Čo povedal Štefan Harabin novinárom po tom, ako odovzdal hárky s podpismi na svoju prezidentskú kandidatúru?

Čo povedal Štefan Harabin novinárom po tom, ako odovzdal hárky s podpismi na svoju prezidentskú kandidatúru?

Bratislava 22. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Čakali na neho vo vestibule vedľajšej budovy Národnej rady, kde sa odovzdávali podpisové hárky kandidátov, a vrhli sa na neho ako hladní vlci. Lenže zjavne si príliš nepochutili, keďže o tom potom referovali iba veľmi stručne

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin

A pritom tam padli celkom celkom zaujímavé otázky – a ešte zaujímavejšie boli odpovede.

Reklama

 

 

Reklama

Otázka: Koľko podpisov ste odovzdali?

Harabin: „Bez siedmich tridsaťdva tisíc.“

 

Otázka: Budete mať bilbordy?

Harabin: „Povedal som, že ani jeden bilbord.“

Reklama

 

Otázka: Koľko peňazí chcete investovať do kampane?

Harabin: „Čo najmenej.“

 

Otázka: Z čoho chcete kampaň financovať?

Reklama

Harabin: „Otvoril som transparentný účet. Oligarchovia ma financovať nebudú, to si buďte istý. Som samorast.“

 

Otázka: Čo ďalej? Už nie ste sudcom? Začínate kampaňovať?

Harabin: „Výkon funkcie sudcu sa prerušuje až registráciou. Kým ešte nemám zaregistrovanú kandidatúru, stále som sudca. Predseda parlamentu má 7 dní na to, aby rozhodol.“

 

Otázka: Trúfate si odhadnúť vaše šance?

Harabin: „Pani redaktorka, ja na rozdiel od iných kandidátov idem voľby vyhrať, nie kupčiť s tým, či sa vzdám alebo nevzdám v prospech niekoho iného. To sú kandidáti, ktorí nechcú vyhrať, ale ktorí hlásajú, že idú len preto, aby propagovali politickú stranu alebo idú len preto, aby sa dohodli na tom, kto bude najlepší? To sú kandidáti? Veď nemajú atribúty ani na starostu najmenšej obce na Slovensku. Kto ide kandidovať a nechce vyhrať… to by som ja nerobil.“

 

Otázka: Nie ste nováčik v politike. Ste človek, ktorý bol aj vo výkonnej politike, boli ste blízko Vladimíra Mečiara, ktorý je kontroverzným politikom, hovoria o vás, že máte za sebou viaceré kontroverzné i súdne rozhodnutia, čiže ako vnímate takéto spájanie s výkonom funkcie prezidenta?

Harabin: „Pani redaktorka, po prvé: odkiaľ beriete tú odvahu hovoriť o mojich kontroverzných rozhodnutiach?“

Reklama

 

Novinárka: Ja hovorím o viacerých.

Harabin: „Ktorých viacerých?“

 

Novinárka: V diskusiách sa s tým môžete stretnúť.

Reklama

Harabin: „Tí viacerí, ktorí by chceli konfrontovať moje rozhodnutia, by museli mať „puvoár“ sudcu štrasburgského alebo luxemburgského súdu. A druhá vec: ja si neosobujem právo, ani som si nikdy neosoboval, o niekom hovoriť či je kontroverzný alebo nie je.“

 

Otázka: Pán Bugár chce byť prezidentom všetkých. Vy chcete byť aký prezident?

Harabin: „Pán Bugár nemôže byť prezidentom všetkých, pretože on je politický nominant. Za ním je politická strana. On aj keby vyhral, nemôže sa stať prezidentom všetkých občanov, pretože má politickú predispozíciu. Na Slovensku je zvykom hovoriť, že nominuje alebo podporuje ma politická strana a po víťazstve vo voľbách hovoriť: ,som prezidentom všetkých občanov‘. Tak toto teda nie. Ja som občiansky kandidát bez akéhokoľvek rokovania s politickými stranami. Že vítam podporu voličov všetkých politických strán, to je normálne, ale so žiadnou politickou stranou nebudem rokovať, ani si neprajem podporu žiadnej politickej strany.“

 

Reklama

Otázka: Hovoríte, že chcete vyhrať. Prečo vás majú ľudia voliť?

