Bývalý zástupca ministra obrany Robert Work a zástupca náčelníka Generálneho štábu Paul Selva sa minulý štvrtok zúčastnili konferencie Centra pre novú americkú bezpečnosť (CNAS) s názvom „Strategická konkurencia: zachovať prevahu”.
Podľa nich po roku 2020 bude Čína môcť masovo nasadiť hypersonické zbrane riadené umelou inteligenciou, zatiaľčo v tejto oblasti sú Spojené štáty pozadu.
„Musíme byť pripravení na prekvapenie, ktoré nás očakávajú v akomkoľvek konflikte s Čínou, nielen preto, že mnoho investovala do modernizácie ozbrojených síl, ale i kvôli tomu, ako investovala do vojenských technológií budúcej generácie,” povedal Work.
Čína podľa generála Selvy pokročila vo vývoji umelej inteligencie a strojové učenie inkorporuje do svojich ponoriek, dronov a hypersonických zbraní. „Takto predbehnú Spojené štáty,” varoval Work. Podľa generála Selvy bude Čína čoskoro schopná masového nasadenia hypersonických zbraní, zatiaľčo vo vývoji hypersonických systémov USA zaostávajú.
Pentagon však vedie v oblasti senzorov a senzorových technológiách. „Pokiaľ jednoducho budeme sedieť a nebudeme reagovať, prídeme o našu technologickú prevahu,” varoval Selva.
Medzitým v apríli americká zbrojovka Lockheed Martin oznámila, že vyhrala objednávku v hodnote 928 miliónov dolárov na rozvoj hypersonických zbraní pre americké letectvo, ktoré by boli schopné prekonať ruskú a čínsku protiraketovú obranu.
Americký minister obrany James Mattis tohto roku tiež varoval, že sila americkej armády sa znižuje. „Naša konkurenčná prevaha sa vytráca v každom sektore bojovania: vo vzduchu, na mori, vo vesmíre a kyberpriestore,” uviedol.