Čo stojí za stretnutím v Helsinkách a návšteve amerického ministra obrany Mattisa v Ázii?

Washington 1. júla 2018 (HSP/regnum.ru/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

 

Portál regnum publikoval zaujímavý pohľad na pripravované stretnutie prezidentov Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách, ktoré dáva do súvislosti s návštevou amerického ministra obrany Jamesa Mattisa v Ázii.

Na snímke americký minister obrany James Mattis

Podľa autora Vladimíra Pavlenka tieto dve stretnutia vyvolávajú svojou prepojenosťou záujem všetkých odborníkov. Stretnutie oboch prezidentov Putina i Trumpa sa má uskutočniť 16. 7. 2018 v Helsinkách a je potrebné uviesť, že Američania pri tomto stretnutí súhlasili s viacerými kompromismi.

Americké elity, ktoré sa stavajú k Trumpovi negatívne, vnímajú Helsinki ako miesto stretnutia s rozpakmi. Stretnutie sa podľa nich malo uskutočniť vo Viedni, ktorá je symbolickou základňou Západu. V Helsinkách sa už v roku 1975 podpísali predstavitelia 35 štátov záverečnú dohodu Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe. Podpis tejto dohody, prijatý v čase, kedy boli Američania konfrontovaní porážkou vo Vietname znamenal výrazný krok v znižovaní napätia na medzinárodnej scéne a je považovaný za diplomatické víťazstvo ZSSR. Tento fakt vnímajú protitrumpovské elity veľmi rozporuplne a ostro proti Helsinkám protestujú. Dokonca sa objavili aj hlasy, že Fínsko kedysi tvorilo guberniu Ruska a kvôli spomenutým dôvodom nemali Američania súhlasiť so stretnutím oboch prezidentov v Helsinkách, ale mali nástojiť na stretnutí na inom mieste.

Protitrumpovské elity si všímajú aj ďalšiu podľa nich nevhodnú Trumpovu ústretovosť voči Rusku. Ešte pred návštevou Trumpovho poradcu Johna Boltona v USA, Trump šokoval protitrumpovské elity s návrhom “Veľkej Sedmičke”, podľa ktorého by tieto štáty mali súhlasiť s návratom Ruska do svojej zostavy a znova obnoviť spoločenstvo G8. Nakoľko je účasť v G8 zaujímavá pre Rusko, je druhá vec, ruský prezident Vladimír Putin už uviedol, že “Rusko nikam neodišlo, partneri z G7 sú vítaní v Moskve”, čo jednoznačne potvrdzuje, že Rusko veľký záujem o návrat do G8 nevykazuje a preorientovalo sa zo západu smerom na východ.

Washington však svojím návrhom preukázal, že v rámci vytvárania s Moskvou je pripravený k vyostreniu vzťahov so svojimi partnermi v EÚ a NATO. Zaujímavé je aj to, že európske krajiny čoraz odvážnejšie odmietajú politiku amerických sankcií a Nemci majú obrovský záujem o zásobovanie plynom a ropou pomocou Nord Stream 2.

V daných súvislostiach netreba zabúdať ani na Trumpove aktivity v Sýrii. Trump sa tvári, že si želá reguláciu sýrskej krízy, ktorá by umožnila Američanom z krajiny stiahnuť svoje jednotky, pričom toto územie sa má dostať pod kontrolu Asadových síl. Či ovplyvňujú amerického prezidenta aj turecké a iránske faktory je otázne, Američania však začali vystupovať konštruktívne aj k otázke teritorálnej celistvosti Sýrie. O určitej americkej zmene kurzu svedčí aj skutočnosť, že Američania prestali podporovať proamerické skupiny na juhozápade Sýrie, pád týchto nárazníkových zón v Deraa, Kuneitre či Suveide je však problémom pre Izrael, ktorý sa obáva prípadného posilňovania iránskeho vplyvu na izraelských hraniciach.

Americké ústupky nevznikali “na zelenej lúke”. Moskva preukázala veľkú dávku diplomatických skúseností a flexibilitu. Putinovi sa podarilo vyhnúť pasci v podobe masívneho iránsko-izraelského konfliktu, pretože ak by sa tento konflikt na území Sýrie rozhorel, prinieslo by to zo sebou novú vlnu polarizácie vzťahov medzi Ruskom a USA. Úspešné výsledky ruskej politiky (Rusi splnili všetky svoje geopolitické ciele, Asad sa udržal) by sa v prípade polarizácie medzi oboma veľmocami Ruskom a USA značne devalvovali.

