Čína môže ovplyvniť trhy s čipmi bez toho, aby predbehla USA

❚❚

Peking/Washington 24. marca 2023 (HSP/asia.nikkei/Foto:Pixabay)

 

Autor knihy “Chip War” hovorí, že politika Pekingu môže ovplyvniť globálny priemysel polovodičov

čipy, CPU, kremík
Ilustračné foto

Podľa autora knihy “Chip War” Chrisa Millera budú mať USA a ich spojenci aj o päť rokov najpokročilejšie technológie v oblasti čipov, ale mali by zostať opatrní, pokiaľ ide o vplyv Číny na trh s menej pokročilými polovodičmi.

.

V rozhovore pre Nikkei Asia v Tchaj-peji Miller tiež tvrdil, že americká politická podpora Taiwanu nezávisí od čipového sektora na ostrove – čo je v rozpore s názorom priemyselného veterána Morrisa Changa.

“Ak sa ma spýtate, kto bude mať o päť rokov prístup k najvyspelejším technológiám, či USA alebo Čína, povedal by som, že USA budú vyrábať vyspelé technológie v spolupráci s Holandskom, Japonskom a Taiwanom,” povedal Miller, docent medzinárodných dejín na Tuftsovej univerzite.

.

“To neznamená, že viem, ktorá konkrétna firma bude vyrábať najpokročilejšiu technológiu, ale mám dosť veľkú istotu, že o päť rokov sa najpokročilejšie čipy budú vyrábať niekde mimo Číny,” povedal Miller, ktorý strávil roky výskumom histórie polovodičového priemyslu a priemyselnej politiky vlád.

Washington urýchľuje úsilie o obmedzenie technologických ambícií Pekingu, najmä v oblasti čipov, keďže tieto drobné komponenty používané vo všetkom od smartfónov až po stíhačky majú veľký vplyv na národnú bezpečnosť. Okrem toho, že Washington zaviedol vlastné kontroly vývozu do čínskeho sektora čipov, tento rok presvedčil Holandsko a Japonsko – dvoch kľúčových výrobcov nástrojov na výrobu čipov – aby podobne obmedzili čínsky prístup k pokročilým polovodičovým technológiám.

Čína však už má výrobné technológie a kapacity na výrobu veľkého množstva menej vyspelých čipov, povedal Miller, čo znamená, že bude dôležité sledovať priemyselnú politiku Pekingu v tomto sektore a to, ako môže ovplyvniť globálny priemysel, povedal Miller.

“Jednou z kľúčových otázok je, aký je vplyv čínskych investícií do zaostávajúcich čipov na zvyšok sveta? Jedným zo scenárov je, že sa to zmení na novú verziu solárnych panelov,” povedal Miller s odkazom na politiku Číny, ktorá výrazne dotuje domácich výrobcov panelov a narúša globálne ceny.

“To je scenár, ktorý by sme si mali uvedomiť a ktorý predstavuje skutočne zaujímavé politické problémy pre Taiwan, Japonsko, USA a Európu.”

.

Morris Chang, zakladateľ a bývalý predseda najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. nedávno podporil americké snahy o obmedzenie pokroku Číny v oblasti čipov. Chang však tiež uviedol, že Washington považuje závislosť od taiwanského sektora čipov za riziko a vynechal ostrov zo svojej kampane “friend-shoring”, ktorej cieľom je presunúť výrobu čipov do spriatelených krajín.

Miller však povedal, že čipy sú len malou časťou americko-taiwanských vzťahov.

“Myslím si, že USA nie sú jediné, kto sa pozerá na toto odvetvie a hovorí: ‘Wow, 90 % špičkovej kapacity v jednej krajine v niekoľkých zariadeniach. Má takáto koncentrácia zmysel? Koncentrácia vyvoláva otázky týkajúce sa rizík,” povedal.

Zároveň je to však “len malý aspekt širších vzťahov medzi Taiwanom a USA, ktoré sú v súčasnosti dosť hlboké a prehlbujú sa”.

