Bratislava 16. júla 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Svetové ekonomické fórum (WEF) vo štvrtok zverejnilo článok, v ktorom vyzýva na “vynovenie” globálneho zásobovania potravinami a chváli “alternatívne bielkoviny” vyrobené z produktov “bez živočíšnych zdrojov”, upozorňuje DailyWire
WEF je medzinárodná organizácia založená Klausom Schwabom, ktorá sa snaží spájať svetových lídrov s cieľom “formovať globálne, regionálne a priemyselné programy”. Organizácia bola v minulosti kritizovaná za uverejnenie článku, ktorý nabádal ľudí, aby jedli chrobáky, aby “znížili klimatické zmeny”.
Vo štvrtkovom článku s názvom “Feeding the future: why Renovation and Reinvention are key to save our food system” (Nakŕmenie budúcnosti: prečo sú renovácia a vynovenie kľúčom k záchrane nášho potravinového systému) sa Juliana Weltman Glezerová, spolupracovníčka WEF New Frontiers of Nutrition Project, sťažuje na emisie skleníkových plynov spôsobené výrobou potravín a varuje pred 60 % nárastom dopytu po potravinách, keď počet obyvateľov na svete dosiahne 10 miliárd.
“Mnohé zo spôsobov, akými pestujeme, vyrábame a konzumujeme potraviny, spôsobujú dvojitú krízu ľudského zdravia a zdravia životného prostredia a táto zložitosť sa bude len stupňovať,” napísala Glezerová.
“Cieľom potravinovej transformácie je zmeniť spôsob, akým spoločnosť vyrába, distribuuje, konzumuje a vyhadzuje potraviny – transformácia, ktorá bude mať vplyv na vzájomný pokrok v oblasti zdravia ľudí a životného prostredia,” dodal v článku.
V článku sa ďalej porovnávala revízia potravinového systému s celosvetovým prechodom na obnoviteľné zdroje energie, ako sú solárna a veterná energia a elektrické vozidlá.
“Prechod na potraviny zahŕňa podobne komplexnú transformáciu s dvoma rôznymi fázami zmien: napísala Glezerová. “Zatiaľ čo Renovácia prináša postupné zlepšenia v celom hodnotovom reťazci potravín, Reinvention sa zameriava na systémovú zmenu: na úplnú zmenu orientácie výroby potravín spôsobom, ktorý zmení základné štruktúry moderného potravinárskeho priemyslu.”
V článku autor predkladá dvojstupňový plán na zmenu globálneho zásobovania potravinami: “Obnoviť recepty a obaly” a “Znovu vymyslieť systém”. Prvý krok vyzýva na “okamžité zníženie škodlivejších zložiek a komponentov v našich potravinách vrátane nadmerného množstva soli, cukru, tuku a prídavných látok”. Glezerová píše, že svet môže “zmierniť nepriaznivé účinky na zdravie obyvateľstva” tým, že zmení zloženie výživy.
“Renovácia by mohla znamenať aj pridanie probiotík do existujúceho výrobku s cieľom zlepšiť zdravie mikrobiómu,” dodáva sa v článku.
V druhom kroku, “vynájdení nového systému”, autorka WEF chváli spoločnosti ako Nestlé, ktoré vyvinuli “proteínový prášok bez živočíšneho pôvodu”. Spoločnosť Nestlé v roku 2022 uviedla, že jej produkt “bez živočíšnych zložiek” sa vyrába fermentáciou a “je identický so srvátkovým proteínom, ktorý sa nachádza v kravskom mlieku”.
“A nie sú sami,” píše autorka. “Podľa GFI 158 spoločností verejne oznámilo, že sa v roku 2023 primárne zamerajú na fermentáciu alternatívnych bielkovín, čo je o 16 % viac ako v predchádzajúcom roku.”
Článok tiež naznačuje, že umelá inteligencia by sa mohla využiť na pomoc ľuďom pri vytváraní stravy “jedinečnej pre genetickú výbavu jednotlivca, faktory životného štýlu a zdravotné ciele” a pomôcť znížiť “celkový vplyv výroby a likvidácie potravín na životné prostredie”.
“Prechod na nové potraviny je kľúčovým momentom v dejinách ľudstva, ktorý si vyžaduje odvážne kroky v rôznych sektoroch, odvetviach a disciplínach. Neexistuje jediný prístup k transformácii, ale je veľmi dôležité, aby potravinársky priemysel zmenil svoj prístup k inováciám a výrazne viac investoval do Reinvention,” uzatvára Glezer. “Uprednostňovaním stratégií, ktoré popri renovácii prinášajú nové objavy, môžeme vytýčiť smer k odolnejšiemu, spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu potravinovému systému pre budúce generácie.”