Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Podľa zverejnenej správy CIA hrozí svetu v nadchádzajúcich desaťročiach globálny vojenský konflikt
Dôvodom majú byť klimatické zmeny. “Zväčšujúce sa fyzické dôsledky zmeny klímy môžu zhoršiť cezhraničné geopolitické ohniská, pretože štáty podnikajú kroky na ochranu svojich záujmov,” uvádza sa v dokumente.
Podľa autorov najneskôr v roku 2040 začnú vo svete “klimatickej strety”, v ktorých budú strany proti sebe navzájom používať technológie, ktoré umocňujú prírodné katastrofy, ako sú suchá a záplavy. Hovoríme predovšetkým o geoinžinierských technológiách.
Odborníci tiež varovali pred rastúcim napätím medzi krajinami kvôli sporom ohľadom realizácie Parížskej dohody o klíme, ktorá predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov s cieľom zabrániť globálnemu otepľovaniu.
“Väčšina krajín bude čeliť zložitým ekonomickým rozhodnutiam a pravdepodobne sa bude spoliehať na technické objavy, aby mohli neskôr rýchlo znížiť svoje emisie. Čína a India budú hrať kľúčovú úlohu pri určovaní trajektórie zvyšovania teploty,” uvádza sa v správe.
Autori správy CIA navyše upozornili na riziko vnútorných konfliktov v rozvojových krajinách v dôsledku vplyvov zmeny klímy, pretože tieto štáty sú menej schopné prispôsobiť sa novým podmienkam.
K možným budúcim ohniskám klimatickej vojny patria také regióny, ako je povodie riek Kongo, Indus, Mekong a Níl. Ku konfliktom tam môže dôjsť v dôsledku zmien riečnych korýt a presmerovania vodných tokov.
Správa menuje 11 krajín, ktoré najviac zasiahnu negatívne vplyvy globálnej zmeny klímy. Podľa analytikov môžu ísť tieto štáty kvôli prežitiu do extrémnych opatrení. Ide predovšetkým o držanie jadrových zbraní v Číne, Indii a Pakistane, ale aj v Afganistane, Severnej Kórei, Mjanmarsku a mnohých krajinách Strednej a Južnej Ameriky.