Podľa jeho názoru snaha veľkých ekonomík znížiť svoju závislosť od taiwanského čipového sektora neovplyvní záväzok Washingtonu brániť ostrov.

.

“USA pomáhajú Taiwanu s obranou od roku 1949. Bolo to desať rokov pred vynájdením prvého polovodiča,” povedal. “Existuje 50 rokov americko-taiwanských vzťahov predtým, ako sa Taiwan stal hráčom v oblasti polovodičov. Myslím si, že je nesprávne a historicky nepresné myslieť si, že dôvodom, prečo USA podporujú Taiwan, sú polovodiče.”

“Ak počúvate diskusie amerického prezidenta Joea Bidena o Taiwane alebo čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o Taiwane, polovodiče môžu byť súčasťou ich prejavu, ale je to jeden riadok v prejave,” dodal.

Miller zároveň uviedol, že USA sú “veľmi tesne za” Taiwanom a Južnou Kóreou, pokiaľ ide o pokročilé čipové technológie – bližšie ako Európa, Japonsko alebo India. USA už majú “veľmi veľkú” pracovnú silu v oblasti polovodičov a zákazníci pre pokročilé čipy sú zväčša americké spoločnosti, povedal.

“Niet pochýb o tom, že krajiny, ktoré ponúkajú účinnejšiu daňovú politiku, získajú viac investícií. … Ťažšie je však uvažovať o celkovom ekosystéme,” povedal Miller. “Dane sú v určitom zmysle jednoduchá časť a stimuly sú tiež jednoduchá časť. Ťažšia časť je, či máte infraštruktúru, pracovnú silu a ekosystém.”

A dopyt zákazníkov bude podľa neho kľúčom k úspechu každého nového dodávateľského reťazca čipov. “Myslím, že každý sa sústreďuje na to, čo robia vlády, ale stále si myslím, že generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook má väčší vplyv na dodávateľský reťazec ako Joe Biden.”

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

18:23

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok rokoval s mierovým vyslancom pápeža Františka, kardinálom Matteom Zuppim o “spolupráci v humanitárnej oblasti v súvislosti s konfliktom na Ukrajine,” oznámilo ruské ministerstvo zahraničných vecí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Pápež v máji 2023 vymenoval Zuppiho za osobitného vyslanca Vatikánu pre vojnu na Ukrajine. Jeho úlohou je pomôcť repatriovať ukrajinské deti z Ruska a ukrajinských území okupovaných Ruskom.

18:22

Najdôležitejšie ciele maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie boli hlavnou témou pondelňajšieho rokovania predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána v Berlíne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Pre agentúru MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán sa v rozhovore so Scholzom zameral najmä na prvky maďarského predsedníctva týkajúce sa obnovenia konkurencieschopnosti Únie.

18:21

David Lammy sa v pondelok stal prvým britským ministrom zahraničných vecí od brexitu, ktorý sa zúčastnil na pravidelnom stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie. Ide o súčasť snáh Labouristickej strany, ktorá sa po letnom volebnom víťazstve usiluje o “resetovanie” vzťahov Británie s EÚ, informuje TASR podľa stanice BBC News.

18:18

Na trojročné väzenie v trestaneckej kolónii odsúdili v pondelok v Rusku francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera za porušenie tamojšieho zákona o tzv. zahraničných agentoch. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Samotný Vinatier vo svojej záverečnej reči po rusky povedal, že sa do Ruska zamiloval pred 20 rokmi, za ženu si vzal Rusku a v tejto krajine má mnoho priateľov. Zároveň sa ospravedlnil za porušenie predmetného zákona a zarecitoval verš od ruského básnika Alexandra Puškina.

18:16

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v pondelok znížila svoje prognózy svetového dopytu po rope na roky 2024 a 2025 najmä v dôsledku obáv o hospodársky výhľad Číny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

OPEC teraz predpokladá, že celosvetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši približne o 1,9 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 104,1 milióna barelov denne (bpd). Ešte pred mesiacom ropný kartel pod vedením Saudskej Arábie predpovedal nárast o viac ako 2 milióny bpd. Prognóza rastu na rok 2025 bola znížená z 1,7 milióna bpd na 1,6 milióna bpd.

18:14

Nemecký kancelár Olaf Scholz verí, že v spore o antisubvenčné clá na elektromobily z Číny sa podarí nájsť riešenie do konca októbra. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Začiatkom mesiaca hlasovala dostatočná väčšina členských štátov EÚ za dodatočné clá na elektromobily z Číny, Nemecko však bolo proti.

17:12

Šéf ÚRSO očakáva zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti, ktoré plynom aj kúria a ohrievajú teplú vodu na úrovni okolo 400 eur za rok. Domácnosti, ktoré na plyne iba varia by mali platiť ročne o približne 15 eur viac ako doteraz a tie, ktoré varia a ohrievajú plynom vodu o 200 eur. Cena elektriny pre domácnosti by sa podľa Holjenčíka v budúcom roku zvýšiť nemala.

Jozef Holjenčík ÚRSO
Na snímke predseda Úradu na reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík (ÚRSO)
16:57

Predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl v pondelok vyzval spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena, aby ho ako lídra víťaznej strany v septembrových voľbách poveril zostavením vlády. Apeloval tiež na doteraz vládnucich ľudovcov (ÖVP), aby neblokovali koaličné rokovania. TASR o tom informuje na základe správ agentúr APA a DPA.

Doterajší kancelár a líder ÖVP Karl Nehammer spoluprácu s FPÖ vylúčil, pokiaľ ju bude viesť Kickl.

Herbert Kickl
Na snímke líder opozičnej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl (uprostred) sa raduje s podporovateľmi vo Viedni po uzatvorení volebných miestností po parlamentných voľbách v Rakúsku
16:56

Taliansky najvyšší súd v pondelok zrušil oslobodzujúci rozsudok pre 23 ľudí obvinených svojho času z prijatia úplatkov od nebohého premiéra Silvia Berlusconiho za krivé výpovede v kauze prostitúcie za účasti neplnoletých osôb. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry Reuters.

Toto rozhodnutie najvyššieho súdu v praxi znamená, že aj keď Berlusconi zomrel, jedna z najznámejších káuz, ktorá sa spája s jeho menom a jeho extravagantnou minulosťou, bude pokračovať.

16:55

Nigéria nakúpi 24 cvičných prúdových vojenských lietadiel M-346 a desať vrtuľníkov AW-109 od talianskej zbrojárskej firmy Leonardo. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nigéria okrem toho ešte očakáva dodávku bezpilotných lietadiel I lung II. čínskej výroby.

16:00

Ruský prokurátor požiadal v pondelok o vyše trojročný väzenský trest pre francúzskeho vedca Laurenta Vinatiera, ktorý je obvinený z porušenia ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch. Verdikt sa očakáva už v priebehu popoludnia, uvádza agentúra Reuters odvolávajúca sa na ruské médiá.

Francúzsko tvrdí, že Vinatiera v Rusku “svojvoľne zadržali”, a vyzvalo na jeho okamžité prepustenie.

15:59

Maďarsko by odložilo rozhodnutie o harmonograme sankcií Európskej únie voči Rusku na obdobie po prezidentských voľbách v USA a v tomto čase by vetovalo aj pôžičku EÚ 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu. S odvolaním sa na týždenník Politico to uviedol v pondelok server atv.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarský premiér Viktor Orbán vytrvalo odmieta predlžovanie sankcií voči Rusku a bráni poskytovaniu nových pôžičiek Ukrajine prostredníctvom zmrazených ruských aktív, píše Politico.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na leteckej snímke pohľad na jazero v tvare srdca v Rodgau neďaleko Frankfurtu nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Andrej Valihora

Branislav Čech

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali