Podľa Iščenka izraelské kroky poškodzujú záujmy Ruska. Izrael tvrdí, že za jeho útokmi voči Sýrčanom treba vidieť snahy brzdiť iniciatívu Iránu v sýrskom konflikte, hoci Izrael nedokáže predložiť relevantné dôkazy o tom, že v juhozápadných provinciách Daraa, Suveida a Kuneitra naozaj bojujú iránski dobrovoľníci. Izrael neustále tvrdí, že má záujem na rozvoji dobrých vzťahoch s Moskvou.
Podľa Sergeja Iščenka, ruskí odborníci chápu stanovisko Izraelcov. Ak by existovala analogická situácia v Rusku, to znamená že na frontovej línii na Donbase by sa rozmiestňovali priamo Američania a vojská NATO, Rusko by určite neostalo stáť a situáciu by riešilo. Rusko rieši diplomaticky situáciu aj dnes, kedy síce Američania na Donbase nie sú, v roli ich zástupnej armády však vystupujú ukrajinské batalióny, prešpikované cudzími žoldniermi.
Izrael je malý štát, takmer 825 x menší ako Rusko. To znamená, že Izrael musí oveľa aktívnejšie pristupovať ku svojej obrane, pretože v prípade úspešnej ofenzívy by nepriatelia Izraela dokázali v smere východ – západ prevalcovať Izrael za 1, maximálne 2 dni. Všetky strategické ciele sú pekne pri sebe ako na dlani na malom priestore s vysokou hustotou obyvateľstva. Zopár zásahov a izraelská infraštruktúra by bola zničená. Pozícia Izraela je z vojenského a politického hľadiska naozaj veľmi ťažká.
Je zaujímavé , že v ten istý deň, kedy do Izraela prišiel ruský minister Sergej Lavrov spoločne s Valerijom Gerasimovom, hlavou ruského generálneho štábu, aby sa stretli s Netanjahuom, prišlo k spomenutému incidentu, pri ktorom zahynul sýrsky vojenský pilot nad Golanskými výšinami. Časť ruských expertov v tom vidí snahy určitých amerických kruhov spätých s protitrumpovskou opozíciou s cieľom čo najviac poškodiť avizované rokovanie medzi Izraelcami a Rusmi. Podľa viacerých informácii mali Rusi a Izraelci rokovať aj o iránskych zásahoch v Sýrii.
Ruská pozícia je viac menej jasná. Irán je ruský spojenec, rovnako ako Izrael. Pokiaľ americká diplomacia má problém riešiť takéto delikátne diplomatické problémy s cieľom posadiť za diplomatický stôl svojich dvoch antagonisticky zameraných partnerov, pretože sa takmer 30 rokov spoliehala na hrubú a primitívnu silu, determinovanú postavením superveľmoci, Rusi dokážu takéto delikátne diplomatické problémy pomerne úspešne riešiť a ponúknuť možnosti, výhodné pre každého.
Vyhrotenie situácie, kedy by Izrael odstúpil z rokovaní by prinieslo automaticky so sebou aj zhoršenie Asadovho postavenia. Turecký vojenský expert Ender Imrek napríklad zastáva teóriu, že Izrael cielene a premyslene zlikvidoval sýrske bojové lietadlo, ktoré ani nemuselo narušiť vzdušný priestor nad Golanskými výšinami. Podľa Imreka Izrael stále útočí na sýrske vojenské ciele a likviduje aj sýrske a iránske drony, ktoré sa snažia preniknúť nad izraelské územie. Izraelci sledujú len jeden cieľ a tým je zatlačiť na Rusko, s cieľom zvýšenia ruského tlaku na Irán, takže ten nakoniec zmenší svoj vojenský kontingent v Sýrii.
Izraelci útočia aj na ciele v strednej a severnej časti Sýrie, ich cieľom sú vojenské objekty, kde podľa izraelských tvrdení vyvíja svoje aktivity Irán. Irán sa snaží vybudovať v Sýrii systémy PVO a raketové základne, z ktorých by rakety stredného a krátkeho doletu mohli zasiahnuť územie Izraela. Turecký expert Ender Imrek tvrdí, že je ťažké s istotou určiť, či všetky ciele na ktoré útočili izraelské lietadlá boli pod kontrolou Iránu, s určitosťou však Izrael neútočí na nemocnice a výskumné strediská, ako sa občas objaví v sýrskej tlači. Je zrejmé, že každá strana konfliktu podsúva tie informácie, ktoré sú pre ňu výhodné, pre Izrael však nemá žiaden význam útočiť na objekty civilnej infraštruktúry.
Rovnako Asad má zmysel pre realitu a takisto chápe, že tlačiť hrubou silou na Izrael nemá význam. Sýria je však vo veľmi úzkom vzťahu s Iránom, veď Irán ešte pred Rusmi začal s podporou Asada a bránil jeho odstráneniu, rovnako ako v Libanone Irán bráni eliminovaniu Hizballáhu a podporuje ho, podobne ako niektoré palestínske organizácie – napríklad Hamas (vzťahy Iránu a Hamasu však nie sú bez turbulencií). Irán vyvíja tlak na Asada, Asadove možnosti odolávať iránskemu nátlaku sú značne obmedzené.
Na druhej strane však tvrdiť, že Irán plní v Sýrii v súčasnosti nejaké strategické úlohy s cieľom zničiť Izrael sú neadekvátne a nereálne. Irán takmer 8 rokov bránil Asada (Rusi bránia Asada cca 3 roky, ak by sa v Sýrii Irán neangažoval už predtým, podľa viacerých ruských expertov s vysokou pravdepodobnosťou by Rusko do sýrskej kampane priamo a v takej forme, akú sme mali možnosť vidieť nevstúpilo). Hlavným strategickým cieľom Iránu, podobne ako Ruska dnes je zachrániť Asada (čo sa im podarilo) a posilniť jeho postavenie (tento cieľ sa im takisto darí). S Ruskom sa však Irán nezhodne vo všetkých otázkach, napríklad aj vo vzťahu k Izraelu.
Izraelský estrádny vojenský program