Harabin: „Jednoducho preto, že moja vízia je zachrániť štát. To je prvá vec. V Európe sa hrá už o to, či bude Európsky štát alebo národné štáty. Druhá vec je zachrániť kresťanskú slovenskú rodinu. A tretia vec: zaviesť poriadok v štáte. Aby aj bežní občania sa dovolali práva a neboli šikanovaní svojvôľou ktoréhokoľvek štátneho úradníka. Tu už nastal taký stav, že na najvyšších úrovniach neplatí právo, čo sa prenáša až dole a obeťou je vždy ten najbežnejší, najobyčajnejší človek, ktorý nemá peniaze na to, aby sa dovolal práva, a je šikanovaný. A zastanem sa každého občana, zriadim osobitnú kanceláriu, ktorá bude obsadená emeritnými sudcami a bude mať podnety od občanov, ktoré okrem iného budú mojím impulzom na zavedenie poriadku v štáte.“

 

Otázka: Pána Fica by ste za ústavného sudcu vymenovali?

Harabin: „Platí právny stav. Ja hovorím, že aktívni ani bývalí politici nemajú byť sudcami ústavného súdu a budem všetko robiť pre to, aby do budúcnosti sa takáto právna úprava prijala. Ako sudca, a ani ako prípadný prezident, ak by som bol úspešný, nikdy nehovorím dopredu o tom, ako rozhodnem, kým nemám na stole žiadny spis. Viete si predstaviť, že by médiá komentovali odsúdenie nejakého páchateľa, že mu treba dať doživotie, a vy by ste mi postavili otázku: dáte mu doživotie alebo nie, pričom ja by som mal odpovedať bez toho, že by som mal spis na stole? Všetci tí, ktorí sa dopredu vyjadrujú o tom, ako rozhodnú aj v kauze sudcu ústavného súdu bez toho, aby mali spis a návrh na stole, podľa môjho názoru sa deklasujú do tej miery, že by nemali robiť ani starostu najmenšej obce na Slovensku. Povedať dopredu ako rozhodnem a pritom nepoznať skutkový stav, uznajte, že to je devalvácia úradu nielen prezidenta, ale každého úradu v štáte.“

 

Otázka: Vy ste pomerne dlho boli v politike…

Reklama

Harabin: „Ako pomerne dlho? Ja som v politike v podstate ani nebol, pretože ja som bol nezávislý minister spravodlivosti. Nebol som po roku 1989 v žiadnej politickej strane.“

 

Otázka: Ale boli ste nominantom politickej strany, vychádzali ste dobre aj so Smerom dlhé roky…

Harabin: „Ja som bol nezávislým ministrom spravodlivosti a keď sa neplnil program, na ktorom sme sa dohodli, tak som ako zatiaľ jediný minister odišiel dobrovoľne.“

 

Otázka: Je niečo, za tie roky v politike, za čo sa hanbíte?

Harabin: „Za nič. Všetko, čo som urobil, bolo správne. Aj tie rozsudky, ktoré som podpísal pred rokom 1989, za všetkým si stojím. Ako jediný minister som skrátil súdne konanie z tridsiatich na desať mesiacov.“

Reklama

 

Hlavné správy: Pán Mistrík vyzval viacerých kandidátov, aby odstúpili v jeho prospech. On to prezentoval ako že im tým podal pomocnú ruku. Podal takúto pomocnú ruku aj vám?