Májové dohody Vladimíra Putina a Benjamina Netanjahua tiež znížili napätie na Blízkom východe a zdá sa, že práve na základe rusko-izraelskej dohody, ruský prezident prezentoval iniciatívu vyviesť zo Sýrie všetky cudzie vojská, čo sa však veľmi Teheránu nepáči. Na druhej strane Tel Aviv, ktorý má veľký vplyv na Trumpa – aj oficiálne aj neformálne, takisto prekvapil americké elity a spôsobil svojím dialógom s Moskvou na americkej politickej scéne značné turbulencie. Trump presadzuje svoje politické vízie a zastaviť Trumpa nedokáže ani americký Kongres, ani špeciálny prokurátor Mueller a ani lobisti niektorých nadnárodných skupín, ktorí majú evidentní záujem na raste napätia medzi Ruskom a USA.

Dnes sa stretávame s  prejavmi americkej demonštrácie sily voči EÚ a európskym elitám. Viacerí lídri EÚ, úzko spojení s proamerickými protitrumpovskými elitami už vyjadrili takisto svoje znepokojenie s rusko-americkým stretnutím v Helsinkách a problémom sa ukazuje byť aj zvyšovanie napätia medzi Izraelom a lídrami EÚ, dôvodom je reakcia európskych elít na americké odstúpenie od Jadrovej dohody s Iránom a existujúce  turbulencie vo vzťahoch EÚ – Izrael.

Symbolicky a geopoliticky je pripravované stretnutie v Helsinkách úzko prepojené so singapurským stretnutím Trumpa so severokórejským Lídrom Kim Čong Unom, ktoré sa uskutočnilo dňa 12. 6. 2018, kedy navštívil americký minister obrany James Mattis Čínu, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-Pchingom a v rámci svojho turné navštívil aj Južnú Kóreu, kde rokoval s juhokórejským ministrom obrany Song Yong Mu. V Moskve prijal Johna Boltona ruský prezident Vladimír Putin.

Peking vyslal jednoznačný signál voči Washingtonu, že Čína nie je ochotná k žiadnym kompromisom ohľadne zvrchovanosti a územnej celistvosti svojho územia. Tento signál sa týka sporných Spratlreyových ostrovov v Juhočínskom mori. Mattis takisto prisľúbil, že USA spustí mechanizmy zvyšovania právomocí velenia ozbrojených síl Južnej Kórei. V prípade posledných udalostí na Kórejskom polostrove sme tak vlastne svedkami skutočnosti v ktorej Američania implementujú do praxe návrhy rusko – čínskej “cestovnej mapy” regulácie napätej situácie na Kórejskom polostrove.

 

Akých udalosti sme vlastne svedkami?

Situácia čoraz viac pripomína vzťahy v globálnom geopolitickom trojuholníku Moskva-Peking-Washington z roku 1972, kedy americký prezident Richard Nixon navštívil Moskvu i Peking a využil problémy, ktoré medzi sebou mali Rusko a Čína. Američania využili napäté vzťahy medzi Ruskom a Čínou a Henry Kissinger získal cenné diplomatické víťazstvo. So ZSSR Američania uzavreli dohody v sfére kontroly strategických raketových zbraní a s Čínou Američania postupne vytvorili protisovietsku alianciu, ktorá zohrala dôležitú úlohu aj v sovietskom neúspechu v Afganistane.

História sa opakuje a dnes sme svedkami pokusu Američanov zopakovať vo vzťahu k Rusku a Číne podobný scenár. Stretnutie Trumpa s Kim Čong Umom a s Vladimírom Putinom možno vnímať ako americkú snahu nájsť medzeru v rusko-čínskych vzťahoch, pretože globálny trojuholník často funguje v schéme 2:1, kedy prehráva strana, ktorá je osamotená, triumvirát nikdy netrvá dlho.

Američania dnes postupujú podobne ako v 70. rokoch a pokúšajú sa rozohrať svoje diplomatické aktivity aj proti Mosvke a Pekingu.  Snažia sa Moskvu zatiahnuť do voľby rozhodnúť sa medzi Washingtonom a Pekingom a Peking do voľby rozhodnúť sa medzi Washingtonom a Moskvou. Washington dúfa, že sa mu podarí tieto diplomahtické manévre pretaviť aj do reálnej politiky. Uvedená schéma nie je dostatočne plastická a je značne zjednodušená, principiálne však pre vysvetlenie situácie postačuje. Obrazne povedané, Washington ponúka  Moskve aj Pekingu zvoliť si medzi “cukrom a bičom” a rovnako ako v 70.rokoch Američania dúfajú, že sa im podarí spustiť proces konfrontizácie medzi Moskvou a Pekingom.

Aké sú možnosti Moskvy a Pekingu reagovať na manévrovanie Washingtonu? Odlišuje sa dnešná situácia od situácie v 70. rokoch, kedy medzi Pekingom a Moskvou naozaj existovali vážne rozpory, z čoho ťažili USA?

V 70. rokoch existovali vážne ideologické rozpory, medzi ZSSR a Čínou, takisto existovalo nebezpečenstvo vojensko-politickej konfrontácie medzi Ruskom a Čínou (sovietsko-čínsky konflikt na rieke Ussuri v roku 1969). Aj na Kórejskom polostrove Pchonjang lavíroval medzi Moskvou a Pekingom, pričom sa nakoniec priklonil k Pekingu, Soul sa nachádzal pod tvrdým americkým protektorátom, krajinu riadili proamerickí diktátori. Potenciál  juhokórejského režimu udržiavať vzťahy s Čínou a ZSSR bol takmer nulový.

Všetky diely dokumentu Dondský konflikt:

Damanský konflikt 1.diel

 

Damanský konflikt 2.diel

 

Damanský konflikt 3.diel

 

Dnes vyzerá situácia úplne inak. Peking i Moskva dobre chápu význam a podstatu taktických inovácii  v americkej politike a je zrejmé, že trojuholník 2:1 sa ďalej vyvíja nie tak, ako by si Američania predstavovali. Preto aj Američania rozohrali svoje diplomatické aktivity. Soul má dnes podstatne voľnejšiu pozíciu ako v 70. rokoch a americký tlak na krajinu nie je až tak markantný, pričom konfrontačný charakter vzťahov medzi Pchonjangom a Soulom sa vytráca. Pchonjang sa aj naďalej nachádza pod vplyvom Číny.

Američania vedú hybridnú vojnu voči Rusku i Číne. Voči Rusku vedú Američania túto vojnu oveľa tvrdšie ako voči Číne. Rusko a Čína v tejto hybridnej vojne neprerušili kontakty s Američanmi, na druhej strane koordinujú svoje aktivity s cieľom nedopustiť sa rovnakej chyby ako v 70. rokoch a neumožniť Američanom spustiť proces konfrontácie medzi Moskvou a Pekingom.

Rusko má rovnako možnosti ovplyvňovať situáciu USA pomocou dilemy stojacej pred americkými elitami. Tie sa musia rozhodnúť medzi Izraelom a Európou. Cynici tvrdia, že USA je len taký veľký pes na izraelskom vodítku, takže USA vždy budú zastupovať záujmy Izraela, stratiť EÚ však Američania nemôžu, pretože ak sa k Rusku a Číne pridá aj EÚ, bude to znamenať pre USA vážnu geopolitickú porážku. Preto silnie tlak USA voči Európe a Američania sa veľmi snažia EÚ ovládnuť podobne ako Latinskú Ameriku. Európa sa samozrejme bráni, americké sankcie či už v súvislosti s Iránom, alebo Ruskom sú pre EÚ nesmierne nevýhodné. Napätie v trojuholníku USA – Izrael – EÚ dokázateľne existuje a pravdepodobne sa bude aj naďalej prehlbovať. Európa však má ten problém, že časť európskych elít funguje ako 5. kolóna a zastupuje záujmy USA, ktoré sú v rozpore so záujmami ich materských krajín.

Čína rieši svoje geopolitické úlohy na Kórejskom polostrove a v Juhočínskom mori. Pokiaľ Rusko je geopolitický protipól USA, Čína predstavuje geoekonomický protipól USA. Sýria, Ukrajina, Juhočínske more, Taiwan sú miestami konfrontácie trojuholníka Rusko – USA – Čína, pričom americké aktivity zapríčinili, že Rusko a Čína sa podporujú a vhodne dopĺňajú.

Trojuholník ostáva trojuholníkom  aj napriek americkým snahám snažiť sa tento trojuholník otáčať tak, aby to Američanom vyhovovalo. Američania vyvíjajú aktivity s cieľom oslabiť vzťahy medzi Ruskom a Čínou, úlohou Ruska a Číny je zaťahovať Američanov čoraz hlbšie do “Veľkej geopolitickej hry”, ktorá Američanov vyčerpáva a v ktorej ťahajú za kratší koniec.

Súčasný status quo medzi Ruskom a USA s účasťou Izraela na Západe a status quo medzi Čínou a USA s uzlom na Kórejskom polostrove je zárukou globálnej stability. No len v prípade rusko-čínskej spolupráce, v opačnom prípade sa staneme svedkami súčtu niekoľkých destabilizačných faktorov, ktoré sa môžu negatívne prejaviť na medzinárodnej scéne. Ukazuje sa, že súčasná globálna situácia pripomína natiahnutú strunu, ktorý môže prasknúť každú chvíľu. Proces bifurkácie je už tesne pred dverami a úspešne z tejto situácie vyjde ten, kto má najpevnejšie nervy.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Linhart: O žiadnom obvinení neviem a je absurdné, aby som sa to dozvedal z médií

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:screenshot)   Poslanec Sme rodina Patrick Linhart ešte koncom roka 2020 podľa vyšetrovateľa z Komárna obvinil policajta z napadnutia. Teraz má sám čeliť obvineniu, informuje portál televízie Markíza Linhart v októbri 2020 zverejnil na sociálnej sieti status, že ho v Nových Zámkoch napadol policajt. Poslanec…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Kličko vyzval obyvateľov hlavného mesta, aby si zaobstarali na zimu teplé oblečenie

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 18:08 - Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu: 1. Na charkovskom smere sa Rusi pokúsili prelomiť…

Putin otvoril výstavu Armija-2022: Naše zbrane sú o roky a desaťročia pred ich západnými obdobami

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik, Kremlin) Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin na výstave Armija-2022 pripomenul, že Rusko nedovolí prepisovanie histórie V pondelok 15. augusta sa začalo každoročné vojensko-technické fórum "Armija-2022". Vladimir Putin sa už tradične prihovoril zahraničným a ruským účastníkom. "Sme radi, že môžeme opäť privítať vedúcich predstaviteľov obranných agentúr,…

Kollár: Je otázkou, ako by sa SaS po svojom odchode správala k menšinovej vláde

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pokiaľ SaS odíde z vlády, realitou bude menšinová vláda. Otázkou je, ako sa k nej bude SaS správať. Vyplýva to z vyjadrení predsedu parlamentu a Sme rodina Borisa Kollára. Zákony sa podľa neho dajú prijímať aj s menej ako 76 poslancami. Ak to…

Filozof Chomsky vidí dve riešenia ukrajinskej krízy. Teraz je na Západe, aby ustúpil

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky "Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so…

Zverejnili deň ďalšieho rokovania koalície o riešení vládnej krízy. Za ľudí má na Sulíka jednu požiadavku

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ďalšie rokovanie o budúcnosti koalície by sa malo konať v sobotu (20. 8.), zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO). Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, Úrad vlády SR to zatiaľ nepotvrdil. Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková pre TASR povedala, že stretnutie bude určite…

Trump: Agenti FBI mohli podhodiť dôkazy počas prehliadok v Mar-a-Lago

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-LM Otero) Agenti FBI mohli umiestniť dôkazy počas prehliadok majetku Donalda Trumpa v Mar-a-Lago. Tento názor vyjadril sám bývalý prezident USA v rozhovore pre Fox News Podľa Trumpa FBI počas prehliadky zakázala ich činnosť natáčať, ako aj byť s agentmi v rovnakých priestoroch. "Mohli podhodiť, čo…

SaS vracia úder: Vetovať miliardový balíček nebolo možné. Matovič škodí Slovensku a budem len rád, keď sa to nebudú báť povedať aj iní poslanci. Minister financií zverejnil status

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky, mohli vetovať, za nepravdivú a zavádzajúcu „Bol to práve Igor Matovič, ktorý nielen na koaličných radách, ale aj mediálne tvrdil, že jeho nespravodlivý…

Tri argumenty, prečo HIMARS neochráni Poľsko pred ruskou “hrozbou”

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/politekspert/Foto:Twitter)   Estónsko a Poľsko žiadajú USA o dodanie vojenského vybavenia na "odstrašenie Ruska". Vojenský expert Michail Chodarenok vysvetlil, prečo sú tieto očakávania nezmyselné Estónsko žiada USA o dodanie raketometov HIMARS a bezpilotných lietadiel Reaper, zatiaľ čo Poľsko čaká na systémy protivzdušnej obrany Patriot, stíhačky F-16…

OĽaNO vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič. Minister financií dnes ráno: Už nemám silu zabrániť SaS dokonať dielo

0 icon

Bratislava 15. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Letné prekáračky medzi stranou Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a stranou Sloboda a solidarita pokračujú. Aktuálne OĽaNO zverejnilo status, v ktorom SaS vyčíta jej kroky a zároveň vysvetľuje, aký je v skutočnosti Igor Matovič „Máme tu vládnu krízu. SaS sa rozhodla, že…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Hrdinovia USA v SNP neexistujú... Iba americké zločiny na slovenskom území

0icon

V  septembri 1944, pristáli na letisku Tri Duby (Sliač) dva bombardéry Boeing B-17. Priviezli šesťčlennú americkú styčnú vojenskú misiu s krycím názvom Mission Dawes, ktorej velil kapitán James Holt Green.

Marián Tkáč

Kardinál Tomko si zaslúži našu úctu a vďaku. A štátny pohreb

0icon

Keď prišla správa, že do večnosti sa odobral najstarší člen kardinálskeho zboru, Slovák Jozef Tomko, Mirovi Holečkovi a jeho príbuzným som napísal, že neviem, či im treba vysloviť sústrasť a či nie radšej poďakovať Bohu za dielo, ktoré tento Muž počas svojho 98-ročného pobytu na Zemi vykonal pre katolícky svet…

Marek Brna

Čo je toto za pozdrav?

0icon

https://www.inenoviny.sk/caputova-pouziva-pozdrav-ako-hitler-ktory-oznacuju-ako-satanisticky/ Keď sa chcem s niekým zvítať, tak mu jednoducho podám ruku. Alebo ho potľapkám po ramene. Nikdy v živote som nikoho nevidel pri zvítaní prekrížiť si ruky na hrudi.  Ale asi som naozaj sveta neznalý, nescestovaný. Možno v Bruseli je takéto uvítacie gesto štandardom. A poto

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Armádny Magazín

USA presúva svojich výsadkárov do Bulharska a ďalších krajín východnej Európy. Briti idú zničiť Krymský most

0 icon

USA, 15.august 2022 (AM) – "Kyjevský režim nenecháva žiadnu nádej na zničenie krymského mosta, ukrajinskí politici opakovane vyjadrili želanie udrieť na most akoukoľvek zbraňou . Ako uviedol námestník Najvyššej rady Gončarenko, Kyjev dokonca s Veľkou Britániou diskutoval o možnostiach úderov na štruktúru.   Ukrajinsk

Britský minister obrany sľúbuje že „prebuduje“ ukrajinské ozbrojené sily a zvýši „rozsah odporu“

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Spojené kráľovstvo pomôže Ukrajine obnoviť jej ozbrojené sily a zvýšiť „rozsah odporu“. Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace, keď hovoril o britskom výcvikovom programe pre ukrajinský vojenský personál.   Londýn spustil špeciálny výcvikový program pre ukrajinský vojenský personál, v rá

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov: "Naučte sa byť priateľmi s Ruskom - vaše zuby budú zdravšie"

0 icon

Čečensko, 15.august 2022 (AM) - Z medzinárodného letiska Groznyj odletel do zóny vojenskej operácie na Donbase ďalší kontingent dobrovoľníkov. Podľa šéfa Čečenska Ramzana Kadyrova majú dobrovoľníci „súdiac podľa bojového ducha v úmysle vyrezať nacistický odpad ako zhubný nádor, pričom po členoch banderovský

Ruská protivzdušná obrana odrazila ukrajinský útok na Záporožskú jadrovú elektráreň - 171. deň vojny na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 15.august 2022 (AM) - Člen hlavnej rady správy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov oznámil, že Jadrová elektráreň Záporožie po ďalšom ostreľovaní ukrajinskými vojakmi funguje normálne, útoky boli likvidované.   Ozbrojené sily Ukrajiny v sobotu 13. augusta opäť ostreľovali mesto Energodar a Jadrovú elektráreň Záporožie.

Koncern Kalašnikov čoskoro odovzdá ruským ozbrojeným silám novú karabínu a ostreľovaciu pušku

0 icon

Rusko, 15.august 2022 (AM) – Do konca roku 2022 dostanú ruské ozbrojené sily nový samopal PPK-20. Povedal to vedúci spoločnosti Kalašnikov - Alan Lušnikov. Označil tento samopal za najlepší na svete na najbližších 20 rokov. PPK-20 bol predstavený na fóre Army-2021.   Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov no

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke pri východe slnka na farme v nemeckom Wehrheime neďaleko Frankfurtu

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali