Čo sa dialo včera pred parlamentom? Prečo bolo celé okolie hermeticky uzavreté? Čoho sa panstvo tak bálo?

Čo sa dialo včera pred parlamentom? Prečo bolo celé okolie hermeticky uzavreté? Čoho sa panstvo tak bálo?

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Národná rada SR mala v stredu schvaľovať predĺženie núdzového stavu. To sa mnohým občanom nepáči a viacerí dostali nápad ísť to poslancom osobne povedať. Ako však dopadli? Máme výpoveď jedného z protestujúcich, ktorých zatkla polícia

budova Národnej rady (NR) SR
Ilustračné foto

Občan Peter R. z obce Kuchyňa nám rozpovedal, ako sa skončil jeho pokus osloviť vybraného poslanca. Tu je jeho výpoveď:

Reklama

„V stredu 24. februára 2021 som išiel k Národnej rade jednému poslancovi pripomenúť, aby sa sem-tam pozrel aj na voličov, ktorí ho volili. A povedať mu, aby oni, poslanci, už nepredlžovali núdzový stav, ktorý okrem toho, že je uplatňovaný ako ohýbanie ústavného práva, je tiež znásilňovaním zdravých a robenie z nich ,chorých‘. Nie, nemal to byť poslanec z opozície, ale z koalície.

Vzal som si cestou do práce na jednej zákazke gitaru, že keď ho stretnem, ako ide do parlamentu, tak mu tam zahrám jednu pesničku: napríklad Veličenstvo kat – že či si z nej omylom v koalícii nespravili manuál. Išiel som k parlamentu zhora, sám po chodníku, a ešte pomerne ďaleko od cieľa, na zastávke MHD, ma zastavila skupina policajtov, že sa mám otočiť, že je zákaz vychádzania.

Reklama

Bolo pozoruhodné, že popri policajtoch tam boli asi traja so zelenými vestami s nápisom ,Antikonfliktný tím‘. Na mňa jediného. Ale načo ,antikonfliktný tím‘, ak nikoho nepustili k parlamentu? Na zabránanie konfliktu nahnevaných ľudí s políciou?

Nedovolili mi pokračovať v ceste. Že sa mám otočiť a ísť naspäť. Stál som na mieste, niečo sa im snažil vysvetliť, ale to som nemal robiť: naložili ma do auta. Nebol som nadšený z toho, že musím v takom malom priestore s niekým dýchať spoločný vzduch, najmä potom, čo sa jeden priznal, že on Covid už mal, a že je negatívny.

Odviezli ma na políciu v meste, na Moskovskej ulici, kde mi prehľadali kabát a vrecká a potom nás viacerých cca desiatich ,nazbieraných‘ nahnali do nejakej zasadačky, kde sme museli byť ticho ako na písomke. Dvoch, ktorí to až tak nedodržiavali, odviedli niekam preč.

V zasadačke nás nechali najmenej hodinu čakať, potom nás začali postupne vypočúvať. Kým som prišiel na rad, ubehli asi tri hodiny. Výsluch prebehol pokojne, týkal sa akéhosi domnelého neuposlúchnutia výzvy, ktorá nebola zreteľne naformulovaná, ani podložená zákonom, a porušenia zákazu vychádzania. Najprv som uvažoval, že odmietnem výpoveď, keďže celé zadržanie bolo z môjho pohľadu protiústavné, ale nakoniec som im v krátkosti porozprával, aký bol môj zámer. Samozrejme, neodpustil som si pár poznámok o tom, aby si uvedomili, čo robia, a že už aj lekári si myslia niečo celkom iné, než vláda.

Potom ma prepustili. Naspäť k parlamentu, kde som mal auto, som musel ísť peši. Keďže som sa blížil zdola, chcel som zablokovaný priestor pred parlamentom obísť skratkou po Streleckej ulici, poza bar oproti Národnej rade, ale ani tadiaľ ma policajti nechceli pustiť a vypytovali sa, prečo tade idem. Celý čas tade husto pendlovali policajné autá, niektoré aj so zapnutými majákmi.

Reklama

Takto ,vzduchotesne‘ uzavretý parlament som ešte nezažil. Koaličné panstvo muselo byť naozaj riadne vystrašené, keď si na schvaľovanie núdzového stavu potrebovalo privolať toľko policajtov. Oni sú si veľmi dobre vedomí toho, čo si ľudia o ich správaní myslia, presne tomu zodpovedá aj ich reakcia.“

Takto opísal svoje zážitky občan, ktorý chcel ísť zahrať poslancovi pesničku. Konštatoval, že vec sa pre neho iste ešte neskončila, budú zrejme nasledovať papierovačky a hrozba pokuty. A pýta sa: „Ako som inak ja občan – volič mal dať tomu, možno aspoň trochu spriaznenému poslancovi najavo, že už to s tým núdzovým stavom preháňajú, a že každé predlžovanie je škodlivé? Poslanci nás majú zastupovať a nie nám vládnuť ako diktátori. Kedy o tomto bola naposledy reč? A čoho sa tak boja? Prečo ľuďom nedopriali pokojne protestovať? Chorí ľudia protestovať aj tak nechodia…“

A my sa môžeme k zamysleniu občana Petra R. pridať: naozaj, čoho sa včera koaliční poslanci tak veľmi báli? To mali až taký strach, že by im nahnevaní občania znemožnili prijať núdzový stav? Ale prečo, ak ten núdzový stav má slúžiť len na ochranu obyvateľov pred ochorením? To vládna moc tak nedôveruje ľuďom, ktorí ju volili? Alebo tak nedôveruje svojej schopnosti ľuďom vysvetliť, čo je v ich záujme?

Alebo je to azda celé trochu inak?

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali