na raste napätia medzi Ruskom a USA.

Dnes sa stretávame s  prejavmi americkej demonštrácie sily voči EÚ a európskym elitám. Viacerí lídri EÚ, úzko spojení s proamerickými protitrumpovskými elitami už vyjadrili takisto svoje znepokojenie s rusko-americkým stretnutím v Helsinkách a problémom sa ukazuje byť aj zvyšovanie napätia medzi Izraelom a lídrami EÚ, dôvodom je reakcia európskych elít na americké odstúpenie od Jadrovej dohody s Iránom a existujúce  turbulencie vo vzťahoch EÚ – Izrael.

Symbolicky a geopoliticky je pripravované stretnutie v Helsinkách úzko prepojené so singapurským stretnutím Trumpa so severokórejským Lídrom Kim Čong Unom, ktoré sa uskutočnilo dňa 12. 6. 2018, kedy navštívil americký minister obrany James Mattis Čínu, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom a v rámci svojho turné navštívil aj Južnú Kóreu, kde rokoval s juhokórejským ministrom obrany Song Yong Mu. V Moskve prijal Johna Boltona ruský prezident Vladimír Putin.

Peking vyslal jednoznačný signál voči Washingtonu, že Čína nie je ochotná k žiadnym kompromisom ohľadne zvrchovanosti a územnej celistvosti svojho územia. Tento signál sa týka sporných Spratlreyových ostrovov v Juhočínskom mori. Mattis takisto prisľúbil, že USA spustí mechanizmy zvyšovania právomocí velenia ozbrojených síl Južnej Kórei. V prípade posledných udalostí na Kórejskom polostrove sme tak vlastne svedkami skutočnosti v ktorej Američania implementujú do praxe návrhy rusko – čínskej „cestovnej mapy“ regulácie napätej situácie na Kórejskom polostrove.

 

Akých udalosti sme vlastne svedkami?

Situácia čoraz viac pripomína vzťahy v globálnom geopolitickom trojuholníku Moskva-Peking-Washington z roku 1972, kedy americký prezident Richard Nixon navštívil Moskvu i Peking a využil problémy, ktoré medzi sebou mali Rusko a Čína. Američania využili napäté vzťahy medzi Ruskom a Čínou a Henry Kissinger získal cenné diplomatické víťazstvo. So ZSSR Američania uzavreli dohody v sfére kontroly strategických raketových zbraní a s Čínou Američania postupne vytvorili protisovietsku alianciu, ktorá zohrala dôležitú úlohu aj v sovietskom neúspechu v Afganistane.

História sa opakuje a dnes sme svedkami pokusu Američanov zopakovať vo vzťahu k Rusku a Číne podobný scenár. Stretnutie Trumpa s Kim Čong Umom a s Vladimírom Putinom možno vnímať ako americkú snahu nájsť medzeru v rusko-čínskych vzťahoch, pretože globálny trojuholník často funguje v schéme 2:1, kedy prehráva strana, ktorá je osamotená, triumvirát nikdy netrvá dlho.

Američania dnes postupujú podobne ako v 70. rokoch a pokúšajú sa rozohrať svoje diplomatické aktivity aj proti Mosvke a Pekingu.  Snažia sa Moskvu zatiahnuť do voľby rozhodnúť sa medzi Washingtonom a Pekingom a Peking do voľby rozhodnúť sa medzi Washingtonom a Moskvou. Washington dúfa, že sa mu podarí tieto diplomahtické manévre pretaviť aj do reálnej politiky. Uvedená schéma nie je dostatočne plastická a je značne zjednodušená, principiálne však pre vysvetlenie situácie postačuje. Obrazne povedané, Washington ponúka  Moskve aj Pekingu zvoliť si medzi „cukrom a bičom“ a rovnako ako v 70.rokoch Američania dúfajú, že sa im podarí spustiť proces konfrontizácie medzi Moskvou a Pekingom.

