Myslia si to niektorí čínski odborníci, ktorí poukazujú na to, že spojenie ruského systému družicovej navigácie GLONASS a čínskeho Beidou môže razantne zmeniť situáciu na trhu. Štvrtý existujúci podobný systém – európsky Galileo, podľa čínskych odborníkov pomerne často máva technické problémy, nie je dosť spoľahlivý a v polovici júla mal šesťdňový výpadok.
Ruské a čínske médiá informovali, že prezident Vladimír Putin ratifikoval „Rusko-čínsku dohodu o spolupráci v oblasti použitia navigačných družicových systémov GLONASS a Beidou“. Daný dokument strany podpísali ešte vlani v novembri.
Navigačný systém BeiDou (BDS) je projekt autonómneho globálneho družicového polohového systému Čínskej republiky 3. generácie, ktorý bol v 1. generácii funkčný iba na území Číny, v 2. generácii je funkčný v ázijsko-pacifickom regióne a v 3. generácii by mal byť dostupný na celom povrchu Zeme do konca tohto roka.
Očakáva sa, že dosiahne plné operačné schopnosti pri kompletnom systéme všetkých družíc budúci rok. V súčasnosti čínsky systém má 41 družíc. Čínsky denník Sina uviedol prognózu, že po spojení ruského systému družicovej navigácie GLONASS a čínskeho Beidou “dni amerického systému GPS budú spočítané”.
Ruský družicový navigačný systém GLONASS má 27 družíc, z ktorých 24 družíc tvoria nosný prvok celého systému, krúžia nad povrchom Zeme na troch orbitálnych dráhach so sklonom 64,8° a výškou 19100 km. Pri aktivácii jestvujúcich 18 družíc na obežnej dráhe systém zabezpečuje plnú navigačnú dostupnosť na celom území Ruska so 100% pokrytím. Na ostatných častiach Zeme pri tomto pokrytí je možná dostupnosť polovičná. Plná dostupnosť na celej zemi je s 21 družicami a tromi záložnými.
Princíp merania polohy je analogický s americkým systémom GPS. Prvá družica systému GLONASS bola vypustená na orbitálnu dráhu zeme ešte v Sovietskom zväze 12. októbra 1982. GLONASS plné pokrýva územie Ruska od roku 2008, globálny dosah systém dosiahol v roku 2010. Spojenie ruského a čínskeho družicového navigačného systému vytvorí tvrdú konkurenciu americkému GPS a niektorí odborníci sú dokonca presvedčení, že ho postupne vytlačí z trhu.
Európsky satelitný navigačný systém Galileo, ktorý v polovici júla mal šesťdňový výpadok, pozostáva z 22 družíc obiehajúcich okolo Zeme, čo umožňuje presne stanoviť a vystopovať používateľov mobilných telefónov a vozidlá. Galileo je v testovacej fáze od decembra 2016, pričom prístroje, ktoré využívajú jeho signál, by mali byť schopné prejsť na GPS alebo na ruský satelitný navigačný systém Glonass. Galileo bude plne funkčný na budúci rok, keď je naplánovaný štart ďalších satelitov a nakoniec ich celkový počet by mal byť 30 kusov, a ponúkne civilnú, európsku alternatívu k americkým a ruským sieťam.
Eugen Rusnák