Najmä ženy a dievčatá boli obeťami opatrení Číny na kontrolu populácie. Narodené ženy a dievčatá boli vystavené strašnému zneužívaniu, ako je násilná sterilizácia a nútené potraty, či dobrovohlavne nenarodených dievčat, čo viedlo k obrovskej rodovej nerovnováhe.
Nárastu pôrodnosti nepomáha ani zmena politiky jedného dieťaťa na politiku dvoch detí v roku 2015, píšu čínske noviny People’s Daily. Očakávaný populačný boom nenastal a dochádza a hrozí dokonca pokles. V roku 2050 sa predpokladá, že takýmto pokračujúcim trendom bude počet Číňanov tvoriť len 65% z počtu obyvateľov Indie, čo teda môže spôsobiť veľkú ekonomickú krízu.
V snahe povzbudiť páry, aby mali viac detí, predstavitelia strany v severovýchodnej provincii Liaoning uvažujú o finančných stimuloch pre rodiny s deťmi. Mohlo by ísť o daňové úľavy, pomoc so vzdelávaním a bývaním a programy na sociálny rozvoj.
Čínske noviny Global Times minulý mesiac informovali o inom experimentálnom opatrení zavedenom v provincii Ťiang-si, ktorým je zamedzenie potratom, ako protiváhu k minulej politike jedného dieťaťa, ktorá práve presadzovala nútené potraty po celé desaťročia.
“Komisia provincie pre plánovanie zdravia a rodiny vydala nedávno oznámenie, v ktorom sa uvádza, že ženy, ktoré sú tehotné viac ako 14 týždňov, musia mať podpísaný súhlas troch lekárskych odborníkov s potvrdením, že potrat je medicínsky potrebný pred akýmkoľvek iným lekárskym postupom,” píše sa v novinách Global Times.
Obhajcovia ľudských práv hovoria, že napriek uvoľnenej politike pokračujú nútené potraty, ročne približne 13 miliónov. Populačné údaje naznačujú, že v súčasnosti je o 34 miliónov menej čínskych žien než mužov.
Reggie Littlejohnová zo skupiny Ženských práv bez hraníc poznamenala, že Čína tiež zakazuje narodenie detí mimo manželstva, keď nezosobášené ženy sú za dieťa často nútené platiť pokuty rovnajúce sa až desaťnásobku ich ročného platu a tieto deti tiež nedostávajú rodné listy a nemajú nárok na zdravotnú starostlivosť a vzdelanie.