Aké sú možnosti Moskvy a Pekingu reagovať na manévrovanie Washingtonu? Odlišuje sa dnešná situácia od situácie v 70. rokoch, kedy medzi Pekingom a Moskvou naozaj existovali vážne rozpory, z čoho ťažili USA?

V 70. rokoch existovali vážne ideologické rozpory, medzi ZSSR a Čínou, takisto existovalo nebezpečenstvo vojensko-politickej konfrontácie medzi Ruskom a Čínou (sovietsko-čínsky konflikt na rieke Ussuri v roku 1969). Aj na Kórejskom polostrove Pchonjang lavíroval medzi Moskvou a Pekingom, pričom sa nakoniec priklonil k Pekingu, Soul sa nachádzal pod tvrdým americkým protektorátom, krajinu riadili proamerickí diktátori. Potenciál  juhokórejského režimu udržiavať vzťahy s Čínou a ZSSR bol takmer nulový.

Všetky diely dokumentu Dondský konflikt:

Damanský konflikt 1.diel

 

Damanský konflikt 2.diel

 

Damanský konflikt 3.diel

 

Dnes vyzerá situácia úplne inak. Peking i Moskva dobre chápu význam a podstatu taktických inovácii  v americkej politike a je zrejmé, že trojuholník 2:1 sa ďalej vyvíja nie tak, ako by si Američania predstavovali. Preto aj Američania rozohrali svoje diplomatické aktivity. Soul má dnes podstatne voľnejšiu pozíciu ako v 70. rokoch a americký tlak na krajinu nie je až tak markantný, pričom konfrontačný charakter vzťahov medzi Pchonjangom a Soulom sa vytráca. Pchonjang sa aj naďalej nachádza pod vplyvom Číny.

Američania vedú hybridnú vojnu voči Rusku i Číne. Voči Rusku vedú Američania túto vojnu oveľa tvrdšie ako voči Číne. Rusko a Čína v tejto hybridnej vojne neprerušili kontakty s Američanmi, na druhej strane koordinujú svoje aktivity s cieľom nedopustiť sa rovnakej chyby ako v 70. rokoch a neumožniť Američanom spustiť proces konfrontácie medzi Moskvou a Pekingom.

Rusko má rovnako možnosti ovplyvňovať situáciu USA pomocou dilemy stojacej pred americkými elitami. Tie sa musia rozhodnúť medzi Izraelom a Európou. Cynici tvrdia, že USA je len taký veľký pes na izraelskom vodítku, takže USA vždy budú zastupovať záujmy Izraela, stratiť EÚ však Američania nemôžu, pretože ak sa k Rusku a Číne pridá aj EÚ, bude to znamenať pre USA vážnu geopolitickú porážku. Preto silnie tlak USA voči Európe a Američania sa veľmi snažia EÚ ovládnuť podobne ako Latinskú Ameriku. Európa sa samozrejme bráni, americké sankcie či už v súvislosti s Iránom, alebo Ruskom sú pre EÚ nesmierne nevýhodné. Napätie v trojuholníku USA – Izrael – EÚ dokázateľne existuje a pravdepodobne sa bude aj naďalej prehlbovať. Európa však má ten problém, že časť európskych elít funguje ako 5. kolóna a zastupuje záujmy USA, ktoré sú v rozpore so záujmami ich materských krajín.

Čína rieši svoje geopolitické úlohy na Kórejskom polostrove a v Juhočínskom mori. Pokiaľ Rusko je geopolitický protipól USA, Čína predstavuje geoekonomický protipól USA. Sýria, Ukrajina, Juhočínske more, Taiwan sú miestami konfrontácie trojuholníka Rusko – USA – Čína, pričom americké aktivity zapríčinili, že Rusko a Čína sa podporujú a vhodne dopĺňajú.

Trojuholník ostáva trojuholníkom  aj napriek americkým snahám snažiť sa tento trojuholník otáčať tak, aby to Američanom vyhovovalo. Američania vyvíjajú aktivity s cieľom oslabiť vzťahy medzi Ruskom a Čínou, úlohou Ruska a Číny je zaťahovať Američanov čoraz hlbšie do „Veľkej geopolitickej hry“, ktorá Američanov vyčerpáva a v ktorej ťahajú za kratší koniec.

Súčasný status quo medzi Ruskom a USA s účasťou Izraela na Západe a status quo medzi Čínou a USA s uzlom na Kórejskom polostrove je zárukou globálnej stability. No len v prípade rusko-čínskej spolupráce, v opačnom prípade sa staneme svedkami súčtu niekoľkých destabilizačných faktorov, ktoré sa môžu negatívne prejaviť na medzinárodnej scéne. Ukazuje sa, že súčasná globálna situácia pripomína natiahnutú strunu, ktorý môže prasknúť každú chvíľu. Proces bifurkácie je už tesne pred dverami a úspešne z tejto situácie vyjde ten, kto má najpevnejšie nervy.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľuboš Ferus by sa mal v septembri postaviť pred dva rôzne súdy v jeden deň

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ľuboš F., považovaný za bývalého bosa nitrianskeho podsvetia, sa opätovne postaví pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Ako vyplýva z rozpisu činnosti ŠTS, hlavné pojednávanie s ním a ďalším obžalovaným je naplánované na pracovisku Banská Bystrica na 16. septembra "Prokurátor Úradu špeciálnej…

Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Dnes bude na území Slovenska prevažne veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sa postupne môžu vyskytnúť prehánky, dážď, miestami búrky, ktoré môžu byť aj intenzívne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 22 až 28, v Above…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári. Minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20 policajtov…

Naď: „Do zahraničných operácií budú chodiť iba vojaci očkovaní proti COVID-19.“ Nepovinné očkovanie zaradili do povinnej očkovacej schémy

0 icon

Bratislava/Nikózia 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Rezort obrany doplnil vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete. Pre médiá to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) „Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a…

Slávna nemecká speváčka Nena upadla do nemilosti: „Burcuje“ občanov proti korona opatreniam

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Patrí k najúspešnejším speváčkam nemeckej hudobnej histórie. Predalo sa už viac ako 25 miliónov jej hudobných nosičov. Je aj úspešnou skladateľkou a herečkou. Jej obrovská popularita, ktorá sa rýchlo šírila aj do zahraničia, sa začala v roku 1983 hitom 99 Luftballons. Nena…

Generálny štrajk na Slovensku? Nespokojnosť občanov s opatreniami vlády sa stupňuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian,Facebook)   Víkendové rokovanie parlamentu, ktoré prijalo kontroverzný zákon zvýhodňujúci zaočkovaných, malo dozvuky. Skupina tisíc až tisícpäťsto protestujúcich protestovala proti prijatiu tohto zákona pred Prezidentským palácom, zrejme v snahe zabrániť jeho podpísaniu Bohužiaľ, v čase protestov bol zákon už dávno podpísaný - prezidentka ho podpísala…

„Pyrrhovo víťazstvo Ruska.“ Bývalý dánsky politik chce použiť Nord Stream 2 proti Moskve

0 icon

Kodaň 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Dmitrij Leltschuk)   Bývalý dánsky minister zahraničia Uffe Ellemannn-Jensen vyzval západné krajiny, aby využili všetky dostupné prostriedky, aby zmenili plynovod Nord Stream 2 v "Pyrrhovo víťazstvo Moskvy" Bývalý minister priznal, že plynovod je takmer hotový, a to nehľadiac na prieťahy kvôli sankciám. Jedným z faktorov, ktoré…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Bieloruský prezident Lukašenko poveril premiéra, aby poslal Tichanovskej balíček so sušienkami

0 icon

Minsk 31. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Shelega/BelTA Pool Photo via AP)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko poveril premiéra Romana Golovčenka, aby opozičnej političke Svetlane Tichanovskej poslal niekoľko balení sušienok V stredu ráno sa s ňou v Bielom dome stretol americký prezident Joe Biden. Tichanovská požiadala prezidenta, aby podporil "nenásilný prechod k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali