Washington/Peking 18. septembra 2023 (HSP/Thehill/Foto:Screenshot Twittetr/Family Research Council, Screenshot Youtube / Security magazin)
Minister letectva Frank Kendall varoval, že Čína buduje svoju armádu, aby sa pripravila na potenciálnu vojnu s USA, a povedal, že Amerika musí optimalizovať svoje sily, aby mohla čeliť rastúcej hrozbe
V prejave na sympóziu Air and Space Forces Association Warfighter Symposium v National Harbor v štáte Maryland Kendall povedal, že USA musia byť pripravené na “druh vojny, s ktorou nemáme žiadne moderné skúsenosti”, hoci zdôraznil, že “vojna nie je nevyhnutná”.
“Našou úlohou je odradiť túto vojnu a byť pripravení vyhrať, ak k nej dôjde,” povedal Kendall. “Všetci hovoríme o tom, že vzdušné a kozmické sily sa musia zmeniť, inak by sme mohli zlyhať pri prevencii a dokonca by sme mohli vojnu prehrať.”
Kendall uviedol, že je nevyhnutné pripraviť sa na vojnu, pretože Čína rozvíja svoje sily rýchlym tempom a vytvorila dve nové vojenské zložky: sily určené na boj proti lietadlovým lodiam, letiskám a iným kritickým prostriedkom a strategickú podpornú službu, ktorá pracuje na dosiahnutí informačnej dominancie vo vesmíre a kybernetickej oblasti.
Tajomník vzdušných síl povedal: “Čína už viac ako 20 rokov opätovne optimalizuje svoje sily pre veľmocenskú súťaž a prevahu proti USA v západnom Tichomorí.”
“Čína buduje vojenské kapacity špeciálne navrhnuté na dosiahnutie svojich národných cieľov a na to, aby ich dosiahla, ak sa proti nej postavia Spojené štáty,” dodal.
Obavy o Taiwan
Vzťahy medzi USA a Čínou sa dostali na najnižší bod v súvislosti s rastúcim napätím okolo samosprávneho ostrovného štátu Taiwan, ktorý Peking považuje za historickú súčasť pevniny.
USA varovali, že čínsky prezident Si Ťin-pching môže v prípade potreby ostrov obsadiť silou, a prezident Biden opakovane vyhlásil, že USA by v takom prípade vyslali na obranu ostrova svojich vojakov. Washington udržiava s Taiwanom neformálne vzťahy a poskytol mu moderné zbrane.
Kendall sa pripája k ďalším predstaviteľom Pentagónu a americkej armády, ktorí varujú pred potenciálnou vojnou s Čínou, možno už v tomto desaťročí.
“Ak naša schopnosť a kapacita projekcie sily nebudú adekvátne na odstrašenie čínskej agresie voči Taiwanu alebo inde, môže dôjsť k vojne. Ak k nej dôjde a my nebudeme schopní zvíťaziť, jej dôsledky by mohli vrhnúť dlhý tieň,” uviedol vo svojom vystúpení.
V správe CSIS sa však uvádza: Obranný priemysel USA nepripravený na boj s Čínou.
Podľa správy Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) americká obranno-priemyselná základňa nie je pripravená na boj o Taiwan, pretože by sa jej za menej ako týždeň minula kľúčová munícia dlhého dosahu s presným navádzaním.
Nepripravenosť na dlhú vojnu
Vojenská pomoc USA Ukrajine vyčerpala zásoby Pentagónu a ukázala, že americký obranný priemysel nedokáže pripraviť na veľkú vojnu, konštatoval think tank, informoval portál Defense News.
“Ako ukazuje vojna na Ukrajine, vojna medzi veľkými mocnosťami bude pravdepodobne zdĺhavým konfliktom priemyselného typu, ktorý si vyžaduje silný obranný priemysel schopný vyrobiť dostatok munície a iných zbraňových systémov pre dlhotrvajúcu vojnu, ak odstrašenie zlyhá,” napísal Seth Jones, starší viceprezident a riaditeľ programu medzinárodnej bezpečnosti v CSIS.
Správa, ktorá upozorňuje na vojenskú pomoc USA Ukrajine a kritizuje byrokratické prekážky pri uzatváraní obranných zmlúv a predaji amerických zbraní do zahraničia, odporúča Washingtonu, aby prehodnotil svoje potreby v oblasti munície a prehĺbil jej dodávky a aby odstránil regulačné prekážky pri výrobe so spojencami a pri vývoze do zahraničia.
Obrovské množstvo zbraní, ktoré USA posielajú na Ukrajinu, poukazuje na to, aké ťažké by bolo ich doplnenie. Napríklad USA vyčlenili pre Ukrajinu viac ako 160 155 mm húfnic M777, čím jej zásoby zostali “nízke”. Výrobca BAE Systems by potreboval najmenej 150 objednávok v priebehu niekoľkých rokov, aby odôvodnil opätovné spustenie výrobných liniek.
Americké vojenské zásoby protitankových zbraní Javelin, protilietadlových zbraní Stinger, protileteckých radarov a 155 mm delostreleckých granátov sa v štúdii považujú za nízke.
Zásoby pobrežného obranného systému Harpoon, ktorý je pre Taiwan kľúčový, sa považujú za stredné, hoci súčasné zásoby USA nemusia byť dostatočné pre vojnové obdobie, napísal Jones.
Jednou z najdôležitejších munícií, ktoré môžu zabrániť čínskemu obsadeniu celého Taiwanu, sú presné rakety dlhého doletu vrátane tých, ktoré vypúšťajú americké ponorky.
Zdĺhavá výroba munície
Čína považuje Taiwan za darebácku provinciu a pohrozila, že ostrov získa späť silou. V konflikte o Taiwan by sa USA spoliehali na protilodné rakety dlhého doletu, ktoré by zasiahli čínske námorné sily mimo dosahu ich protivzdušnej obrany.
Zatiaľ čo Lockheed Martin potrebuje na výrobu LRASM dva roky, think tank predpokladá, že konflikt na Taiwane by vyčerpal vojenské zásoby USA do týždňa.
Výroba niekoľkých druhov munície, ktoré sa považujú za kľúčové v prípade taiwanského scenára – rakety Tomahawk, spoločné rakety vzduch-zem, spoločné rakety vzduch-zem a protilodné rakety dlhého doletu – trvá viac ako 20 mesiacov, čo spochybňuje schopnosť nahradiť ich počas vojny.
Podľa správy CSIS by mal Pentagón preskúmať svoje potreby munície s ohľadom na Európu a Tichomorie na základe operačných plánov, vojnových scenárov a analýz.