Harabin: „Položili ste správnu otázku. Pán Mistrík hovorí o tom, že on je občiansky kandidát. Pritom bol členom SaS, kandidoval za SaS v eurovoľbách, kde neuspel, bol na zjazde stany SaS, rokoval v parlamente s politickou stranou Beblavého a ešte hovorí, že vyzýva na rokovanie KDH a pána Matoviča. A pritom vždy tvrdí, že je občiansky kandidát. Áno, mohol by byť občiansky kandidát za situácie, že by rokoval so všetkými politickými stranami. Keď už rokoval s pánom Sulíkom, tak iba vtedy by si zachoval atribút apolitického kandidáta, ak bude rokovať aj so Smerom, aj s pánom Kotlebom, aj s pánom Dankom, so všetkými. Vidíte že on sa síce verbálne stavia do polohy občianskeho kandidáta, ale v realite je evidentne politický kandidát, lebo on chce byť kandidátom iba opozičných politických strán. Tak by som to teraz nazval, pokiaľ ide o momentálnu realitu.“

 

Otázka: Ak sa predseda parlamentu rozhodne byť prezidentským kandidátom, vidíte tam nejaký konflikt záujmov?

Harabin: „Platný právny stav mu nezakazuje kandidovať. Samozrejme, že určitá kolízia záujmov tu je, pretože ako predseda parlamentu určil termín volieb, v jeho právomoci je spočítavanie hlasov, rozhodnutie koho zaregistruje a koho nie. Čiže to by bola mimoriadne zaujímavá otázka pre výklad na ústavnom súde.“

 

Reklama

Otázka: Z vášho pohľadu teda…

Harabin: „Ešte raz hovorím: platný právny stav mu to nezakazuje a keby som sa mal vyjadriť, zase by som musel ako sudca mať na stole návrh, všetky skutkové okolnosti, všetky dokumenty viažuce sa k jeho rozhodnutiam, aby som v konkrétnej situácii posúdil, či to je alebo nie je kolízia. Ale každopádne nemožno vôbec vylúčiť, že tu kolízia nie je.“

 

Otázka na to, že sa v minulosti stýkal s Mečiarom a inými kontroverznými osobami

Harabin: „Vo funkcii, v ktorej som bol, musel som komunikovať so všetkými. Veď som bol predseda Najvyššieho súdu, tak aj pán Lipšic bol u mňa v kancelárii ako vedúci úradu. Keď ste v pozícii ústavného činiteľa, tak predsa nemôžete konať inak. Ale chodil som ja s nimi na dovolenky? Chodil som s nimi na večere? Komunikoval som so slovenskou Mata Hari, či už biologicky alebo elektronicky?“

 

Otázka: nekomunikovali ste s ňou?

Reklama

Harabin: „No tak to vám garantujem, že nie. Ani s pánom Kočnerom som sa nenahrával ani nestretával. To garantujem občanom Slovenskej republiky, že v tom som absolútny samorast. A už dávno by také niečo tí všetci, ktorí ma nemajú radi, na mňa vytiahli.“

 

Otázka: Môžu vytiahnuť, asi aj v debatách sa to objaví, budú sa vás pýtať na pána Sadikiho.

Harabin: „No nech sa pýtajú. Potom sú asi poslední, ktorí nevedia, kde je pravda. Už každý na Slovensku vie, kde je pravda, že to bolo zohraté – že to bol komplot pána Lipšica s pánom Kaliňákom a pánom Trnkom, ktorý na mňa urobili, lebo som chcel zrušiť Špeciálny súd. Doteraz nepustili pásku. A aké sú to osoby? Pán Lipšic mal komunikáciu s Mata Hari, asi aj biologickú, to ja neviem, pán Trnka im to akože mal potvrdzovať, ten večeral, rokoval ako podriadený s nadriadeným s pánom Kočnerom, pán Kaliňák pochádza z prostredia od Steinhübela – toto sú osoby, ktoré vyrobili na mňa iba prepis údajnej pásky.“

Ivan Lehotský

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali