Ku koncu júna spoločnosť PBOC ocenila svoje zásoby drahého kovu na 74,1 miliardy dolárov. Analytici ale majú pochybnosti o tom, že Peking skutočne prestal hromadiť zlato. Tvrdia, že potenciálna obchodná vojna s USA a tohtoročný prepad cien zlata sú dôvody, prečo by ho Čína mala kupovať.
“Strategický príkaz tam pravdepodobne stále je, aby pridávali trochu zlata k rezervám, ticho, kúsok po kúsku,” povedal Philip Klapwijk, výkonný riaditeľ spoločnosti Precious Metals Insights, uviedol to pre agentúru Bloomberg.
Odborník, ktorý sleduje trhy s drahými kovmi takmer 30 rokov, povedal, že dôvodom, prečo vlastniť zlato je spestrenie portfólia, čo je ešte lepšie vzhľadom k pomerne napätým vzťahom so Spojenými štátmi.
Ako jeden z najväčších vlastníkov zlata Čína dlhodobo cieľavedome zhromažďuje zlaté rezervy, aby znížila svoju závislosť na americkom dolári, uviedol singapurský odborník na drahé kovy BullionStar Ronan Manly. Povedal, že kombinované zlaté rezervy medzi Čínou a Ruskom by mohli potlačiť americkú dominanciu v globálnej ekonomike.
Čína dlhú dobu nezverejnila rast svojich zlatých rezerv. V roku 2015 prvýkrát za šesť rokov oznámila PBOC nárast o 57% v rezervách na 53,3 milióny uncí. Oznámenie sa zhodovalo s prijatím prísnejších pravidiel MMF o devízových rezervách a údajoch o dlhoch. Vtedy vláda presadzovala zahrnúť juan do balíčka SDR. Medzinárodný menový fond doňho pridal čínsku menu v októbri 2016. V tomto mesiaci naposledy PBOC oznámila zvýšenie rezerv.